Dahom otkrivaju rak

Učlanjen(a)
29.04.2009
Poruka
3.068
23266.jpg



JERUSALIM - Grupa izraelskih naučnika razvila je sistem, nazvan "elektronski nos", uz pomoć kojeg je, preko daha, moguće dijagnostikovati da li je određena osoba obolela od raka debelog creva, dojke, prostate ili pluća.

Naučnici koji su sproveli istraživanje, objavljeno u "Britanskom časopisu o raku", zaključili su da razvoj tumora prate genske i proteinske promene koje mogu da izazovu emitovanje određenih organskih sastojaka prisutnih u dahu, pa su pokušali da utvrde da li se uz pomoć nanoreceptora, koji predstavljaju "veštački nos", može otkriti da li je određena osoba obolela od raka.

Ispitivanje, obavljeno na 177 dobrovoljaca od 20 do 75 godina, među kojima su neki bili oboleli od različitih oblika tumora, pokazalo je da "elektronski nos" omogućava ne samo da se napravi razlika između "zdravog" i "bolesnog" daha, već i da se utvrde različite vrste daha u zavisnosti od vrste raka.
Iako preliminarni, ti rezultati bi mogli da omoguće razvoj jednostavnog, jeftinog i pre svega neinvazivnog testa za dijagnostikovanje raka.

Tim testom bi, kako ističu naučnici, mogla i da se procenjuje reakcija organizma na određenu terapiju i prevremeno otkriva ponovna pojava bolesti tokom rutinske zdravstvene kontrole.

Izvor:Kurir
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Ovo sjajno zvuči. Bogu hvala da se neko i toga dosetio.
Sećam se da je moja baka, dok sam bila mala, nepogrešivo znala kad ću se razboleti upravo tako, kad mi pomiriše dah. Naučila me da i ja prepoznam taj miris, koji je vrlo karakterističan, kad u sebi imate neku infekciju. Ali da tako može da se dijagnostikuje rak, to prvi put čujem, ali mi sjajno zvuči.
 
Natrag
Top