đavolji bršljan (epipremnum)

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]đavolji bršljan (epipremnum)[/h]
DisplayImage.ashx



Epipremnum je jaka penjačica koju uzgajamo kao kućnu biljku i može se uzgajati i za viseći rast kao pouzavica.Spada u porodicu Araceae i korisna je u kućama jer razgrađuje formaldehid i benzen koji npr. nastaje u dimu duhana, kod rada plinskih grijalica a imah ih i u bojama i sredstvima za čišćenje. Ipak,ovu biljku ne smijete držati u blizini kućnih ljubimaca jer su otrovne.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]uzgoj đavoljeg bršljana (epipremnuma)[/h] Đavolji bršljen voli vrlo vlažan zrak i stalne temerature tokom cijele godine i to između 17 to 30C. Smjestite ih na mjesto između svjetla i lanagane sjene i pazite da sunce ne dolazi direktno na listove. Tokom ljeta prskajt elistove jer biljka voli vlažan zrak. Pazite da voda ne kapa po listovima jer pretjerano zadržavanje vode izaziva napade gljivica.Ukoliko ga zasadite da ima držać odnosno oslonac za listove i stapku, oni će biti puno bujniji nego kod puzavih epipremnuma. Ovu biljku je moguće uzgajati u hidrokulturi.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]voda, vlaga i zalijevanje đavoljeg bršljana (epipremnuma)[/h] Za epipremnum kažu da je gotovo nemoguće da uvene. Ne traži puno vode no prskajte im listove jer vole dosta vlage. Zalijevajte ga nakon što se zemlja prosuši između zalijevanja ali ako ga ostavite predugo suhog, listovi će uvenuti i otpasti.Dohranjute ga tokom proljeća.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]presađivanje i zemlja za đavolji bršljen[/h] Presađujte biljku svake dvije do tri godine u rano proljeće u supstrat za kućne biljke. Na dno lonca u koji presađujete biljku stavite glinopor ili krohotine keramičkih cvjetnih posuda kako bi osigurali dobru drenažu.
 
Natrag
Top