Ešerihija koli (Escherichia coli)

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Fitoterapija protiv Ešerihije Koli

Femina.hr


Izbor lekovitog bilja i njihova doza zavise o jačini bolesti, prisutnim simptomima i uzrastu, a neke biljke ne smeju da se nađu u čaju za trudnice ili u čaju za jako malu decu.

Važno je biti uporan i redovit u terapiji, jer sve upale bubrega i mokraćnih putova treba liječiti što prije i što kvalitetnije da preveniramo kronične upale i slabljenje funkcije bubrega. Dnevno treba popiti litru čaja (poželjno je i više) i 80-120 kapi tinkture. Za potpuni učinak u čaj iscijediti limun i zasladiti ga medom od vrijeska, lipe ili miješanim medom od mediteranskog bilja (vrijesak, drača, planika...).

Čaj piju i male bebe bez ikakvih negativnih nuspojava uz redovite kontrole urina kod nefrologa. Uz to, roditelji moraju održavati higijenu spolovila djeteta jer su kontaminacije bakterijom E.coli najčešće „uzlazne". Bakterija se kreće svojim repićem i penje se do mokraćnog mjehura, ponekad i dalje, do bubrega.

Čaj protiv E.Coli

Preslica 30g
Kopriva list 20g
Brusnica 15g
Kamilica 10g
Breza list 10g
Šipak 10g
Žutika 5g

Kupka od preslice


Kod akutnih i bolnih upala mokraćnih putova učinak čaja možemo pojačati sjedećom kupelji od preslice: 3 šalice preslice namočiti preko noći u 2 litre vode, ujutro prokuhati 5 minuta, procijediti i izliti u kadu za kupanje. Pustiti toplu vodu da teče do visine pupka i 15-20 minuta sjediti u ljekovitoj i blagotvornoj kupelji. Kupku možete napraviti 2-3 puta tjedno.

salica_kamilice.jpg


Parna kupelj od preslice

Čaj od kamilice izliti u neku posudu na koju možete sjesti. Ova ugodna parna kupelj oslobađa grčeve u području bubrega i mjehura već za nekoliko minuta i olakšava mokrenje-naročito djeci koja zbog jakih bolova ne mogu mokriti. Djeluje i protuupalno. Ponovite je po potrebi.

Važnost preventive
U prehrani izbacite alkohol i gazirana pića te preveliku količinu kave, jedite više povrća i voća, naročito kiselijeg voća, crveni luk, jagode, ječmenu kašu, peršin,ciklu,kiselo povrće iz zimnice, grickajte koštice bundeve. Kiselo voće će prirodnim putem spuštati pH urina ispod pH 7 a takav urin je bistar i u njemu vlada zdrava sredina u kojoj bakterije teže preživljavaju.

Obavezno prepeglajte donje rublje (naročito djeci) i održavajte higijenu spolovila, ali ne s gelovima za intimnu njegu ,nego toplom čistom vodom ili čajem od kadulje ili majčine dušice. Bakterijske upale mokraćnih putova ne ovise o godišnjem dobu, no ipak su češće tijekom jeseni i zime. Pazite na to da nosite toplu odjeću i obuću, ne sjedite na hladnom i izbjegavajte propuh te jako hladne klimatizirane prostorije.

Bol i nelagodu u donjem dijelu trbuha ublažit će i blaga masaža eteričnim uljima od sandalovine, borovice i lavande u baznom ulju. Imate li bakterijsku infekciju mokraćnog mjehura ili bubrega, započnite fitoterapiju što prije jer vaše je zdravlje u pitanju, a ja sam vam kao liječnik i fitoterapeut na raspolaganju.


 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.04.2010
Poruka
3
Esherihia coli

Kontrolom uretralnog brisa nasli su mi da je prisutna esherihia coli,da li neko moze da mi da neki savet kako da je se oslobodim i da li ona moze da mi steti kvalitetu sperme jer se ja i supruga spremamo za vantelesnu oplodnju?
 
