Evropska unija

Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
3 dana sam proveo u Sloveniji tačnije u malom gradu Sežani.Prelijepo,ulice čiste,narod jako prijatan,uslužan,ima mnogo Srba i tako dalje,znači sve pohvale.
Ali opet sam protiv toga da Srbija udje u EU,to nama ne treba jer smo dovoljno jaki i ovako samo nam trebaju drugi ljudi na vlasti,ljudi sa OBRAZOM koji će da nas odvedu naprijed
Slovenci su imali pametne glave. Nije im trebala tuđa pamet, razmišljali su svojom glavom i danas su moderna evropska država. Imamo i mi naravno pametne ljude, ali trenutno od šupljih tikvi koji su trenutno na vlasti, i koji su umislili da samo oni mogu doneti Srbiji boljitak, ne mogu da dođu do izražaja. Već dugo godina jedna lopovska družina, zamenjuje drugu i danas se nalazimo gotovo na ivici provalije. Umesto da branimo svoje interese, mi radimo za tuđe. Umesto da razmišljamo svojom glavom, politička oligarhija na vlasti razmišlja tuđom. Od ove vlade, ne moze se očekivati rast zivotnog standarda, vec samo rast cena, kriminala, korupcije i političke laži. Vidimo kakve probleme imaju Bugarska i Rumunija, čiji političari ne mogu da se izbore sa korupcijom, vidimo šta se dešava i u Hrvatskoj. Ne treba ni izlaziti na izbore ako nema za koga da glasate. Ne treba se voditi time, glasaću za ove, oni su manje zlo.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
277
EU je samo visi stupanj kapitalizma Terry Eagleton

izvor:Kresimir Car

Kada gledamo svijet oko sebe, a ne idemo niz struju, često se možemo pitati je li doista svijet tako loše nasađen ili smo izvrnuti samo mi sami. Na primjer, kako je moguće da su dvije naizgled oprečne ideje, Boga i marksiszma, a zapravo vrlo slične u pogledu temljnih ideja o jednakosti i blagostanju, kroz vrijeme degenerirale u često tako izopačene ideologije ili pojave.

Odgovore na ta pitanja daju knjige „Razum, vjera i revolucija (refleksije o raspravi oko Boga)“ i „Zašto je Marx bio u pravu?“ od iznimno uglednog britanskog književnog teoretičara i publicista
Terryja Eagletona koji je ovih dana boravio u Zagrebu na Subversive Film Festivalu.

PTP: Za početak, hvala Vam na ovim knjigama koje nekima od nas daju pravo misliti da smo normalni ako ne gledamo na stvari kao većina...

- Ili smo uglavnom normalni... A možda smo kolektivno ludi, što je puno bolje od individualnog ludila – smije se Eagleton.

PTP: Kako objašnjavate da su Bog i marksizam mogle degenerirati u katkad tako loše ideologije i pojave?
Eagleton: - To je veliko i dobro pitanje. Ono što je zajedničko religiji i marksiszmu, to je da su oboje pripali institucijama koje su postale strahovito korumpirane u smislu da su izdale svoje prvobitne ideje i istine svojih tvoraca. U knjizi o Marxu probao sam opisati kako se to dogodilo. Opisujem uvjete u kojima je izrastao staljinizam, kako se zbog tragedija dvadesetog stoljeća marksizam najviše uhvatio u zemljama u kojima je bio neophodan, ali najmanje moguć. To je vrlo važan paradoks. I napominjem da ukoliko želite kritizirati marksizam, morate se obraćati Marxu, a ne ga kritizirati kroz ljude i ideologije koji su se pozivali na njega. Dakle, želite li razumjeti te procese i procjenjivati mogu li se oni opet pojaviti, obične liberalne analize vam nisu dovoljne. Mislim da se ista stvar odnosi i na kršćanstvo. Vrlo rano se dogodilo da je kršćanstvo baptizirala država i to je promijenilo cijeli odnos. Drugim riječima, dogodilo se to da je ono što je pokrenuto kao tijelo kritike moći bilo posvojeno od moći i tada se postavlja pitanje može li ta kritika više
opstati ili se naprosto predaje? O tom se radi u oba ova slučaja.

