Evropska unija

Član
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
277
nemoze trenutno niko od ex-yu drzava opstati ako ostane van evropske unije. moras imati sve potrebne resurse da bi opstao, od nafte do poljoprivrede ( uzimam norvesku za primjer ) . ako bi i izvozio bilo sta u eu moras igrati po njihovim pravilima jer oni kupuju po uslovima i mjerama koje su uveli. mene i tebe niko nece pitati sta cemo kupiti jer nece biti da se kupi ono sto mi hocemo. primjer. jabuka ce morati da ima min 5 cm u precniku da bi mogla u trgovine i na pijace .ako ne, ide u pekmeze i dzemove , neces je moci ni vidjeti a kamoli kupiti. nego politicari i privredne komore moraju biti pametni i zastititi svoje autohtone proizvode, jer ako to neurade pojavice se npr. cevapi ( primjer bih ) u slovenackoj ambalazi , jer su se slovenci dosjetili i prijavili cevap kao njihov autohtoni proizvod. to znaci ,sta ces izvoziti kao svoje kad nista nije tvoje. nepada mi nista vise napamet (mozda poslije).
evo pade mi napamet i moraam nastiklat.
velike prednosti pri zaposljavanju.moci ces bez problema naci posao u bilo kojoj drzavi evrope bez viza i radnih dovola i niko ti nece ogranicavati koliko ces boraviti u kojoj zemlji.


Ma znamo mi da je EU neminovnost i da je vec davno sve to lijepo pripremljeno kao i sve sto nam se desilo do sad,i da nas koji se ovdje javljamo nece ni pitati za misljenje ili savet a videli smo iz dosadasnjih postova da imamo potencijala i pametnih i strucnih ljudi ali takvi ljudi nisu u politickim vodama.Mozda je bolje nastaviti u smislu priblizavanja EU obicnom gradjaninu da bi se mogao na vreme pripremiti i kao sto rekoste pokusati domace proizvode brendirati i to krenuti od biljaka sto ovdje uspevaju,pa makar to bio i korov,kakva vremena idu mozda ce u sastavu sena,silaze i slicno traziti odredjeni postotak i tog nekog korova pa cemo morati uvoziti a ovdje spaljivati i bacati kao sto se desava sa hrpom proizvoda koje mi proizvodimo.Nastaviti sa vocem i preradjevinama ako vec neko ima nesto slicno onda se lokalno izjasnjavat da je to kao sto znamo leskovacki cevap i sl.
Potrebno je uputiti ljude na obaveze i prava,sta se sve moze zastiti,koliko kosta i gde se dobijaju sertifikati i ostala dokumentacija.Po meni to je neko moralno pravo koje treba ispuniti i prema drzavi i sredini u kojoj zivimo.Na kraju krajeva ipak svako ce se pre odluciti za proizvod za koji zna gdje je i kako proizveden,a mislim i da ce biti nesto niza cena nego uvezene robe.

Sto se tice posla i zaposljavanja svaka zemlja u EU ima svoju politiku zaposljavanja i svedoci smo otpustanja na desetine hiljada radnika u auto industriji a ni ostale grane nisu imune na ekonomsku
krizu.Vezano za politiku zaposljavanja,svaka zemlja ce prvo da iscrpi svoje burze za zaposljavanje i na odredjena radna mjesta ce radije zaposliti svog drzavljanina pa makar imao i nizu strucnu spremu od trazene.
Za nas ostaje skoro pa samo ono sto niko nece i naravno dug put dokazivanja na radnom mjestu da bi se probili na bolje placeno i vise rangirano radno mjesto. Tako ako ovako krenemo mozda nas ulazak u EU ne zatekne nespremne kao u svemu dosad- sve nas iznenadi i sneg zimi i kisa ljeti.....
 