Član
Učlanjen(a)
01.02.2010
Poruka
64
Kontrolom uretralnog brisa nasli su mi da je prisutna esherihia coli,da li neko moze da mi da neki savet kako da je se oslobodim i da li ona moze da mi steti kvalitetu sperme jer se ja i supruga spremamo za vantelesnu oplodnju?

ako je imas ti 99posto je ima i supruga
naravno da steti i vrlo se tesko leci
neki od narodnih lekova su caj od brusnice
u principu trebas povecati kiselost sredine jer ona u njoj ne opstaje
i bez analnog sexa najverovatnije da si je tako dobio
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2010
Poruka
1
Da li ste probali da resite problem sa amer cajem.on se preporucuje kod bakterijskih infekcija urinarnog trakta ,posebno prisustva esherihie coli.konzumira se nekoliko dana prema uputstvu sa kutijice,nije lep ali pomaze.preporucuje se cak i trudnicama,jer ima uradjenu studiju citotoksicnosti.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Lek protiv bakterija prema receptu časne sestre

Lek protiv bakterija prema receptu časne sestre

Pred vama je recept za borbu protiv bakterija, a posebno onih iz roda Ešerihija koli (Escherichia coli), koji je sa svetom podelila opatica Ljubica Bernardica Kovač iz Posušja.

1.jpg
Prirodni lek, najbolji lek


Sastojci:
Koren većeg peršuna, jedan limun, 200 gr. meda, 2 dl maslinovog ulja


Priprema: Peršun oprati pa samleti, a isto uraditi i sa limunom. Sve zajedno izmešati, u to dodati med i maslinovo ulje. Sipati u čistu teglu i zatvoriti.

Primena: Uzimati dva puta na dan, po jednu veliku kašiku pre doručka i večere, dok se sve ne potroši. Po završetku terapije uraditi analize krvi. Ako u organizmu ima još bakterija, lečenje ponoviti još jednim tretmanom.

Izvor: Telegraf.rs
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Čuvajte se ešerihije koli

Bakterija koja je najčešći uzročnik urinarnih infekcija - ešerihija koli: Posebno su joj sklone žene i trudnice, a seksualni odnosi i nepravilna higijena su glavni „okidači” za nastanak obolenja

1_zps698a87d2.jpg


Bakterijske infekcije se „useljavaju” nečujno, tako da pacijent u početku nije ni svestan da je oboleo. Ako se na vreme ne leče mogu da izazovu ozbiljne komplikacije. Upravo takva je ešerihija koli, koja je najčešći uzročnik urinarnih infekcija i kod oba pola.


- Javlja se od najranijeg detinjstva do pozne starosti. Ipak, češće je prisutna kod žena jer je njihova uretra kraća, dužine svega dva i po do tri santimetra. Češća je kod trudnica nego drugih žena zbog opuštenosti urinarnog trakta. Ešerihija ima 150 podtipova, a najčešći su uzročnici iz O grupe. Ovo je, naravno, važno prilikom određivanja prave terapije u lečenju - naglašava dr Milutin Kozomara, specijalista urologije iz Kliničkog centra Srbije.


* Kako se infekcija prenosi?


- Najčešći put je ascedentni, odnosno uzlazni. Zahvaljujući anatomskoj blizini sa periferije anusa, bakterija stiže do vagine, a zatim dalje do uretre, kroz koju prolazi i ulazi u mokraćnu bešiku. Seksualni odnosi su najčešći razlozi za nastanak infekcije, a dešava se ukoliko higijena genitalne regije nije na zavidnom nivou. Da bi se to izbeglo, pre i posle svakog seksualnog odnosa žena bi trebalo da se izmokri i na taj način izbaci eventualno prisutnu ešerihiju koli. Ovo se savetuje, pod pretpostavkom da ne postoje drugi razlozi za nastanak infekcije.


* Na šta konkretno mislite?


