Dani mrmota u kulturnoj svakodnevici

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Dani mrmota u kulturnoj svakodnevici

Među novim izdanjima „Gradca” nalaze se knjige Henrija Dejvida Toroa, Milana Vlajčića i Lu Andreas-Salome o Ničeu

20rsnpt.jpg


Priroda je za transcendentalistu i mistika Henrija Dejvida Toroa bila stvaralački duh, tajna i nasušna potreba koja od čoveka nije stvarala usamljenika ili pustinjaka već zdravo biće koje je u stanju da spozna suštinske činjenice života, da ne bi u trenutku umiranja „otkrio da nije ni živeo”. Još u 19. veku Toro je kritikovao ljudsko društvo koje ograničava čovekovu slobodu i kreativnost i stvara od njega očajnika. Sa 19 godina diplomirao je na Harvardu, bio je sin proizvođača olovaka, a pre nego što će se povući iz zajednice pomagao je ocu u njegovom poslu, radio je različite poslove za dolar na dan, čak bio domar kod svog mentora Emersona, a onda je na njegovom imanju sagradio malu brvnaru, kod jezera Valden, u blizini gradića Konkorda, gde se uselio 1845. godine kada je imao 27 godina. Iako je kritikovao crkvu, pre smrti od tuberkuloze u 44. godini, nije se odrekao ideje o ličnoj besmrtnosti i onima koji su ga pripremali za onostrano rekao je: „Jedan po jedan svet, molim!”. Među novim izdanjima čačanskog „Gradca”, u biblioteci „Alef”, nalazi se Toroovo delo „Valden ili život u šumi” uz njegov esej „O građanskoj neposlušnosti”, u prevodu sa engleskog Zore Minderović.

Toro je verovao da je čovekova dužnost da bude neposlušan vlastima, a sam je podržao Džona Brauna, čoveka koji je organizovao pobunu protiv robovlasnika zbog čega je osuđen i pogubljen kao izdajnik 1859. godine. „Verovao je u doktrinu po kojoj čovek ima pravo da prema robovlasniku primeni silu da bi robovi bili oslobođeni. Ja se slažem sa njim...”, smatrao je Toro dajući podršku Braunu i rečima: ... „Svakoga dana čuvamo takozvani `mir` svoje zajednice delima koja podrazumevaju izvesno nasilje...”. Toro je i sam jednu noć, u julu 1846. godine, proveo u zatvoru zato što je odbio da plati porez vladi koja podržava robovlasništvo, što ga je inspirisalo da napiše esej o građanskoj neposlušnosti.

U eseju Džona Apdajka o „Valdenu”, koji je poznati pisac napisao povodom 150 godina od objavljivanja prvog izdanja iz 1854. godine i kojim je obogaćeno ovo izdanje „Gradca”, rečeno je da je „Valden” najviše doprineo formiranju savremene američke samosvesti, a da su mu put pripremili Emersonovi eseji. Apdajk Toroovo delo smešta među same klasike američke književnosti sredine 19. veka: Hotornovo „Skarletno slovo” iz 1850. godine, Melvilov „Mobi Dik” (1851), Vitmanove „Vlati trave” (1855), kao i „Čiča Tominu kolibu” Harijet Bičer Stou (1854).

Ovako je u svojoj tišini, uz zvuke prirode, o ljudskom društvu razmišljao Henri Dejvid Toro: „Društvo je obično suviše jevtino. Sastajemo se u veoma kratkim razmacima, što nam ne daje vremena da steknemo neku novu vrednost jedni za druge. Sastajemo se za vreme obeda tri puta dnevno i nudimo jedni drugima novu porciju starog, plesnivog sira koji jesmo. Morali smo prihvatiti izvesna pravila koja se zovu etiketa i učtivost da bi ti česti sastanci bili podnošljivi i da ne bi dolazilo do otvorenog rata. Živimo zbijeno i smetamo jedni drugima, spotičemo se jedni o druge i mislim da na taj način gubimo izvesno poštovanje jedni prema drugima. Ređe sastajanje bi svakako bilo dovoljno za sve važne i valjane veze.”

Među novim izdanjima „Gradca” nalazi se i nova knjiga Milana Vlajčića „Potemkinovi potomci, Eseji i komentari o savremenoj kulturi 2014–2016”, kao i delo Lu Andreas-Salome „Fridrih Niče u svojim delima”, u prevodu s nemačkog Saše Radojčića.

Vlajčićeva nova knjiga nastavak je prethodnog njegovog zapaženog izdanja „Pogled iz ogledala”, a takođe je delom nastala i kao zbirka autorovih eseja pisanih za portal „Novinarstvo sa potpisom”, koji su pokrenuli kritičari Zdravko Zima i Drago Pilsel. I ovoga puta Vlajčić s dozom humora kritički posmatra taj baksuzni „dan mrmota” koji se kao u poznatom filmu, iznova vraća u našoj kulturnoj svakodnevici. Biće poučno čitati o malim-velikim izdavačima koji odustaju od učešća na Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga, o svetskoj premijeri filma Mihalkova u Beogradu, o sukobima koji prate Oktobarski salon, o radiju kao velikoj ljubavi i zapitanosti nad njegovom budućnošću. Čitamo i Vlajčićeva razmišljanja posvećena Koraksu „nesalomivom” ali i Šarlu Ebdou, susretima sa Beograđanima koji mu postavljaju ključna pitanja, kao što je ono o tome da li zaslužujemo svet u kojem živimo. Kada Vlajčić piše o oslobađanju bioskopa „Zvezda” to je esej-reportaža, iz kojeg izdvajamo citat: „Kad sam ušao u sobu koja im služi kao osnovni štab primetio sam u uglu plavokosu devojčicu koja na podu spava umotana u neko ćebe, ćilim, šta li! Rekoh domaćinima da ne možemo tu da razgovaramo da je ne probudimo (u drugom uglu, druga devojčica u snu!), a domaćini hladno rekoše: `To je noćna smena, navikle su one.`” Očekujemo promociju ove knjige i masovnu posetu koju je u Kulturnom centru Beograda imala i prethodna knjiga Milana Vlajčića.

A uroniti u svet Ničeove filozofije, onoga za koga je „život bio sredstvo saznanja”, vođen duhom Lu Andreas-Salome, znači vratiti se ponovo svetu skrivenih, bolnih, dubokih, odaja sopstva, da bi se iz toga vinulo na nebo, ka sebi samima.

(Politika)
 
Natrag
Top