PTP: Mislite li da su ljudi poput Lenjina, Staljina, Tita, Castra i ostalih uzeli marksizam kao pravi marksisti ili isključivo kao platformu kojom će doći na vlast, kao što djeluje da su činili tzv. borci za neovisnost država u Europi posljednjih dvadeset godina, uključujući i Hrvatsku?

Eagleton: - Mislim da je previše cinično reći da tirani i diktatori poput Staljina i drugih, nisu bili pravi marksisti ili da su naprosto koristili marksizam. Mislim da je to previše cinično. No, greška je i biti previše idealistačan. Staljin je iskreno vjerovao u marksizam, Lenjin također. Oni su poveli revolucije u cilju da pomognu ljudima. Ali ne možete graditi socijalizam u zaostalim uvjetima. Marks
to nije tako zamislio. Ako biste to pokušali, završili biste u nekoj vrsti autoritativne verzije marksiszma. Ne mislim da su ti diktatori bili diktatori zato što su pokušali održati nešto vrijedno, to je samo dio priče. Puno je važnija činjenica da ne možete provodi autoritativnu verziju marksiszma da biste ispunili njegove prave ambicije. Ne želim reći da se kubanska revolucija nije trebala ni dogoditi, ali namjera ne može biti u izoliranosti, siromaštvu, obmani... Želim reći, da treba napraviti punu materijalističku povijesnu analizu kako se dogodila ta perverzija, izokretanje socijalizma. Cilj marksiszma je osigurati kritiku, ne autoritet.

PTP: Mislite li u tom smislu da se marksizam može vratiti kao jaka politička opcija, ne samo kao nekakva egzotična relikvija jer danas živimo u svijetu u kojem ni političari više ne vladaju, nego
banke, korporacije i tajkuni?

Eagleton: - Nekada su marksisti govorili o tome kako je kapitalistička klasa vladajuća klasa. Neki su kritičari Marxa govorili da to nije istina, da su političari zapravo vladajuća klasa. No, u ovom naprednom kapitalizmu, kao što ste sugerirali, potpuno je očito, vidljivo, gdje leži moć. Sve ono što je marksizam originalno govorio o kapitalistima kao vladajućoj klasi, da se ne radi o političkoj nego o ekonomskoj vlasti, danas je to zdrav razum. A Marks je zbog toga puno desetljeća bio kritiziran. Sada je jasno da su vladari svemira korporacije. Naravno, to je vrlo loša situacija za ljevičare. Ali morate biti svjesni da nijedan sistem nije bez svojih kontradikcija, nijedan nije savršen. Vladajuća klasa to jako dobro zna, znaju da neke ustupke moraju učiniti, da moraju apsorbirati neke ljude da bi sačuvali svoj status. Istodobno, što je sistem više u nemogućnosti da osigura ljudima posao,
život, više je u opasnosti da bude destabiliziran. Naravno, sistem ima ogromnu moć i u budućnosti će morati koristiti tu moć sve više i više. Ne govorim to nimalo radosno. Naime, sistem je svjestan da proizvodi sukob jer kada stavite ljude u situaciju da nemaju što izgubiti, to je vrlo loše po vas. Morate ih kupiti i probati ih zadovoljiti do neke mjere i kada sistem to ne može, onda je u problemu.

PTP: Mislite li da su danas moguće revolucije tipa francuske ili ruske koje bi iz temelja promijenile lice zemlje?

