da li neko zna

Član
Učlanjen(a)
07.08.2010
Poruka
7
uradio sam magnetnu rezonancu i ovako su mi napisali

komorni sistem i sulkusi konveksiteta mozga su primerene širine uz postojanje arahnoidalne ciste cerebelarno desno

da li zna neko sta je to i da li je opasno
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Ovo sam upravo pronašla, pa, možda Vam i pomogne. Pretpostavljam da nemate razloga za brigu. :)

Arahnoidalna cista

Arahnoidalna cista predstavlja cističnu formaciju koja je ispunjena likvorom (bistrom tečnošću koja se nalazi u komorama mozga i oko mozga), a zidovi te ciste se sastoje od jednog od omotača mozga (arahnoidea). Odmah da kažem da su arahnoidalne ciste česte, ali da je retko potrebno lečenje, pogotovo hirurško. Kod mnogih ljudi urodjeno postoje defekti pojedinih delova mozga. Ovo se ne manifestuje ni na koji način. (Velika većina pacijenata su psihički normalni, očuvane inteligencije, bez ikakvih neuroloških ispada). Ove defekte popunjava likvor i tako se formira subarahnoidalna cista. Češće su lokalizovane slepoočno, oko vidnih živaca i iza malog mozga. Najčešće se otkriju slučajno kada pacijent, zbog raznih tegoba (glavobolja, vrtoglavice,...), ide na CT ili MR snimak mozga. Ovo najčešće zabrine pacijente, medjutim u preko 99% ova cista je uzgredan nalaz, nije uzrok tegobama i ne treba je lečiti.
U retkim slučajevima cista raste ili dovodi do pritiska na okolni mozak. Tada se ona leči operativno i to veoma uspešno. Suština operacije je da se cista otvori i drenira u neki prostor. Operativno se može napraviti komunikacija sa subarahnoidalnim prostorom ili se u cistu postavi cevčica i likvor iz nje se, kao kod hidrocefalusa, drenira u trbušnu duplju.

cista2.jpg

cista3.jpg


Slike: MR i CT snimak mozga prikazuju slepoočnu cistu koja ne zahteva nikakvo lečenje


Izvor: Neurohirurgija.in.rs






 
Natrag
Top