Da li slaviti subotu ili nedelju

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Subota u Novom Zavetu

“Da li se Subota igde pominje posle Hristovog vaskrsenja?”

“I dan beše petak, i Subota osvitaše. A žene koje behu došle sa Isusom iz Galileje… videše grob i kako se telo metnu. Vrativši se pak pripraviše mirise i miro; i u Subotu ostaše na miru po Zakonu.” (Luka 23,54-56)

Božja Reč jasno govori da su pomenute žene išle sa Spasiteljem iz Galileje i da su, svakako, od Najpogodnije Ličnosti bile poučene da li je ukinuo Subotnu zapovest i Zakon, jer je sigurno da ih ne bi ostavio u neznanju o ovim vrlo važnim pitanjima. Ovaj nedvosmisleni zapis govori u prilog važnosti Božjeg Zakona i nakon Hristovog raspeća, a sa njim i Subote, za koju je jasno rekao da je “načinjena čoveka radi” (Marko 2,27.28).

Pa naravno da su "ozaloscene zene drzale subotu", jer "nisu ni verovale da ce Hristos vaskrsnuti", niti su shvatale znacaj njegove smrti i zrtve..

Ovo je tako bezvezan argument da ja nemam reci , da je pisalo da su "prineli zrtvu", ti bi tvrdio da i mi to trebamo?

Beamisao besmisla, i to samo od tebe mozemo cuti, kao i prethodni komentar da ja neznam sta su "motivi srca"!?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Pa naravno da su "ozaloscene zene drzale subotu"

Držale bi subotu svakako i da nisu bile ožalošćene.

jer "nisu ni verovale da ce Hristos vaskrsnuti", niti su shvatale znacaj njegove smrti i zrtve..

To je druga tema.

Ovo je tako bezvezan argument da ja nemam reci , da je pisalo da su "prineli zrtvu", ti bi tvrdio da i mi to trebamo?

Ovo ti bezvezan arg. da ljudi oko Isusa nisu shvatili da trebaju da prestanu da drže subotu i počnu nedelju.

Beamisao besmisla, i to samo od tebe mozemo cuti, kao i prethodni komentar da ja neznam sta su "motivi srca"!?

Pa i ne znaš, jer sve tumačiš farisejski kroz poteze ruke. Isus je teško takvima skidao paučinu.

Da znaš ne bi napadao subotu. A Isus šta je rekao farisejima za Davida i šta je uradio u Hramu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Držale bi subotu svakako i da nisu bile ožalošćene.

To je druga tema.

Nije druga tema, jel one nisu verovale da ce Isus vaskrsnuti, pa su zato odrzale subotu, mislile su da je ''sve uzalud'' , da Isusa vise nema, pa su nastavile ''jevrejsku praksu i religiju''!

Zato to nije dokaz ''neophodnosti drzanja subote'' , jel su je one odrzale iz neznanja!

A ti se mozes izvlaciti raznim filozofijama sada..

Ovo ti bezvezan arg. da ljudi oko Isusa nisu shvatili da trebaju da prestanu da drže subotu i počnu nedelju.

Niko nije ucio ''nedelju'' tada, i niko ne tvrdi da je neko ''zapovedio nedelju'', niti sam ja to tvrdio! Znaci opet pises bezveze!

Da znaš ne bi napadao subotu. A Isus šta je rekao farisejima za Davida i šta je uradio u Hramu.

David nije bio kriv sto je prekrsio zakon kad je bio u potrebi odnosno ''gladan"!

Subota se ne drzi legalisticki kao sto su je drzali fariseji, vec je bitan motiv zasto se nesto drzi, i sad si ti nasao mene i druge da ucis o "motivima" , kao da niko ne zna to samo ti.
Mnogo dajes sebi za pravo, smatrajuci se jedinim ''prosvetljenim''.

Ovo su osnovne stvari u teologiji koje uce i mala deca!

I mislis da si pronasao nesto sto niko ne zna, a ja o tome pisao pre tebe, pun forum mojih postova, i drugi su pisali.. Svasta!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Nije druga tema, jel one nisu verovale da ce Isus vaskrsnuti, pa su zato odrzale subotu, mislile su da je ''sve uzalud'' , da Isusa vise nema, pa su nastavile ''jevrejsku praksu i religiju''!

Pa vidiš da nije razlog nevjerovanje nego su otišle po zakonu. Kakve veze ima ima subota sa vaskrsenje? Po tebi bi pisalo da su otišle PO NEVEJROVANJU a ne po zakonu.

Zato to nije dokaz ''neophodnosti drzanja subote'' , jel su je one odrzale iz neznanja!