Eagleton: - Oh, ne. Ali pogledajte što se dogodilo ranih sedamdesetih godina s portugalskom revolucijom. Dvadeseto stoljeće bilo je puno modernih revolucija koje su rušile strahovito moćne
snage diljem svijeta. Naravno, to nije bio kraj priče, nisu svi nakon toga živjeli sretno do kraja života jer su nastavili živjeti u kapitalističkom svijetu kojim dominiraju Sjedinjene države, ali želim reći da je do prije nekoliko desetljeća svijet bio pun revolucija koje su srušile jake snage. I to neposredno prije nitko nije mogao ni spomenuti kao mogućnost. Počelo je u Irskoj, gdje ja živim, u Indiji, Africi... Mislilo se da će se te promjene dogoditi u sljedećih tisuću godina. Naravno, živimo u postrevolucinarno vrijeme u kojem revolucije ne tinjaju diljem svijeta, ali ne smijemo u tim procjenama biti ni previše dogmatični. Tko je mogao predvidjeti što će se dogoditi u Magrebu šest tjedana prije nego što se dogodilo? Pesimistični bi ljevičari trebali znati da je vladajuća klasa puno nervoznija nego što im se čini. Ha, ha... Oni znaju kako je teško cijelo vrijeme reproducirati svoju vlastitu snagu i kako je to krhak proces.

PTP: Trenutačno se u Hrvatskoj pokreće velika debata trebamo li ući u EU. Političke struje su za, ali su ljudi skeptični. Između ostaloga, nudi nam se nedovoljno jak argument, taj da će nam Europa puno brže organizirati zemlju. Ali, ako smo svjesni da je treba organizirati, zašto bi nam trebao netko drugi da to učini umjesto nas...

Eagleton: - To je vrlo razuman stav. S druge strane, u logici je naprednog kapitalizma da oformljava velike korporacijske jedinice. Ne kažem da im se svi moraju prodruživati, ali pritisak je velik. Ja dolazim iz Irske, sredine koja je prilično profitirala od ulaska u EU, ali scenarij može biti, naravno, potpuno drukčiji. Gledam na kapitalizam prilično fatalistički, to je očito viši stupanj kapitalizma koji
zahtjeva veću i intenzivniju političku suradnju. No, Europa je kulturno vrlo raznolika i to nije dobro za politički red. Svi danas koriste termin kulture na jako afirmativan način, multukulturalnost, kulturne raznolikosti, no zapravo različitost kultura je problem za sistem. Zbog kulturnih raznolikosti ne može se lako uspostaviti ciljano političko jedinstvo.
 
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
ja imam 14 godina i ako Srbija ne udje u EU za jedno 5 godina ja se selim u ameriku ili neku drug zemlju EU!!! ja sam za to da Srbija obavezno mora u EU i da ne treba slusati ove matorce i komunjare sto zele sam da se srbija vrati u ono vreme haosa... srbijo otvori oci moramo u EU!!

