ДУХ и ДУША, разлике и заблуде

MODERATOR
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
6.661
šta je vaskrsenje?
ponovno rađanje.
Bog je svoju dušu smestio u hram(ljudsko telo) a sin ga je ogrnuo astralom(duhom)...
telo je materijalno jer ga je mater stvorila...
to je trojstvo...
kada se duša očisti vaznosi se zajedno sa duhom u sledeću dimenziju...
ako se ne očisti ponovo se rađa...
to je i rešenje gordijevog čvora...
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Duša po PC je duh, a ne cijeli čovjek spoj duha i tijela.

Dakle netačna tvrdnja PC.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Човек је спој духа, душе и материје:

И цео ваш дух и душа и тело да се сачува без кривице за долазак Господа нашег Исуса Христа.

1 Sol 5 23.jpg

Јер тело је од земље, дух (животодавни) је од Бога, а по чему смо онда по обличју Божијем? По души, наравно. Јер преко духа (а од Духа Божијег) добисмо и креативност, емоционалност, разум, ...

Тако Исаија пише за нашег Господа:


1. Ево слуге мог, кога подупирем, изабраника мог, који је мио души мојој; метнућу Дух свој на Њега, суд народима јављаће.
2. И на Њему ће почивати Дух Господњи, дух мудрости и разума, дух савета и силе, дух знања и страха Господњег.

Ако Бог нема тело, тј. Он је Дух, како онда има душу? Јер неки јеретици говоре да човек нема душу без тела. Јер размишљају и живе по телу (телесно-световно). Материјализам се познаје нарочито у западној телошкој мисли. Ми знамо да је душа у духовној равни, зато често и користимо као синоним, тј. дух и душа да су заједно или исто. Нераскидиво су пповезани дух и душа, само Господ може раставити:

12. Јер је жива реч Божија, и јака, и оштрија од сваког мача оштрог с обе стране, и пролази тја до растављања и душе и духа, и зглавака и мозга, и суди мислима и помислима срца.


Jev 4 12.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Човек је спој духа, душе и материје:

И цео ваш дух и душа и тело да се сачува без кривице за долазак Господа нашег Исуса Христа.

Pogledajte prilog 107620

Јер тело је од земље, дух (животодавни) је од Бога, а по чему смо онда по обличју Божијем? По души, наравно. Јер преко духа (а од Духа Божијег) добисмо и креативност, емоционалност, разум, ...

Тако Исаија пише за нашег Господа:


1. Ево слуге мог, кога подупирем, изабраника мог, који је мио души мојој; метнућу Дух свој на Њега, суд народима јављаће.
2. И на Њему ће почивати Дух Господњи, дух мудрости и разума, дух савета и силе, дух знања и страха Господњег.

Ако Бог нема тело, тј. Он је Дух, како онда има душу? Јер неки јеретици говоре да човек нема душу без тела. Јер размишљају и живе по телу (телесно-световно). Материјализам се познаје нарочито у западној телошкој мисли. Ми знамо да је душа у духовној равни, зато често и користимо као синоним, тј. дух и душа да су заједно или исто. Нераскидиво су пповезани дух и душа, само Господ може раставити:

12. Јер је жива реч Божија, и јака, и оштрија од сваког мача оштрог с обе стране, и пролази тја до растављања и душе и духа, и зглавака и мозга, и суди мислима и помислима срца.


Pogledajte prilog 107621

Samo da te pozdravim brate, nije te dugo bilo. Dobro nam dosao :)
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Samo da te pozdravim brate, nije te dugo bilo. Dobro nam dosao :)

Велики поздрав!

Ја тако кренем свеж да пишем о нашој хришћанској вери, па се склоним због ових "страних плаћеника". Знам да намерно понављају једно исто, а не може човек никако да дискутује да нас одмах не сатанизују или паганизују. Ваљда сам и мало мудрији са годинама, трудићу се да не упаднем као раније у фарисејски квасац.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Јер тело је од земље, дух (животодавни) је од Бога, а по чему смо онда по обличју Божијем? По души, наравно. Јер преко духа (а од Духа Божијег) добисмо и креативност, емоционалност, разум, ...

To ne znači da je duša duh. Kako duh životni dokazuje da je duša besmrtna?

Тако Исаија пише за нашег Господа:

1. Ево слуге мог, кога подупирем, изабраника мог, који је мио души мојој; метнућу Дух свој на Њега, суд народима јављаће.
2. И на Њему ће почивати Дух Господњи, дух мудрости и разума, дух савета и силе, дух знања и страха Господњег.

Stihovi nimalo ne dokazuju da je duh duša, duša znači osoba. Duši mojoj znači meni.

Ако Бог нема тело, тј. Он је Дух, како онда има душу?

