Electronic Bird

Učlanjen(a)
26.04.2010
Poruka
2.667
Svakome od nas desi se neki trenutak u životu kada se zainteresujemo za " nešto "...i to nešto postane hobi....da bi kasnije počeli time aktivno da se bavimo i da na kraju to postane sastavni deo vašeg života i budućnosti....

Takav trenutak sam doživeo na trećoj godini srednje elektrotehničke škole " Nikola Tesla " ...na casu iz električnih mašina....
Pred kraj časa moj razredni starešina i profesor iz tog predmeta Živojin Dželatović....nacrtao je na tabli neku šemu ...koja nema veze sa predmetom koju predaje... Pošto smo na trećoj godini imali predmet " Elektronika i automatika " ....gledajući šemu na tabli odmah sam skontao da se radi o nekom oscilatornom kolu.... U nastavku profesor " Džeki " ( kalo smo ga tada zvali ) ....objasnio je da je to šema " elektronskog kanarinca " i predložio da se oprobamo u negovoj izradi ...pošto već imamo neko znanje iz elektronike....

Ta šema me je zaintersovala za elektroniku ....i kao što sam predhodno napisao ...to je postalo i moj omiljeni " hobi ".....a danas je to moje zanimanje i moj posao...

Ali to nije razlog zašto tu šemu hoću da postavim na ovom forumu.... Razlog je što ta šema " radi " a zvuk koji prizvodi je toliko " autentičan " da sam sa melodijom koju je sklop generisao " tada " privlačio ptice na terasu stana u kome sam živeo.... Kada su moje komšije čule tu melodiju...ubrzo sam imao posla " preko glave ".....yes3

Uz sve ovo što sam napisao prilažem i dve šeme za izradu pomenute ptičice... Prva šema je " Originalna Šema "...sa originalnim delovima za izradu, ali kako se tranzistori AC550 (Germanium ) više ne proizvodi..sorry..tu je i druga sa tranzistorima od silicijuma koji su sada " glavni "...yes3
Zvuk koji se dobija sa upotrebom silicijumskih tranzistora je " nešto malo " lošiji nego sa originalnim tranzistorima ....

Kome se posreći da pronađe originalne tranzistre " AC550 "....dobiće " Živu Ptičicu ".....:yea:

electronicbird1.jpg
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top