Elegantna konzola za TV, DVD & slično

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
264x198_tv-wand_bodenregal_00.jpeg




Elegantna konzola za TV, DVD & slično

Jednostavna, pljosnata, praktična: prave vrednosti ove TV-konzole ne nalaze se u njenom sadržaju, već u njoj samoj. Ladice i pretinci nude mesto za DVD-e i uređaje, a na njoj samoj nalazi se savršen podij za televizor (sa tankim ekranom).
Uostalom: uz nju postoji i uputstvo za odgovarajuću TV zidnu ploču sa ovešenim regalima za DVD-e.
Konzola se sastoji od dva dela, koji se spajaju šrafovima, i nudi dve vrste pretinaca: otvorene sa jednom policom za uređaje kao i pretince bez polica, u koje se ugura ladica. Koliko pretinaca koje vrste ćete ugraditi, ostaje prepušteno isključivo Vama. Naša lista materijala navodi delove za jedan otvoreni pretinac za uređaje i jednu ladicu.
Za spojeve preporučamo drvene tiple. Ukoliko se pri izradi odlučite za ploču vlaknaticu srednje gustoće (MDF) i konzolu lakirate u boji, delove možete spojiti i šrafovima.
Sledeća uputstva za izradu prilagođena su pločama od lepljene bukovine debljine 20 mm. Ako ćete upotrebljavati druge materijale ili dimenzije, morate odgovarajuće prilagoditi i spisak potrebnih elemenata.
U trgovini građevinskog materijala ili kod stolara dajte da Vam iseke potrebne dimenzije ploča.

http://www.bosch-do-it.rs/bosch-do-...11350/houseofbosch.shtml?view=list#kommentare


Uputstvo



264x198_tv-wand_bodenregal_01_vs188.jpeg



264x198_tv-wand_bodenregal_02_vs188.jpeg


Bušenje rupa za tiple na korpusu

Pozicionirajte prvo stranice i gornju ploču na način kako ih kasnije želite montirati. Obeležite sada olovkom na zadnjim bridovima položaj delova, kako biste pri daljoj obradi uvek znali koji deo gde pripada.
Kod izrade ugaonih i T- spojeva preporučujemo Vam da obavezno koristite šablonu za bušenje i obeležavač. Samo pomoću merenja i zacrtavanja nije moguće rupe za tiple tako tačno pozicionirati da se one kasnije savršeno poklapaju!
Bušilicom i burgijom za drvo od 8 mm u dotičnim čeonim bridovima stranica izbušite po tri rupe za tiple i njihov položaj obeležavačima prenesite na donju stranu gornje ploče.
Šablona za bušenje je pomoćni alat koji se stezaljkama fiksira na radni komad. Kroz njega burgija prolazi kroz metalnu manšetu vertikalo u drvo. Ukoliko ne radite sa šablonom za bušenje, uvek prvo izbušite rupe u čeonim stranicama. Tu postoji veća verovatnost da će se burgija omaknuti odnosno neće u pod pravim uglom ući u drvo. Ukoliko bušite u površinu ta je verovatnost manja, budući da tu bušite vertikalo na strukturu drveta.
Obeležavač je metalni zatik sa vrhom za obeležavanje. Njega utaknete u provrte na čeonoj strani čije položaje želite preneti. U tu svrhu pritisnite prethodno izbušeni radni komad na njegov položaj tačno u ravnini sa bridovima na površini komada koji mu se nalazi nasuprot.
Saveti za spoj tiplima:

Zabušite oba komada koja treba spojiti burgijom za drvo prečnika tipla. Obe rupe zajedno moraju iznositi dužinu tipla plus 2 mm. Stoga je najbolje upotrebiti burgije sa vrhom za centriranje i graničnikom dubine; to je mala čelična manšeta, koja se na burgiju fiksira na željenu dubinu bušenja. Nikada nemojte da bušite u površinu dublje od dve trećine debljine materijala!