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
nemoze trenutno niko od ex-yu drzava opstati ako ostane van evropske unije. moras imati sve potrebne resurse da bi opstao, od nafte do poljoprivrede ( uzimam norvesku za primjer ) . ako bi i izvozio bilo sta u eu moras igrati po njihovim pravilima jer oni kupuju po uslovima i mjerama koje su uveli. mene i tebe niko nece pitati sta cemo kupiti jer nece biti da se kupi ono sto mi hocemo. primjer. jabuka ce morati da ima min 5 cm u precniku da bi mogla u trgovine i na pijace .ako ne, ide u pekmeze i dzemove , neces je moci ni vidjeti a kamoli kupiti. nego politicari i privredne komore moraju biti pametni i zastititi svoje autohtone proizvode, jer ako to neurade pojavice se npr. cevapi ( primjer bih ) u slovenackoj ambalazi , jer su se slovenci dosjetili i prijavili cevap kao njihov autohtoni proizvod. to znaci ,sta ces izvoziti kao svoje kad nista nije tvoje. nepada mi nista vise napamet (mozda poslije).
evo pade mi napamet i moraam nastiklat.
velike prednosti pri zaposljavanju.moci ces bez problema naci posao u bilo kojoj drzavi evrope bez viza i radnih dovola i niko ti nece ogranicavati koliko ces boraviti u kojoj zemlji.

Da igram po nekim stupidnim pravilima, izmišljenim od nekih ološa i korumpiranih birokrata iz Brisela? Zašto ne bismo živeli u skladu različitosti? Nažalost, danas živimo u totalitarnom svetu, gde nema slobodnog tržišta. Ova današnja EU je na klimavim nogama, ideja o zajedništvu je bila dobra, ali se posle krize pokazalo i da je propala. Primer Grčke - kad je trebalo da se pomogne, mnogi su izbegavali, nije bilo zajedništva, pa je čak bilo i predloga da se isključi iz EU. Grčka se nekontrolisano zaduživala. Kredit koji su dobili od 150 milijardi evra, i kamatu od 23 %, samo Bog zna kako će vratiti. I taj kredit koji su dobili nije iz realne ekonomije EU, već je dat dodatnim štampanjem. Grčka je tek početak, tek dolazi na red Italija, Francuska, Portugal, Nemačka... Ovde su narodu isprali mozak stalnim pričama da je EU jedino rešenje. Možda jeste, ali neka nova EU, a ne ova totalitarna u kojoj sede gomila poluludih birokrata.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
277
Grčka je tek početak, tek dolazi na red Italija, Francuska, Portugal, Nemačka...Kako rece Delija ;
A sta cemo sa Spanijom i njenim "krastavcima?" Da li ce oni biti okidac za jos neku" Grcku?"
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Portugal je vec postigao dogovor o paketu finansijske pomoc od EU i MMF-a ... Inace, Portugal je ako se ne varam treca zemlja clanica evrozone koja je, posle Grcke i Irske morala da zatrazi finansijsku pomoc.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Grčka je tek početak, tek dolazi na red Italija, Francuska, Portugal, Nemačka...Kako rece Delija ;
A sta cemo sa Spanijom i njenim "krastavcima?" Da li ce oni biti okidac za jos neku" Grcku?"

Ma da biće propast sveta...oni koji nešto imaju mogu da propadnu a oni koji nemaju ništa mogu da sanjaju o lepšem svetu i pravednijoj raspodeli dobara na uštrb trulog Zapada. Čudi me da niko nije uzeo Island za primer.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne razvodnjavajte temu. Nema zemlje koja ponekad ne dospije u situaciju da joj je potrebna finansijka injekcija. Ako se zajam pametno upotrijebi i iskoristi, kriza može biti prevaziđena. Grčka, Irska, Portugal..., su samo paradigme iz kojih se može puno naučiti. Primjeri tih zemalja govore u prilog tezi da monetarna politika EU mora biti još centralozovanija i strožija nego što je bila do sada. I očekivati je da tako i bude. Za očekivati je takođe, da će Unija izaći na kraj za ekonomskim problemima pojedinih njenih članica, što se ne bi moglo reći za političke probleme i različitosti koje se javljaju u različitim političkim interesima pojedinih članica.
 
