Država glavni uzrok velike nelikvidnosti

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Država glavni uzrok velike nelikvidnosti










Izvor:
Blic.rs







Nelikvidnosti privrede Srpske u velikoj meri doprinela je sama država koja ne izmiruje na vreme svoje obaveze prema privrednicima, ocenjuju u Privrednoj komori RS. Iako se pouzdano ne zna koliko iznose dugovanja države, ocena je da je država kao jedan od najvećih potrošača i najveći dužnik. Prema podacima Privredne komore ukupna kratkoročna potraživanja privrede u prvoj polovini prošle godine dosegla su iznos od 4,8 milijardi KM. Od tog iznosa kupci u zemlji privredi duguju 2,2 milijarde KM ili 36 odsto više u odnosu na isti period 2010. godine.


217366_banjaluka01-zora-vidovic-direktorica-pu-rs-foto-s-pasalic_f.jpg



- Pored nedostataka obrtnog kapitala i dugih rokova naplate država, njeni fondovi i institucije su jedan od najvećih uzroka, što je privreda zapala u nelikvidnost jer ni sami nisu izmirivali obaveze na vreme - istakao je Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore.

Da je država kasnila sa plaćanjem obaveza potvđuju i dugovanja od po 20 miliona KM koje su prema poslodavcima imali Javni fond za dečiju zaštitu RS i Fond zdravstvenog osiguranja RS.


U Javnom fondu za dečju zaštitu tvrde da su u toku decembra 2011. i januara 2012, izmirili obaveze iz 2009. i 2010. izuzimajući ministarstva i ustanove koje se finansiraju iz Budžeta RS. Dug je kažu izmiren na “osnovu sredstava ostvarenih na osnovu dugoročnog indirektnog zaduživanja, u iznosu od 20 miliona KM“.


Direktor ovog fonda Momir Popić istakao je da će nastojati da, redovno izmiruje tekuće obaveze prema poslodavcima u 2012. Oko 20 miliona KM poslodavcima je dugovao Fond zdravstvenog osiguranja RS na osnovu refundacija za bolovanje radnika.


U 2011. uplaćeno je 14,5 miliona KM, čime je kako kažu izmiren najveći deo obaveza. Međutim ovo su samo neka od dugovanja koja su stavila omču za vrat privredi. Koliko tačno država i njeni organi duguju za korišćenje usluga i proizvoda privrede u Ministarstvu finansija RS nisu hteli da otkriju.


Stručnjaci kažu da se najmanje 50 odsto od ukupnih potraživanja privrede, odnosi na državu koja je i „najveći naručilac poslova“.


- Moglo bi se reći da je država glavni razlog nelikvidnosti jer kada bi ona na vreme plaćala privrednicima za njihove usluge i proizvode potraživanja privrede bi bila upola manja - istakao je ekonomista Zoran Pavlović.


Nepoznato je da li je ove podatke imala na umu direktorka Poreske uprave RS Zora Vidović koja je nedavno skoro s gađenjem izjavila da „onaj poslodavac koji nije u stanju da isplati platu radnicima stvarno ne treba ni da radi“.


Na pitanje da li je pod tim poslodavcima mislila i na one koje je država odvukla u nelikvidnost, izbegla je odgovor. Umesto toga pozvala se na Zakon o porezu na dohodak i Zakon o doprinosima koji identifikuju „tri grupe poreskih obveznika“. Prvu kaže Vidovićeva čine „značajan broj obveznika koji blagovremeno izvršavaju svoje obaveze“.


- Drugoj pripadaju oni koji izmiruju svoje obaveze, ali ne uvek u zakonski propisanom roku. Razlog su nenaplaćena potraživanja, gubitak tržišta, otkazivanje ugovorenih poslova i slično. Njima pomažemo nudeći reprograme ili odgode plaćanja dospelih obaveza - navela je Vidovićeva. U trećoj grupi su, dodala je, obveznici koji ne plaćaju niti imaju nameru da plate svoje obaveze.


- To su poreski obveznici koji se bave špekulacijama, kupuju državna preduzeća ne sa namerom da se bave proizvodnjom ili uslugama, nego da dođu do atraktivne imovine kako bi je prodali. To su i oni koji rade bez namere da plaćaju zakonske obaveze i tako prave nelojalnu konkurenciju onima koji uredno izmiruju obaveze - kazala je Vidovićeva.


Ona je istakla da protiv ovih poreskih obveznika preduzimaju „sve mere propisane zakonom“ ne otkrivajući ko su zapravo ti poreski obveznici u Srpskoj.
U pisanom odgovoru direktorka PU RS nije objasnila svoju nespretnu izjavu koja je naišla na negodovanje privrednika.
 
Natrag
Top