Tu duša označava osobu, a nije duša duh. Nigdje duh ne znači osoba kod ljudi, nego može da se odnosi na osobu, duh moj u meni znači ja sam. A ne duh osoba mimo tijela kako ti vjeruješ.

Јер неки јеретици говоре да човек нема душу без тела.

To govori Biblija. Duša= čovjek, osoba.

Postanak 46,18 To su bili potomci Zilpe, koju je Laban darovao svojoj kćeri Lei. Ona je tako rodila Jakovu šesnaest duša. -------------------------------------------------------------------------------------------------------Da nije možda rodila duhove?

Djela apostolska 27,37 A svih nas je u lađi bilo dvjesta sedamdeset i šest duša.



Ми знамо да је душа у духовној равни, зато често и користимо као синоним, тј. дух и душа да су заједно или исто.

Čista izmišljotina, duša je spoj duha i tijela, nije samo tijelo ni sami duh.

Biblijom ću da oborim tvoju pagansku nauku.

Postanak 46,27 I k tome dva sina Josipova što su mu se rodila u Egiptu. Prema tome, sve čeljadi Jakovljeva doma što se naseli u Egiptu bijaše sedamdeset duša

Izlazak 1,5 U svemu Jakovljevih potomaka bijaše sedamdeset duša. A Josip je već bio u Egiptu

Brojevi 31,35 a ljudskih duša - žena koje nisu poznale muškarca - bijaše u svemu trideset i dvije tisuće.

Brojevi 31,40 Ljudskih je duša bilo šesnaest tisuća, a njihov ujam za Jahvu trideset i dvije osobe.

Brojevi 31,46 a ljudskih duša šesnaest tisuća

Djela apostolska 27,22 Sada vas pak opominjem: razvedrite se jer ni živa duša između vas neće stradati, nego samo lađa.

Djela apostolska 27,37 A svih nas je u lađi bilo dvjesta sedamdeset i šest duša.

Rimljanima 13,1 Svaka duša neka se podlaže vlastima nad sobom. Jer nema vlasti doli od Boga: koje postoje, od Boga su postavljene

Dakle Adr. iznosi laži.

12. Јер је жива реч Божија, и јака, и оштрија од сваког мача оштрог с обе стране, и пролази тја до растављања и душе и духа, и зглавака и мозга, и суди мислима и помислима срца.

U Bibliji nema kontradikcije, ovi stihovi ne dokazuju da je duša samo duhovni dio čovjeka.

To što je spomenut duh sa dušom upravo dokazuje da to nije isto. I DUŠE i duha, duše znači i cijelog čovjeka u duha misli se na misli kao što i ide u drugom dijelu stiha. Tako idu neki stihovi sa više različitih riječi istog značenja da se pojača efekat ili nekad ponavljanje iistih riječi kao npr. Gospod, Gospod.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ovako ja to razumem:

1) Duh je komponenta koja boravi u telu i ona napusta telo posle smrti. Duh je licnost!

2) Duh treba podlogu da bi egzistirao. A ta podloga na zemlji mu je telo.

3) Spoj Duha i Tela naziva se "Dusom Zivom"!

6) Kada covek umre, Duh prelazi u 'duhovno telo' i u njemu vrsi funkciju do vaskrsenja.

7) Posto je covek nastavio egzistenciju po smrti, taj spoj Duha i (duhovnog tela) se i dalje zove "Dusom"!

8) To je razlog zasto se Duh i Dusa poistovecuju u izrazima - jer su oni neraskidivo povezani. I jedno bez drugog ne moze!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ovako ja to razumem:

1) Duh je komponenta koja boravi u telu i ona napusta telo posle smrti. Duh je licnost!

To nije biblijski, jedno je duh Božji, a drugo je duh životni. Taj duh imaju i životinje. Ovo je dokaz da si ti sam sebi Bog, baš tebe briga šta Biblija kaže.

2) Duh treba podlogu da bi egzistirao. A ta podloga na zemlji mu je telo.

Duh životni ne egzistira, to nije živop biće nego energija (hebr. original) koju Bog daje životinjama i ljudima da bi živjeli.

3) Spoj Duha i Tela naziva se "Dusom Zivom"!

A vi kažete da je duša posebna komponenta u tijelu, daću komentar Nelsima. Ma kod vas je haos, svako tumači na svoj način, konfuzija.

6) Kada covek umre, Duh prelazi u 'duhovno telo' i u njemu vrsi funkciju do vaskrsenja.

Duh životni nije ništa živo, nije ličnost, nije nikakva osoba. To je stav Biblije.

7) Posto je covek nastavio egzistenciju po smrti, taj spoj Duha i (duhovnog tela) se i dalje zove "Dusom"!