Srbijo otvori oci moramo u EU ! a zasto? da li ce cam ce nam u toj Evropskoj uniji biti bolje? Zaista bih voleo da mi neko objasni kakvu cemo imati korist od ulaska u EU? da li je to slobodan prolaz preko granica? Danas ipak moramo dokazivati da cemo se i vratiti iz nje kad predjemo granicu…majke mi poneo sam pare..ok nemam nista protiv i takvog zadrzavanja, moramo se kretati , ali problem je kada ipak neko i zeli ostati tamo i zaposliti se, a danas nazalost, a ipak sto je i ocekivano, ogroman broj mladih kvalitetnih, obrazovanih ljudi, ljudi koji ne vide buducnost u nasoj zemlji, zeli da ode sto je I ok I nema ljutis. I da li iko u nasoj zemlji, izuzev na recima, nesto cini da nam zemlja ne ostane bez buducnosti.., naravno niko, nema se vremena….I kakva nas buducnost bez buducnosti ceka ? Mozda je I bolje da udjemo u Evrosku uniju, mozda onda nece biti partijske ekonomije, nepotizma, korupcije, lopovluka na sve strane, pa zato, mozda je i bolje da se prepustimo u narucje Evropske Unije i neka oni i zaista, ovaj put i zvanicno preuzmu nasu malu zemlju i vlast u njoj, jer nazalost izgleda da mi nismo sposobni da stvorimo normalnu drzavu. I tu dolazi ono neizbezno pitanje, zar mi stvarno nismo sposobni upravljati nasom drzavom? Ali ne mogu da se otrgnem i da poverujem da nepostoji snaga u nasoj maloj zemlji, sposobna da organizuje, rukovodi i strateski postavi ciljeve za opstanak nase buducnosti? Nazalost sadasnje snage izlaz vide u jedinoj alternative - moramo uci u EU, to im je jedini cilj. Valjda kad udjemo u EU, sve ce se resiti, nece biti problema, tek tako samo od sebe, e da je bar tako? EU ce resiti sve te kradje, korupcije, nepravde, a zasto bi oni to resavali? Kakav je njihov interes u tome? Ne prijatelju, izbledecemo, prosto receno i predate im nas dinar u ruke, sa svim postenim privatizacijama i ono malog preostalog vrednog, a oni ce svojim ustavom upravljati, naravno u interesu EU prvog kruga i hipnotisano nase drustvo zivece lepo i slozno u Matrixu….bas sam se p…... Mozda si ti ipak u pravu
Mozda...wacko2
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Evropska Unija, da ili ne? I da i ne!? Sve zavisi od toga od čega se polazi u procjeni šta se dobija a šta se gubi ulaskom u jednu takvu zajednicu naroda. Šta dobijamo? Bez sumnje dobijamo bolju organizaciju društva i države, bolje zakone, bolju kontrolu raspodjele nacionalnog dohotka, realne pretpostavke za finansijsku i ekonomsku stabilnost, eliminaciju, u najvećoj mjeri, korupcije i njenih posledica, ogromno tršište za naše proizvođače, pod uslovom, naravno, da su konkurentni, standardizaciju proizvoda i usluga i u privatnom i u državnom sektoru, eliminaciju monopolskog odnosa i ponašanja naročito u komunalnim uslugama...
Šta ne dobijamo? Ne dobijamo nikakvu garanciju da će porasti stopa zaposlenosti, da će porasti stopa društvenog proizvoda, da će se se značajno poboljšati životni standard stanovništva... Istina, u onome što dobijamo, postoje realne pretpostavke da dođe do poboljšanja svih tih ekonomskih parametara, ali to se neće ostvariti samo od sebe, što će reći, da je i dalje potrebna "domaća pamet", koja će znati iskoristiti sve te stvorene preduslove za ekonomski napredak i razvitak.
Šta gubimo? Gubimo, prije svega, suverenitet. Ni ekonomsku ni politički suverenitet nećemo više imati. Institucije koje se inače bave strateškim makro razvojem zemlje biće izmještene iz države, odnosno, neće moći samostalno raditi svoje planove, nego će ih morati usklađivati sa politikom EU. Strategija ekonomskog razvoja zemlje, neće, dakle, više biti prepuštena isključivo nama, nego će morati biti usklađivana sa strategijom Unije. Slična situacija će biti sa mnogim drugim oblastima značajnim za funkcionisanje društva i države, kao što je fiskalna plitika, zakonodaavne i izvršne funkcije vlasti, vojska, policija, obrazovanje...
Svi mi imamo neke svoje stavove i mišljenja, ili, da se figurativno izrazim, svoje vage. Stavimo sve ovo na dva tasa i pogledajmo šta će prevagnuti? Kod jednih će to biti desni, a kod drugih lijevi tas!
Međutim, ne mogu a da se u ovoj priči ne osvrnem na jednu ne toliko nerealnu pretpostavku. Kada je bilo riječi o tome šta dobijamo ulaskom u EU, i onome šta je tamo rečeno, zar nije uputno zapitati se, možemo li mi sami, sa vlastitom pameti, bolje organizovati državu i društvo, donijeti bolje i efikasnije zakone, kojima bi podstakli bolji i brži razvoj privrede i samim tim veću zaposlenost, vršiti pravedniju raspodjelu nacionalnog dohotka, izvršiti kvalitetnu standarizaciju proizvoda i usluga...? Bez ikakve sumnje, možemo. Niti smo gluplji, niti manje vrijedni od drugih evropskih naroda i zajednica. Potrebna je samo prava politika i dobra volja.
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
277
Zbog cega mi to moramo u evropsku uniju,sta to oni nude da smo mi po svaku cenu spremni prihvatiti?Ispunjavanje brojnih uslova na vrat na nos samo da ne zakasnimo!Gdje ?Sta mi to nemamo,nemozemo,neznamo?Bit cemo u izolaciji, a ko to nudi nesto drugo?Svako kretanje unutar eu je ograniceno,limitirano ili vremenski ili novcano?Posao,skolovanje,usavrsavanje,specijalizacije.Zar to nemamo i danas naravno ko ima mogucnost i novac,a kad se pristupi eu ni tad nece biti besplatno!Zbog cega srljamo u neku zajednicu kad zemlje koje su vec tamo volele bi da nisu( dala baba dinar da udje u kolo),.Skoro smo izasli iz slicne organizacije a srljamo u nesto zasta niko nema preporuku i pohvalu.Resit cemo se korupcije kriminala itd.ma hajte molim vas pogledajte naslove u casopisima iz eu ! Zar mi neznamo reci : Ne! Ili smo se prepustili pa nas voda nosi i trpecemo udare o hridi pa...Ko nas to vodi sa povezom preko ociju i gdje cemo se naci kad skinemo povez?Nek nam je bog na pomoci....
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Skoro svi novi zakoni u Srbiji su podredjeni EU i uradjeni po njihovom nacrtu, tako da će biti samo formalnost zvanični ulazak Srbije u EU. Biće nam potpuno isto kao što nam je i sad. Jedino što je još ostalo da se uradi je da se polako zapuše ove rupe u zakonu koje trenutno dozvoljavaju da se razni bogate bez ikakve obaveze prema drzavi.
Mislim da polako ali sigurno i narod u EU shvata da je sve to bila samo još jedna dobra ideja koja nije primenjiva u praksi, i stoga bi najviše i voleli da nikad nisu ni ušli u to. To se barem može videti po svim onim demonstracijama koje su postale deo i njihove svakodnevnice.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ideja ujedinjene Evrope je u dobroj mjeri ostvariva kada je u pitanju ekonomija i ekonomski odnosi, mada i tu ima značajnih problema, ali, kada je u pitanju politika njenih članica - kako unutrašnja tako i spoljna, tu dolazi do problema. Politički interesi se često poklapaju sa ekonomskim, ali nerijetko i nije tako. Do toga najčešće dovode neke istorijske i kulturološke razlike među narodima Evrope. Obratite pažnju na dijelove posta koje je postavila neda ukraden a koji se odnosi na intervju uglednog engleskoh književnog teoretičara i publicista Terryja Eagletona, gdje on kaže: "Svi danas koriste termin kulture na jako afirmativan način, multukulturalnost, kulturne raznolikosti, no zapravo različitost kultura je problem za sistem. Zbog kulturnih raznolikosti ne može se lako uspostaviti ciljano političko jedinstvo." Toga su svjesni i stratezi Unije, te zbog toga imamo, pored ekonomske i duhovnu globalizaciju, gdje se pod izlikom većih duhovnih vrijednosti, zapravo, pokušava dokinuti autohtona kultura i tradicija, koja kao takva predstavlja smetnju i ekonomskoj i političkoj globalizaciji, odnosno, političkom jedinstvu Unije.
 
