LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Uzgoj endivije na otvorenom
Priprema zemljišta za setvu ili sadnju jednaka je kao i za salatu. Endivija se može direktno sejati na otvoreno preciznom sejačicom. U tom slučaju, potrebno je 1,5 do 2,5 kg semena po hektaru. Taj način se retko primenjuje, jer se teško postiže ujednačeno nicanje. Mnogo se češće proizvodi iz rasade. U zavisnosti od vremena sadnje, rasada se uzgaja na otvorenim gredicama ili u zaštićenom prostoru, golog korena ili u kontejnerima s grudom supstrata. Dobra rasada mora imati najmanje 5 sasvim razvijenih listova.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
U kontinentalnim područjima najraširenija je jesenja proizvodnja. Seje se od sredine jula do početka avgusta na zasencene gredice. Za 1 hektar zasada potrebno je oko 200 m2 dobro pripremljenih gredica. Uz setvu 1 kg semena može se dobiti oko 500 sadnica golog korena po m2 gredice. Do nicanje, za 5 do 7 dana, površinu gredice treba održavati vlažnom, a tako treba nastaviti sve do presađivanja, za 4 do 5 nedelja.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Rasada s grudvom supstrata bolje podnosi presađivanje u uslovima letnjih temperatura. Sadi se sredinom avgusta na gredice ili na ravnu površinu uz razmak redova 30 do 50 cm i razmak u redu 20 do 30 cm, zavisno od kultivara. Uz manji razmak biljaka u redu, poboljšava se uspravni rast i bolje beljenje srca, ali u slučaju kišne jeseni, takav zasad više strada od truljenja.
Pre sađenja, protiv korova se može koristiti herbicid na bazi trifluralina, a samo u slučaju izrazite potrebe, posle sađenja može se koristiti herbicid na bazi propyzamida. Posle sadenja, pravovremenim navodnjavanjem, mora se izbeći zastoj u rastu, a kasnije jesenje kiše obično su dovoljne za razvoj rozete. Prehranu treba sprovesti pre nego što biljke zatvore redove. Mere zaštite od štetočina jednake su kao i za salatu. U zavisnosti od vremenu sadnje i kultivaru, u kontinentalnom području endivija stiže za berbu od septembra do početka novembra.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Prolećna proizvodnja u kontinentalnom području kod nas nije uobičajena zbog već spomenutih razloga. Noviji kultivari, neutralni na dužinu dana, mogu se proizvesti iz rasade - iz zaštićenih prostora, uz temperaturu višu od 10 0 C, setvom početkom marta i sadnjom do sredine aprila. Berba se može očekivati krajem maja i u prvoj polovini juna, kada temperature nisu još jako visoke. Za takvu proizvodnju prednost bi imala brdsko-planinska područja.
Uzgaja se iz rasade golog korena, proizvedenih na gredicama, ili s grudom supstrata u kontejnerima.
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG261002_04.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
PG261002_05.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Seje se od sredine avgusta do sredine septembra, a presađuje od sredine septembra do sredine oktobra. Kasnija sadnja moguća je samo na lokacijama gde se minimalna zimska temperatura retko spušta ispod -5 0 C. Neki proizvođači daju prednost starijoj rasadi golog korena od 5 do 8 nedelja, pa ako su na gredici preguste, pokose lišće na 5 do 7 cm iznad zemljišta. Takva rasada lakše preživi u nepovoljnim uslovima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Način proizvodnje ne razlikuje se bitno od proizvodnje u kontinentalnom području. Navodnjavanje je, najčešće, potrebno u pripremi za sadnju i posle sadnje, a kasnije je, obično, dovoljno padavina za nesmetani rast endivije. Zbog maksimuma padavina u jesenje-zimskom periodu, bolje je saditi uz veći razmak redova 50 do 60 cm i 30 do 40 cm u redu, jer u gustom sklopu, biljke lakše stradaju od truljenja. Iz istog razloga prednost ima proizvodnja na uzdignutim gredicama. Uz i zbog odgovarajućih kultivara, na najpogodnijim lokacijama, endivija se bere od sredine decembra do sredine aprila, kada već počinje prorastanje. Na lokacijama gde su češći zimski mrazevi, rokovi setve i sadnje podese se tako da se endivija obere do sredine decembra.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
U topilijem području moguća je i jesenja proizvodnja, uz slične rokove setve i sadnje, kao i u kontinentalnom području, samo što je, za takvu proizvodnju, potrebno mnogo više navodnjavati, jer se veći deo vegetacije odvija u uslovima viših temperatura uz manje padavina.
