Darko Bajić: Vratiti filmu stari sjaj

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Darko Bajić: Vratiti filmu stari sjaj

Predsednik UO FCS, o stvaranju novog sistema u našoj kinematografiji. Neki se aktiviraju samo kad misle da su ugroženi, pre toga ih nigde nema

kul-darko-bajic_620x0.jpg

IZBOR našeg ovogodišnjeg nacionalnog kandidata za 85. godišnju nagradu Američke filmske akademije Oskar, koji je, pored kulturnog i umetničkog konteksta dobio i onu našu (po nekima već neizostavnu) skandaloznu dimenziju sa krajnjim epilogom na sudu, pokazao je i drugu stranu ovih događaja.
Jer, kako za "Novosti" kaže reditelj Darko Bajić, predsednik UO Filmskog centra Srbije i član Stručnog odbora Akademije za filmsku umetnost i nauku koji je birao našeg predstavnika za Oskara, njemu lično, optužbe reditelja Srđana Dragojevića upućene ovom odboru i AFUN, nisu bile preterano bitne. Ali, kako kaže, radi se o nečemu mnogo važnijem:

- Iza sebe imam dugogodišnji rad i verujem, jedan ozbiljan "bek graund", tako da ne mogu tek tako da se osetim prozvanim nečijim pretpostavkama i kalkulacijama.

Nisam, dakle, lično uvređen. Moj angažman je mnogo godina unazad, i kroz njega pokušavam da stvorim novi sistem funkcionisanja u kinematografiji, u kojem će sve biti jasno i zakonski određeno, koji će nam omogućiti da se svi profesionalno bavimo svojim poslom, i koji jednostavno neće ostavljati nikakav prostor ni za kakve proizvoljne kalkulacije tipa, "svi znamo da se u Srbiji tako radi", kao što se dogodilo na ovogodišnjem izboru kandidata za Oskara. I to je, po mom mišljenju, ono što je mnogo značajnije od Dragojevićevih optužbi.

Bajić ističe da je takav sistem izuzetno teško stvoriti, da su se stvari raspale i rasule tokom decenija neaktivnosti, pogotovu neaktivnošću samih filmskih autora i radnika.


- Stvorili smo Asocijaciju filmskih reditelja Srbije, sada imamo i novi Zakon o kinematografiji, a u okviru tog zakona doneli smo nove propise o konkursima. Imaćemo dva konkursa, jedan potpuno razrađen sistem u kom ćemo imati i dovoljno para za filmove koji su, da tako kažem, budžetski, ali i za "male" filmove, niskobudžetne.

AFUN funkcioniše po istom principu - da stvara jasan, precizan i kvalitetniji sistem, da dođemo i do onoga što mislim da je vrlo važno, a to je godišnja nagrada koja će, u stvari, vrednovati sve strukture ljudi koji se bave kinematografijom. Da se sastanu svi članovi AFUN, i da na takav način stvorimo jednu vrednosnu nomenklaturu - jednogodišnji presek svega onoga što je učinjeno u srpskoj kinematografiji, da nagradimo ljude, i time damo energiju stvaraocima da nastave dalje. Zbog toga, mislim da je Akademija filmske umetnosti i nauke izuzetno bitna.
Kad je reč o načinima dosadašnjeg funkcionisanja ovog sistema, Bajić kaže da je upravo zbog toga aktivan unutar svih tih institucuja.

- I u AFUN, i u Asocijaciji filmskih reditelja pokušavamo volonterski da se bavimo stvaranjem sistema za koji mislimo da je najbolji, zato mi i cela ova priča oko izbora nacionalnog kandidata za Oskara deluje kao kad biste se vi, primera radi, pet dana pre objavljivanja rezultata na fondu ko će dobiti pare da snima film, odjednom aktivirali i krenuli da pišete da li će pobediti ovaj ili onaj scenario, a onda počeli da govorite o pravilima. Pa gde ste godinama unazad, gde ste u asocijacijama, gde ste u Filmskom centru, gde su vaši predlozi u AFUN pre nego što sami konkurišete? Kako vam jedne godine odgovara procedura izbora, a sledeće ne? Primera radi - ja sam u FCS, sigurno, imao dvadesetak sastanaka, na koje sam pozivao i producente da bi napravili pravilnik o konkursu. Pa, znate, vrlo siromašan je bio odziv, jave se njih troje - četvoro - ističe Bajić, dodajući da je FCS novim zakonom dobio čvrsto mesto u našoj kinematografiji.

UMETNIČKI I STRUČNI SAVET

FILMSKOM centru Srbije, po Bajićevim rečima, sada predstoji da izabere dva saveta, umetnički i stručni.
- Stručni savet biće sastavljen isključivo od ljudi koji se danas bave filmom, i imaju direktnog dodira sa proizvodnjom filmova u ovom trenutku. Mislim da će time, uz novi pravilnik i javni konkurs za izbor direktora, FCS biti čvrsta organizacija. Ona neće zavisiti samo od ljudi koji sede tamo, nego i od svih onih koji žele da na pravi način, i u pravo vreme, utiču na stvaranje novog ambijenta i sistema - kinematogrfije koja će biti relevantna, i koja će se negde vratiti starim vrednostima koje je imala.

Izvor: Večernje novosti




 
Natrag
Top