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
Zbog cega mi to moramo u evropsku uniju,sta to oni nude da smo mi po svaku cenu spremni prihvatiti?Ispunjavanje brojnih uslova na vrat na nos samo da ne zakasnimo!Gdje ?Sta mi to nemamo,nemozemo,neznamo?Bit cemo u izolaciji, a ko to nudi nesto drugo?Svako kretanje unutar eu je ograniceno,limitirano ili vremenski ili novcano?Posao,skolovanje,usavrsavanje,specijalizacije.Zar to nemamo i danas naravno ko ima mogucnost i novac,a kad se pristupi eu ni tad nece biti besplatno!Zbog cega srljamo u neku zajednicu kad zemlje koje su vec tamo volele bi da nisu( dala baba dinar da udje u kolo),.Skoro smo izasli iz slicne organizacije a srljamo u nesto zasta niko nema preporuku i pohvalu.Resit cemo se korupcije kriminala itd.ma hajte molim vas pogledajte naslove u casopisima iz eu ! Zar mi neznamo reci : Ne! Ili smo se prepustili pa nas voda nosi i trpecemo udare o hridi pa...Ko nas to vodi sa povezom preko ociju i gdje cemo se naci kad skinemo povez?Nek nam je bog na pomoci....
Da Nedo, vremenski na 90 dana tj uskoro na deset vezanih dana...pa cak je i Ministar Dacic kroz zube nesto prozborio danas na vestima...
Interesantnna je stvar da se u zadnje 2 godine pojavio ne mali broj stranaca koje su sa sobom poveli nasi sugradjani koji su privremeno otisli na zapad u nadi za bolje sutra i vratili se kuci sa sve novom porodicom. Ima Italijana, Francuza, Belgijanaca?jbga valjda sa francuskog podrucja i svi se lepo uklopili, zaposlili i uzivaju. dolaze im i familije da ih obidju valjda im ne veruju....da negde i van EU se moze ziveti tj.raditi da bi se zivelo...pz