264x198_tv-wand_bodenregal_03_vs188.jpeg




2
Lepljenje korpusa

Nanesite lepilo u rupe za tiple i na naležuće površine stranica i utaknite drvene tiple. Nakon što ste naneli nešto lepila i u rupe na gornjoj ploči, sve međusobno utaknite. Spojeve stegnite stezaljkama.
Važna napomena

Sve lepljene spojeve pažljivo stegnite stezaljkama dok se lepilo ne osuši; sa tim u vezi pogledajte napomene proizvođača. Pri stezanju koristite podloške od preostalog drveta kako biste raspodelili pritisak i sprečili nastajanje ružnih otisaka u radnom komadu. Višak lepila odmah odstranite vlažnom krpom.






264x198_tv-wand_bodenregal_04_vs188.jpeg




3
Montiranje međupolica

Nakon lepljenja ugurajte međupolice između odgovarajuće izbušenih stranica. (Na našem crtežu to je desni pretinac levog dela konzole.) Tu je montirajte akumulatorskim odvrtačem i šrafovima 4 x 40 mm.
Savet za spajanje šrafovima dvaju drvenih delova

Onaj deo kroz koji će šraf prvo proći uvek izbušite na 0,5 do 1 mm veći prečnik od prečnika šrafa; rupa treba biti upuštena za glavu šrafa. Drugi deo u koji šraf prodire nakon što prođe kroz prvi deo uvek bušite na 1 mm manji prečnik od prečnika šrafa.





4
Bušenje rupa za tiple na ladici

Pozicionirajte prvo stranice kao i prednji i zadnji deo na način kako ih kasnije želite montirati. Obeležite sada olovkom na donjim bridovima položaj delova, kako biste pri daljoj obradi uvek znali koji deo gde pripada.
Bušilicom, burgijom za drvo od 8 mm i šablonom za bušenje u dotičnim čeonim stranicama prednjeg i zadnjeg dela izbušite po dve rupe za tiple i njihov položaj obeležavačima prenesite na unutrašnju površinu stranica. Vodite računa da pritom delovi svojim gornjim bridovima leže na radnoj površini, budući da su stranice šire od prednjeg i zadnjeg dela. Tako će kasnije stranice prekrivati njihove čeone stranice kao i čelo poda i jedan deo točkića.





264x198_tv-wand_bodenregal_05_vs188.jpeg




5
Lepljenje ladica

Nanesite lepilo u rupe za tiple i na naležuće površine prednjeg i zadnjeg dela i utaknite drvene tiple. Nakon što ste naneli nešto lepila i u rupe na stranicama, pospajajte prednji i zadnji kraj i stranice. Delove stegnite stezaljkama. Pritom opet vodite računa o našem savetu za lepljenje iz radnog koraka dva.





264x198_tv-wand_bodenregal_06_vs188.jpeg



264x198_tv-wand_bodenregal_07_vs188.jpeg




6
Montiranje podnica ladica, točkića i prednjeg dela

U tu svrhu prethodno izbušite podnicu bušilicom i burgijom za drvo od 4 mm. Spojite je šrafovima 4 x 35 mm sa prednjim i zadnjim delom. Molimo Vas pritom vodite računa o savetu za spajanje šrafovima dvaju drvenih delova koji je naveden u radnom koraku tri.
Pozicionirajte točkiće na podnicu što je moguće dalje prema van i paralelno sa stranicama. Montirajte ih akumulatorskim odvrtačem i šrafovima sa okruglom glavom 4 x 15 mm.
Bušilicom i burgijom za drvo od 4 mm izbušite rupe za šrafove za spajanje prednje ploče na prednjem kraju i upustite ih na unutrašnjem delu tako da odgovaraju glavama šrafova. Namestite prednju ploču na prednji deo, fiksirajte je u tom položaju stezaljkama i šrafovima je pričvrstite iznutra akumulatorskim odvrtačem i šrafovima 4 x 35 mm.
Ručka za nameštaj se jednostavno namešta na prednju ploču, budući da je učvršćena samo u jednoj točci. Pomoću dijagonala provučenih kroz uglove ploče označite središte prednje ploče. Pri odabiru ručke vodite računa da prema našem načinu izrade prednja ploča i prednji deo zajedno imaju debljinu od 40 mm.