Datum sadnje 4.9. 14.10. 9.11.
Datum berbe 8.12. 5.4. 10.4.
Broj dana do berbe 94 174 153
Masa rozete g. 668 412 202
Prinos, t/h 54 34 17
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Prolećna proizvodnja nije, kod nas, uobičajena, ali se već ogledno proizvodi sadnjom rasade iz grejanog, zaštićenog, prostora sredinom marta. Kultivari, preporučeni za takav uzgoj, stužu za berbu do sredine maja, a kasnije već počinju prorastati. Biljke iz kasnijih jesenjih rokova sadnje, koje su prezimele u polju, prorasle su u proleće u uslovima porasta temperature vazduha i dužine dana. Prorastanje je počinjalo već u fazi 25 listova po biljci. U prolećnoj sadnji, i berbi leti, biljke su do početka prorastanja imale već do 150 listova.
Berba i prinosi
Endivija je stigla za berbu kad je rozeta postigla svoju punu veličinu, karakterističnu za kultivar, a unutrašnji listovi rozete sasvim su svetli ili žuti. To se ranije postizalo vezanjem rozete desetak dana pre planirane berbe, kad je biljka sasvim suva. Noviji kultivari i bez vezanja imaju „žuto srce“. Prema potrebi, može se brati i nešto ranije. Potpuno razvijena rozeta endivije može doseći prosečnu masu do 1 kg.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Bere se rezanjem rozete u zoni korenova vrata, a zatim se očisti od svih starih, požutelih i oštećenih listova. Otpad može biti 17 do 30% osnovne težine rozete. U jesenjoj i zimskoj proizvodnji, kada postigne punu veličinu rozete, endivija može, još dosta dugo, ostati na polju, pa je berbu lakše uskladiti s potrebama tržišta. Što se berba duže odlaže, veći je otpad. U zavisnosti od kultivara i sezone uzgoja, prinosi mogu biti 20 do 40 t/ha.
Dorada , pakovanje i skladištenje
Nakon čišćenja u polju, endivija se ponekad mora prati, prosušiti, a zatim pakovati u letvarice, ili kartonske kutije, obično samo u jedan red stabljikom okrenutom prema gore.
Slično kao i kod salate, iz provodih snopova stabljike izlazi mleko, koje na vazduhu brzo oksidiše. Održivost na prodajnom mestu veća joj je nego održivost salate, a u hladnjači, na temperaturi od 0 0 C i 90 do 95% relativne vlage vazduha, u ambalaži obloženoj PE folijom, može se održati do 20 dana.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
U kontinentalnom opodručju, pri kraju sezone berbe u jesen, kad se već mogu očekivati niske temperature, prigradski proizvodači, tokom suvog vremena, često povade endiviju s delom korena, očiste je od starijeg lišća i uskladište u podrumu, u vlažni pesak, s gusto složenim rozetama. Tako se može održati i više od mesec dana.
Prema normama kvaliteta evropskog tržišta, endivija prve klase mora biti dobro razvijena, boje tipične za kultivar, bez oštećenja od mraza, bolesti i štetočina, koja joj ograničavaju upotrebljivost. „Srce“ endivije tipa eskariol, i kudrave endivije, mora biti žuto. Najmanja težina rozete (glavice), iz uzgoja na otvorenom, je 200g, a iz zaštićenih prostora 150 g. Razlika u težini rozete, u jednom pakovanju, za endiviju, iz uzgoja na otvorenom, sme biti najviše 150 g, a iz zaštićenog prostara 100g.
Za II klasu, uz iste osnovne uslove, dopuštena su manja odstupanja u boji i manja oštećenja od štetočina.
 
Natrag
Top