Dodato posle 18 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Skoro svi novi zakoni u Srbiji su podredjeni EU i uradjeni po njihovom nacrtu, tako da će biti samo formalnost zvanični ulazak Srbije u EU. Biće nam potpuno isto kao što nam je i sad. Jedino što je još ostalo da se uradi je da se polako zapuše ove rupe u zakonu koje trenutno dozvoljavaju da se razni bogate bez ikakve obaveze prema drzavi.
Mislim da polako ali sigurno i narod u EU shvata da je sve to bila samo još jedna dobra ideja koja nije primenjiva u praksi, i stoga bi najviše i voleli da nikad nisu ni ušli u to. To se barem može videti po svim onim demonstracijama koje su postale deo i njihove svakodnevnice.
Mislim Nency moze se to i ovako napisati, spremamo se da kupimo najnoviji automobil na elektricni pogon, autonomija voznje 500 km, 186 airbeg-ova, senzori ne znam za sta sve ne. samo.. ne postoji infrastruktura da taj auto negde i dopuni baterija, a i senzori ne mogu da se koriste jer nasi putevi nemaju ugradjene sisteme koji ti senzori prepoznaju...
..daleke 2003 sam imao prilike da jedno vreme provedem sa divnim studentima iz regiona koji su imali prvi priliku da zavrse posdiplomske studije u Rimu na La Sapinza univerzitetu i svi su se nakon studija vratili u Beograd, Sarajevo, Zagreb, Tiranu.... a danas vec naveliko i ucetvuju u kreiranju evropskih regulativa, propisa, zakona, razvoja lokalnih samouprava i ne znam cega sve, ali i dalje je to samo ljustura, sto mi i oni priznase na jednom velikom prijemu skoro u Bg-u nazalost stvarnost je daleko drugacija i sasvim je svejedno da li je to Rumunija, Bugarska, Srbija, Hrvatska ili BIH, a ona je zaista porazavajuca..kratko receno...stranci mislim funkcioneri EU su na najbolji moguci nacin zdusno nam odobrenu pomoc tj.donacije EU za kojekakve projekte isisali i vratili sa sobom, po malo sminke ostavili svima nama, nemoj da mesamo velike projekte jer su oni radjeni iz kredita, a veci deo drugih predstavlja politicki pritisak, naravno da bi nas naucili i otvorili nam oci da nasa proslost nam ne dozvoljava da se mnogo pitamo, samo zaboravljaju da su nam proslost izuzetno dobro smestili, prodali i dalje nam je naplacuju, pa to ima samo za nas na divnom balkanu, za druge me interesuje....sorry bas lupam..pozdrav
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Mi smo u Europi, a EU ce promaci nacina da balkanske zemlje dovede na nivo medjusobnog postovanja i uvazavanja. EU ima mehanizme i nece dozvoliit divljastvo i mrznju.
 
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
Mi smo u Europi, a EU ce promaci nacina da balkanske zemlje dovede na nivo medjusobnog postovanja i uvazavanja. EU ima mehanizme i nece dozvoliit divljastvo i mrznju.
Naravno, kao sport biily torbica, EU ima sve za svakoga, samo me bas interesuje kako? Prisilom do erupcije pa eto novi III ili IV rat...Ukoliko manjina ima neke lepe bombone mozda to i uspe?
 
Natrag
Top