Izmišljotina grčke mitologije. Nigdje duh i duša nisu poistovjećeni.

8) To je razlog zasto se Duh i Dusa poistovecuju - jer su oni neraskidivo povezani.

Toga nema nigdje, duša uvijek znači osobu ili se odnosi na osobu. Duh moj može nekada da se odnosi na mene, ali ne kao posebna komponenta u tijelu. Moj duh se uznemirio, znači da sam se ja uznemirio, a ne neka posebna komponenta, a to svakako da se ne odnosi na duh životni koji oživljava čovjeka jer je energija.

Ma veze nemate sa Biblijom, sve same paganske budalaštine i praznovjerja.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
To nije biblijski, jedno je duh Božji, a drugo je duh životni. Taj duh imaju i životinje. Ovo je dokaz da si ti sam sebi Bog, baš tebe briga šta Biblija kaže.

To sto ga imaju i zivotinje ne dokazuje da je to "samo energija", jer se za Duh zivotinja kaze da on "ide pod zemlju" a Duh covekov "se vrati k Bogu".

Kad Duh ne bi bila nephodna komponenta Bogu za vaskrsenje, onda bi i Duh covekov isao dole pod zemlju!


I sta ce Bogu energija da je skladisti, ko da je nema dovoljno kod sebe, pa treba da mu se vrati?

NE!

Nego mu se vraca - "licnost coveka", jer mu je to nephodna komponenta potrebna za vaskrsenje!

I Hristos kaze: "Oce u ruke tvoje predajem DUH SVOJ" , ne predaje mu Dusu kao sto vi ucite! Vec mu predaje komponentu - licnost! Isto kaze i Stefan kad umire: "Isuse Hriste PRIMI DUH MOJ!".

Sve je to zato sto Bogu ta komponenta treba za vaskrsenje i sto je to licnost!
Telo se raspada, Dusa umire, ali Duh zivi i nakon smrti egzistira, on se ne gubi, jer ide u skladiste kod Boga!


Duh životni ne egzistira, to nije živop biće nego energija (hebr. original)

A tamo ti kaze da je "propovedao Duhovima u tamnici", kako onda ne egzistira?

A ovde kazes da Duh nije isto sto i Dusa i da se to ne poistovecuje. A kad ti odgovara da pobijes Petra onda poistovecujes! Cak si rekao da su to "sinonimi"!

Dokaz vaseg licemerja!

A vi kažete da je duša posebna komponenta u tijelu, daću komentar Nelsima. Ma kod vas je haos, svako tumači na svoj način, konfuzija.

I jeste posebna komponenta, jer Duh bez podloge (tela) ne moze da egzistira. Dusa je u stvari mrtva ljuska koja nosi Duh. A kad se spoji sa Duhom dobijas "Dusu Zivu" - sto znaci da je to "ozivelo"!

Zato se u Bibliji "krv naziva Dusom", jer Dusa je ustvari podloga, ljustura - telo. Kad to ozivi, dobio si "zivo telo" ili "Dusu Zivu"!

Duh životni nije ništa živo, nije ličnost, nije nikakva osoba. To je stav Biblije.

To jeste licnost i to je stav biblije! Stotine tekstova to svedoci! A da li egzistira nakon smrti imas da egzistira kad kaze da je "propovedao Duhovima u tamnici"!


Izmišljotina grčke mitologije. Nigdje duh i duša nisu poistovjećeni.

Pa ti sam poistovecujes kad ti odgovara da pobijes Petra! Za Duhove kazes da su Duse!
Cak si tvrdio da su to "sinonimi"

Znaci licemeran si!

Duh moj može nekada da se odnosi na mene, ali ne kao posebna komponenta u tijelu.

Kako nije posebna komponenta kada i sam kazes da je "Duh zivotni" energija nesto sto je "umetnuto" u telo!

Lupetas!

Moj duh se uznemirio, znači da sam se ja uznemirio, a ne neka posebna komponenta, a to svakako da se ne odnosi na duh životni koji oživljava

Mal mal, pa se odnosi na "zivotnu energiju" - na nesto umetnuto, a kad ti ne odgovara vise onda je to sam covek!

Ni za glavu ni za rep vas covek ne moze uhvatiti!

Manipulacija!

Ma veze nemate sa Biblijom, sve same paganske budalaštine i praznovjerja.

Pa nemas ti veze sa biblijom, vidimo gore kako i sam poistovecujes Dusu i Duh (i kazes da su te reci 'sinonimi') kad ti odgovara, a kad ti ne odgovara onda nisu!

A mi ne tvrdimo da su isto, samo se ponekad tako izrazavamo radi lakseg razumevanja. I to je ono sto ti zloupotrebljavas!
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top