7
Montiranje delova konzole i spajanje sa TV zidnom pločom

Budući da se naša konzola sastoji od dve polovice, potrebno ih je sada spojiti jednu sa drugom. U tu svrhu prethodno izbušite odgovarajuće stranice sa dve rupe u sredini sa unutrašnje strane koristeći bušilicu i burgiju za drvo od 4 mm. Upustite rupe. Montirajte zatim oba dela konzole odvrtačem i šrafovima 4 x 35 mm. Pritom imajte na umu naš savet za spajanje šrafovima dvaju drvenih delova iz radnog koraka tri.
Ukoliko želite da kombunujete TV konzolu sa odgovarajućom TV zidnom pločom, morate ih čvrsto spojiti jednu za drugu, nakon što se u TV zidu iza pretinca za uređaj prosekli potrebne otvore za prolaz kablova. Spajanje se vrši ugaonicima, često zvanim i ugaona gvožđa. Montirajte ugaonike akumulatorskim odvrtačem i šrafovima sa upuštenom glavom 3 x 17 mm u ravnini sa ivicama što više prema gore ispod gornje ploče na četiri unutrašnje površine stranica.
Zatim pozicionirajte konzolu ispred obešene TV-zidne ploče i montirajte je šrafovima sa upuštenom glavom 3 x 17 mm. Naposletku samo još ugurajte gotove ladice.





264x198_tv-wand_bodenregal_08_vs180.jpeg




8
Brušenje drvenih površina

Prvo skosite sve bridove, tako da ih obradite brusnim papirom granulacije 120 ili 180 pod uglom od 45°, tako da nastane mali skošeni brid. Vidljive površine uvek brusite brusilicom prateći strukturu drveta, isprva grubljim (granulacije 120 ili 180), tada finijim (do 240) brusnim papirom.
Zatim površine treba navlažiti mokrim sunđerom, vlažno obrisati. Prilikom sušenja pojedinačna drvena vlakna će se uspraviti, tada ih možete polako ukloniti brusnim papirom granulacije 180. Nakon toga drvo je spremno za obradu površine. Mali savet: pazite da brusni papir nije izlizan, kako se vlakna ne bi samo utiskivala, već sasvim odsecala.





fittosize_264_198_522b0c74754c9731861b7ccf34e659d0_elegante_konsole_f__r_tv_dvd_co_9_pfs.jpeg



264x198_tv-wand_bodenregal_00.jpeg




9
Obrada površina uljem

Prvo temeljito pročitajte uputstva za rukovanje i bezbednosne savete koje je naveo proizvođač. Radite u dobro ventiliranoj prostoriji i pritom izbegavajte pušenje, jelo i piće.
Ulje ili vosak obilato nanosite sistemom za fino prskanje, a višak odstranjujte krpom. Poštujte vreme sušenja koje je naveo proizvođač.
Želite li naneti drugi sloj voska, potrebno je uraditi međubrušenje brusnim papirom granulacije 240. (Drugi sloj ulja često se nanosi i bez ponovnog brušenja.) I ovaj put pri brušenju pratite strukturu drveta. Ponovite nanošenje lazure kao što je opisano u prethodnom odeljku. Nakon sušenja voska obradite površinu mekom četkom, sve dok se površina ne počne sjati.
Bezbednosna uputa

Nakon nanošenja voska ostavite krpu da se suši raširena i dobro prozračena. Smotana u klupko mogla bi se prilikom sušenja zagrejati do samozapaljenja!

:download:

Preuzimanje skice konstrukcije u PDF-obliku


Preuzeto sa bosch-do-it.rs
 
Natrag
Top