Da li nauka može da pruži odgovore na filozofska pitanja?

Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
Dakle jasno je pitanje, gotovo da je večno, zanima me vaše mišljenje?

Da li nauka može da pruži odgovore na filozofska pitanja?
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Nauka može pomoći filozofiji u određivanju i spoznaji filozofskih pitanja ali ne može dati krajnje odgovore. Uostalom to ne može dati ni filozofija, jedina je razlika što je filozofija toga svesna a nauka uvek iznova gaji (lažni) optimizam.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Logika je jedna od grana filozofije dok se nauka,uglavnom,zasniva na cinjenicama i brojkama.
Ono sto smatram da im je zajednicko je traganje za istinom.
Hegel je govorio o filozofiji kao nauci,pa,Roll,ako te ne mrzi,"gde ja stadoh ti produzi"... :)
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Osim Hegela bilo je drugih filozofa i naučnika, (pozitivisti, kasnije marksisti) koji su verovali da će nauka zameniti filozofiju , međutim to se nije dogodilo. Postoje pitanja koja su večna i takva će ostati. Ima jedna stvar koja bi za razliku od religije trebala da je zajednička i za filozofiju, nauku i umetnost. Međutim to se nekada ne dešava, pa se sve tri pretvore u ideologiju i dogmu - a ta zajednička stvar se zove sumlja.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Mislim da nauka ne može dati odgovore na svu upitanost filozofije. Kažem svu upitanost, jer na neka filozofska pitanja nauka može i dala je odgovore. Za razliku od nauke, filozovija se ne bavi egzaktinim, nego, uglavnom, metafizičkim pitanjima i tu je taj veliki raskorak između filozofije i nauke.
Recimo, "Panta rei" - izraz koji se pripisuje Heraklitu, a koji znači: sve teče, sve se mijenja, nauka je dokazala.
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
Da li se egzaktno i metafizičko ukrštaju ili je jasna granica? Jednostavno ne mogu da se setim ničega toliko "opipljivog" između nauke i filozofije. Ničega što se podudara.
 
Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
28
наука/филозофија

не, наука не може да пружи одговоре на философска питања!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Da li se egzaktno i metafizičko ukrštaju ili je jasna granica? Jednostavno ne mogu da se setim ničega toliko "opipljivog" između nauke i filozofije. Ničega što se podudara.

Podudara se traganje za istinom (ponavljam se wacko2)
Recimo,pitanje kako je nauka moguca nije naucno vec filozofsko pitanje koje,verovatno,naucnici nece ni postaviti sebi.Takodje,nece dovesti u pitanje sta je,ustvari,nauka.Tu i nastaje neka veza izmedju filozofije i nauke jer naucnik ne moze izbeci filozofski razgovor kada se pita o pretpostavkama nauke kojom se bavi.Mislim da je zato tu filozofija bitna jer nauka o nauci ne postoji...
 
Učlanjen(a)
15.07.2010
Poruka
1.146
Podudara se traganje za istinom (ponavljam se wacko2)
Recimo,pitanje kako je nauka moguca nije naucno vec filozofsko pitanje koje,verovatno,naucnici nece ni postaviti sebi.Takodje,nece dovesti u pitanje sta je,ustvari,nauka.Tu i nastaje neka veza izmedju filozofije i nauke jer naucnik ne moze izbeci filozofski razgovor kada se pita o pretpostavkama nauke kojom se bavi.Mislim da je zato tu filozofija bitna jer nauka o nauci ne postoji...
da u potpunosti se slazem sa tobom tj imam isto to misljenje vezano za filozofiju i nauku.
 
Član
Učlanjen(a)
13.07.2010
Poruka
157
Mislim da nauka ne može dati odgovore na svu upitanost filozofije. Kažem svu upitanost, jer na neka filozofska pitanja nauka može i dala je odgovore. Za razliku od nauke, filozovija se ne bavi egzaktinim, nego, uglavnom, metafizičkim pitanjima i tu je taj veliki raskorak između filozofije i nauke.
Recimo, "Panta rei" - izraz koji se pripisuje Heraklitu, a koji znači: sve teče, sve se mijenja, nauka je dokazala.

Na filozofiji je da postavlja pitanja a na nauci da ih resava. Dali ce nauka dati odgovor zavisi od samog pitanja. Metafizika i naucni proces se ne podudaraju ni u jednoj tacki.

Nauka istinu moze izracunati dok se filozofija uvek koleba.

Ukoliko se dovoljan broj naucnika slozi i nekim eksperimentom dokaze da sam ja BOG nauka ce tu cinjenicu uzeti kao nesumnjivu:beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach::beach:
 
Natrag
Top