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
,
A kod nas sedi gomila ludih vec duze vreme pa, ako neko treba da nam lupa cuske nekako mi je draze da je taj neko polulud, od ovih smo vec sve, i previse videli i osetili.
Meni nije drago kad nam neko zavrće uši, bez obzira da li je manje ili više lud. A posebno mi nije drago kad to radi neko, koji je želeo da nas disciplinuje bombama, i dalje nas kažnjavaju, verovatno i dalje misle da ovaj napaćeni narod nije dovoljno kažnjen. O našima sam već dovoljno napisao, a tu ne treba biti klinički psiholog pa videti da sa nekima od njih nešto nije u redu. Zbog takvih ljudi država nam je sve kilavija, siromaštvo se nadvilo nad Srbijom. A kad je takvo stanje, zna se šta sledi-Revolucija. Revolucija koja će doneti istinske promene, nove ljude, vredne, poštene i pametne, kojih hvala Bogu ovde imamo. Ljudi koji će pokazati da ima života i van EU, da može da se sarađuje sa celim svetom.
U državi je takvo stanje, da uskoro može da se proglasi bankrot. Grci nisu smeli to da urade, jer im nisu dozvolili birokrate iz Brisela. Plašili su se da se ne pokvari ''idila'' o EU. Grci probleme ne mogu rešiti lažnim novcem dobijenim iz EU.
Portugal je vec postigao dogovor o paketu finansijske pomoc od EU i MMF-a ... Inace, Portugal je ako se ne varam treca zemlja clanica evrozone koja je, posle Grcke i Irske morala da zatrazi finansijsku pomoc.
Ma super, taman da navuku sebi omču oko vrata, novim zaduživanjem po neverovatnim zelenaškim kamatama.

Ja se ne bih zezala na racun krastavaca :vorred:
To je samo jedan od mnogih primera njihovih izmišljenih i smešnih pravila. Jedina ideologija ovakve EU je-totalitarizam. Daleko im lepa kuća.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Malko da uozbiljim stvar, pošto se malo ozbiljnije pojedinici članovi primaju na moj sarkazam.
Srbija nema šta da ponudi EU i zato im ne trebamo. To je suština priča. Zavaravanje je kako i samo promenom normativnih elementata države možemo da ispunimo neke uslove, niti podizanjem svesti kod gradjana.
EU je ekonomska zajednica, tako je nastala, imala je doktorinu i na tom je ostala da pravila igre važe samo za odredjeni krug članica. Ako vas to interesuje, začetci EU počeli su sa De Golovim idejama. I kao svaka ekonomija, zasnovana je na trgovini (naši populistički ekonomisti govore o slobodnom tržištu, što je deo trgovine). U svakojoj trgovini važi da neko nešto ima a nekom treba. Ali obe strane moraju imati nešto za razmenu. Moram pojednostaviti. E, da vidimo šta to mi imamo da damo njima.Oni imaju sve ono što nama treba (od ideološkog "Evropskog stna kultura plus mogućnost uspeha ako si sposoban, obećana zezmlja(E), ako si sposoban itd.) ali, šta to vredi ako mi nemamo šta da ponudimo. Šta mi dajemo? Nalik prodaji na buvljoj pijaci, gde pokušavate Rokfeleru da uvalite tranzistor sa pokvarenim zvučnikom iz Bangladeša za 100 Evra ili da vam da najnoviji mercedes.
Mi smo smešni.
U tom kontekstu moramo da se okrenemo sebi, da pojačamo sopstvenu proizvodnju, jer je uništena uvozom koji je omogućen upravo usvajanjem evropskih propisa. Da li znate da su pojedini standardi kvaliteta niži od onaših u prehrabenoj industriji? U Srbiji, na primer niste mogli da prodajte sokove sa slikom voća na ambalaži ako nema odogovarajući procenat voća u njima. Taj procenat ne važi za EU, kod nihje niži. Slična stvar je sa zagadjenošću pojeidnih proizvoda itd. Logično je da ne možemo da imamo takve standarde za tehničku opremljenost, i treba težiti tome, ali za mnoge druge stvari kriterijumi su sniženi kako bi nam se uvalili njohovi proizvodi. I tu prestaje svaki interes EU.
 
Natrag
Top