Čuj iz neznanja. Pa nikada znaje o ned. nije ni došlo, držali subotu i nekih 4 vijeka nakon Isusa. Pa svi bili u neznanju.

A ti se mozes izvlaciti raznim filozofijama sada..

Znam ja da je za tebe Biblija filozofija.

Niko nije ucio ''nedelju'' tada, i niko ne tvrdi da je neko ''zapovedio nedelju'', niti sam ja to tvrdio! Znaci opet pises bezveze!

Pa ti nisi usaglašen ni sa svojom PC.

David nije bio kriv sto je prekrsio zakon kad je bio u potrebi odnosno ''gladan"!

nARAVNO JER su pravila radi ljudi.

Subota se ne drzi legalisticki kao sto su je drzali fariseji, vec je bitan motiv zasto se nesto drzi,

Al to nije dokaz da je ukinuta.

i sad si ti nasao mene i druge da ucis o "motivima" , kao da niko ne zna to samo ti.
Mnogo dajes sebi za pravo, smatrajuci se jedinim ''prosvetljenim''.

Kad ne znate šta je motiv. To 99,9 % pravosl. ne zna.

Ovo su osnovne stvari u teologiji koje uce i mala deca!

Toliko si na forumu i nisi nijednom to dokazao da je bitan motiv.

Nego si se sada sjetio kada sam ja spomenuo, pa kao to si znao i prije.

I mislis da si pronasao nesto sto niko ne zna, a ja o tome pisao pre tebe, pun forum mojih postova, i drugi su pisali.. Svasta!

Nijedan post nisam vidio da je imao takvu nauku. Prije. Nešto malo sada.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Pa vidiš da nije razlog nevjerovanje nego su otišle po zakonu. Kakve veze ima ima subota sa vaskrsenje? Po tebi bi pisalo da su otišle PO NEVEJROVANJU a ne po zakonu.

Po zakonu, zato sto nisu znale da taj zakon dobija ispunjenje na Hristu!

Čuj iz neznanja. Pa nikada znaje o ned. nije ni došlo, držali subotu i nekih 4 vijeka nakon Isusa. Pa svi bili u neznanju.

Ja nisam nikakvu nedelju spominjao, ali kad je vec spominjes, ona nije od 4. veka vec od 1. veka. Didahije spominju nedelju, i zato vi ignorisete ovaj tekst koji je pisan za vreme zivota apostola!

Kad ne znate šta je motiv. To 99,9 % pravosl. ne zna.

To je tvoje misljenje..

Toliko si na forumu i nisi nijednom to dokazao da je bitan motiv.

A ti si toliko dugo na forumu da si svaki moj post iscitao?

Nego si se sada sjetio kada sam ja spomenuo, pa kao to si znao i prije.

Pitaj Laodikeju da li sam znao i da li sam pisao njemu da "Cak i Bog laze u vreme rata, i da nije greh slagati ako se time spasava neciji zivot"!

Te "protiv legalistickog drzanja subote"!

Mogu ti i naci gde sam sve to pisao.

Nijedan post nisam vidio da je imao takvu nauku. Prije. Nešto malo sada.

Ne vidis ti mnogo sto sta, jel prvo ignorises i ismejavas sagovornike, podcenjujes ih.. A drugo, nisi bio tu svo vreme iako si se pre mene registrovao.. Bavio si se nekim drugim forumima, pretezno kod Kainosa...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Po zakonu, zato sto nisu znale da taj zakon dobija ispunjenje na Hristu!

Pa je zato nazvan Pashom, a ne subotom. Eto koliko je tvoja nauka besmislena.

Ja nisam nikakvu nedelju spominjao, ali kad je vec spominjes, ona nije od 4. veka vec od 1. veka. Didahije spominju nedelju, i zato vi ignorisete ovaj tekst koji je pisan za vreme zivota apostola!

Znači ideš kontra svojih teologa.

Pa ti svima kontriraš.

To je tvoje misljenje..

Vi dokazali da ne znate šta je motiv.

Pitaj Laodikeju da li sam znao i da li sam pisao njemu da "Cak i Bog laze u vreme rata, i da nije greh slagati ako se time spasava neciji zivot"!

Te "protiv legalistickog drzanja subote"!

Mogu ti i naci gde sam sve to pisao.

Ne znaš ni šta sam rekao, rekao sam u zadnje vrijeme da si počeo ovo shvatti i davati takvu nauku.

Ne vidis ti mnogo sto sta, jel prvo ignorises i ismejavas sagovornike, podcenjujes ih.. A drugo, nisi bio tu svo vreme iako si se pre mene registrovao.. Bavio si se nekim drugim forumima, pretezno kod Kainosa...

Pa i kada sam bio nisam vidio.
 
Natrag
Top