- Infekcija ešerihijom koli može da se javi i usled prehlada, zato što pada imunitet u organizmu. Isto se dešava i u letnjem periodu prilikom ulaska u hladnu vodu i nemenjanja kupaćih kostima nakon izlaska iz vode. Osim što pad imuniteta kumuje nastanku infekcije, nepravilna i neredovna ishrana, fizička neaktivnost, autoimune bolesti i dijabetes takođe u istoj meri pomažu njenoj pojavi. I sredstva za kontracepciju mogu da budu okidač za ovu vrstu infekcije, a u postmenopauzi, nedostatak hormona estrogena i suvoća vagine. Vrlo često je razlog i opstipacija sa dugotrajnim zatvorima, ali i nedovoljno unošenje tečnosti. Dnevno bi trebalo uneti oko dva litra vode ili čaja, jer oni najbolje ispiraju bešiku i odstranjuju infekciju, ne dozvoljavajući rast bakterija.


DEVOJČICE I DEČACI

2_zpsc1af2567.jpg


Infekciju ešerihijom koli mogu da dobiju i veoma mala ženska deca usled loše higijene. Da bi se infekcija izbegla detetu treba redovno da se menjaju pelene i obavezno da se u genitalnom predelu briše od napred prema pozadi. Mala deca stanje infekcije izražavaju plačem, a ponekad je prisutna i povišena temperatura. Kod muške dece infekcija je ređa, ali može da se javi kod dečaka sa fimozom, gde nije moguće da se povrati kožica penisa.

* A kod muškaraca?
- Zbog dužine uretre ova vrsta infekcije uglavnom zaobilazi muškarce. Češće je izražena kod starijih pacijenata, zbog opstruktivnih bolesti, kao što je uvećanje prostate ili suženje uretre. Kod sužene uretre bešika se otežano prazni, pa u njoj uvek postoji zaostatak urina, što je savršeno mesto za razmnožavanje ešerihije. Infekcija je češća i kod osoba sa kateterom, kao i kod dijabetičara.


* Koji su simptomi infekcije?


- Kod cistitisa, odnosno upale mokraćne bešike izraženo je bolno mokrenje sa peckanjem, a izražen je i učestali bol u samoj mokraćnoj bešici. Nagon za mokrenjem je vrlo čest, tako da osoba ni trenutak ne može da sačeka. U mokraći može da se javi i krv, a ako se infekcija proširi na bubrege, onda se javlja bol u slabinskom delu, povišena temperatura, malaksalost, povraćanje.


* Kako se dijagnostikuje?


- Analizom urina koji treba da pokaže prisustvo bakterija, leukocita i nitrata. Ipak, najvažnija je urinokultura, jer se u njoj broje bakterije. Ako u jednom mililitru ima više od sto hiljada bakterija radi se o infekciji, a ako ne premašuju broj od deset hiljada, reč je o kontaminaciji. Urinokultura je važna i da bi se ustanovila vrsta bakterije, kao i za pravljenje antibiograma za određivanje osetljivosti bakterije na određeni antibiotik. Takođe se radi i ultrazvučni pregled trbuha i mokraćnih kanala da bi se isključilo moguće prisustvo kamena u bubregu. Jer, infekciju ne vredi sanirati ukoliko se kamen ne otkloni.


* Kako se ešerihija koli leči?


- Akutna infekcija se leči jednokratnim ili trodnevnim dozama antibiotika, u zavisnosti procene lekara. Kod hroničnih infekcija, odnosno pijelonefritisa daju se antibiotici i uroseptici. U poslednje vreme savetuje se uzimanje i jedne tablete preparata brusnice. Čaj od brusnice je takođe delotvoran, jer sprečava pripajanje ešerihije za sluzokožu bešike. Delotvoran je i uvin čaj, od kukuruzne svile, rastavića, peteljki od trešanja, peršuna.

PREVENTIVA


Dobra higijena urogenitalne regije i pranje ruku ključna je preventiva od infekcije ešerihijom koli. Ishrana je takođe važna, a ona bi trebalo da bude bez slatkiša, sa manje mleka i mlečnih proizvoda, ali i mesa.Treba da se uzima povrće, jer u kiseloj sredini bakterije imaju značajno manju šansu za razmnožavanje. Regulisanjem stolice sa mekinjama i laksativima žene u značajnoj meri mogu takođe da smanje mogućnost pojave infekcije.

(Večernje novosti)
 
Natrag
Top