Da li je Juda Iskariotski uzeo simbole

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Da li je Juda Iskariotski uzeo simbole na zadnjoj Isusovoj veceri?

Posto mnogi misle da je Juda Iskariotski uzeo simbole na zadnjoj pashalnoj veceri Isusa Hrista,
hajde da zajedno pogledamo dokaze za i protiv toga.

Prvo pogledajmo dokaz koji govori u prilog toga,a potom cemo razmotriti ceo slucaj
Luka 22:
19 I uzevši hleb dade hvalu, i prelomivši ga dade im govoreći: Ovo je telo moje koje se daje za vas; ovo činite za moj spomen.
20 A tako i čašu po večeri, govoreći:Ova je čaša novi zavetmojom krvi koja se za vas proliva.
21Ali evo ruka izdajnika mog sa mnom je na trpezi.

Ovo je za mnoge dokaz cist kao gol,ali ako neko tvrdi da to ipak nije gol,tada se koriste kamere da se vidi iz svih uglova ,da li je lopta presla gol liniju?

Pogledajmo sada ovaj dogadjaj iz svih 4 ugla ili 4 jevadjelja.
PRVO Trazimo mesto na kome pise kada je Juda Iskariotski otisao sa te Isusove zanje pashalne veceri.

Pogledajmo taj izvestaj iz prva tri jevandjelja,Matej,Marko i Luka.

Matej 26:
25A Juda, izdajnik Njegov, odgovarajući reče: Da nisam ja, ravi? Reče mu: Ti kaza.
26 I kad jeđahu, uze Isus hleb i blagoslovivši prelomi ga, i davaše učenicima, i reče: Uzmite, jedite; ovo je telo moje.
27 I uze čašu i davši hvalu dade im govoreći: Pijte iz nje svi;
28 Jer je ovo krv moja novog zaveta koja će se proliti za mnoge radi otpuštenja greha.
29 Kažem vam pak da neću odsad piti od ovog roda vinogradskog do onog dana kad ću piti s vama novog u carstvu Oca svog.
30 I otpojavši hvalu iziđoše na goru Maslinsku.
Iza recenice "TI KAZA"u 25 stihu,da li je zapisanokada je Juda Iskariotski otisao da ga izda?Da li je iko od apostola napisao kada je Juda iskariotski otisao da izda isusa Hrista?Po ovome izvestaju izgleda da je Juda Iskariotski bio sve vreme sa njima .

Marko14:
20 A On odgovarajući reče im: Jedan od dvanaestoricekoji umoči sa mnom u zdelu.
21 Sin čovečji dakle ide kao što je pisano za Njega; ali teško onom čoveku koji izda Sina čovečjeg; bolje bi mu bilo da se nije rodio onaj čovek.
22 I kad jeđahu uze Isus hleb i blagoslovivši prelomi ga, i dade im, i reče: Uzmite, jedite; ovo je telo moje.
23 I uze čašu i davši hvalu dade im; i piše iz nje svi.
24 I reče im: Ovo je krv moja novog zaveta koja će se proliti za mnoge.
25 Zaista vam kažem: više neću piti od roda vinogradskog do onog dana kad ću ga piti novog u carstvu Božjem.
26 I otpojavši hvalu izađoše na goru Maslinsku.
Zapazi da ni ovde u Markovom jevandjelju ne pise kada je Juda iskariotski izasao da izda Isusa.

Luka 22:
19 I uzevši hleb dade hvalu, i prelomivši ga dade im govoreći: Ovo je telo moje koje se daje za vas; ovo činite za moj spomen.
20 A tako i čašu po večeri, govoreći:Ova je čaša novi zavet mojom krvi koja se za vas proliva.
21Ali evo ruka izdajnika mog sa mnom je na trpezi.
22 I Sin čovečiji, dakle, ide kao što je uređeno; ali teško čoveku onome koji Ga izdaje!
23 I oni staše tražiti među sobom koji bi, dakle, od njih bio koji će to učiniti.
24 A posta i prepiranje među njima koji bi se držao među njima da je najveći.
25 A On im reče: Carevi narodni vladaju narodom, a koji njime upravljaju, zovu se dobrotvori.
Zapazi da ni ovde u Lukinom jevandjelju ne pise kada je Juda Iskariotski izasao da izda Isusa.
Ipak ispada kao cist dokaz jer je Luka prvo spomenuo casu kao novi savez,a potom da je i ruka izdajnika za trpezom...

A sada procitajmo Jovanovo jevandjelje koje ja kao 4 kamera koja ce dokazati da Juda Iskariotski nije uzeo simbole.,i obrazlocicu ih na kraju!

Jovan 13:
12A kad im opra noge, uze haljine svoje,i sedavši opet za trpezu reče im: Znate li šta ja učinih vama?
13 Vi zovete mene učiteljem i Gospodom; i pravo velite: jer jesam.
14 Kad dakle ja oprah vama noge, Gospod i učitelj, i vi ste dužni jedan drugom prati noge.
15 Jer ja vam dadoh ugled da i vi tako činite kao što ja vama učinih.
16 Zaista, zaista vam kažem: Nije sluga veći od gospodara svog, niti je poslanik veći od onog koji ga je poslao.
17 Kad ovo znate, blago vama ako ga izvršujete.
18 Ne govorim za sve vas, jer ja znam koje izabrah; nego da se zbude pismo: Koji sa mnom hleb jede podiže petu svoju na me.
19 Sad vam kažem pre nego se zbude, da kad se zbude, verujete da sam ja.
20 Zaista, zaista vam kažem: Koji prima onog koga pošaljem mene prima; a ko prima mene prima Onog koji me posla.
21 Rekavši ovo Isus posta žalostan u duhu, i posvedoči i reče: Zaista, zaista vam kažem: Jedan između vas izdaće me.
22 Onda se učenici zgledahu među sobom, i čuđahu se za koga govori
23A jedan od učenika Njegovih, kog Isus ljubljaše, seđaše za trpezom na krilu Isusovom.
24 Onda namaže na njega Simon Petar da zapita ko bi to bio za koga govori.
25 A on leže na prsi Isusove i reče Mu: Gospode! Ko je to?
26Isus odgovori: Onaj je kome ja umočivši zalogaj dam.I umočivši zalogaj dade Judi Simonovom Iskariotskom.
27 I po zalogaju tada uđe u njega sotona. Onda mu reče Isus: Šta činiš čini brže.
28A ovo ne razume niko od onih što seđahu za trpezom zašto mu reče.
29A neki mišljahu, budući da u Jude beše kesa, da mu Isus reče: Kupi šta treba za praznik; ili da da šta siromašnima.
30A on uzevši zalogaj odmah iziđe; a beše noć.
31Kad on iziđe, onda Isus reče: Sad se proslavi Sin čovečiji i Bog se proslavi u Njemu

32 Ako se Bog proslavi u Njemu, i Bog će Njega proslaviti u sebi, i odmah će Ga proslaviti.
33 Dečice! Još sam malo s vama; tražićete me, i kao što rekoh Judejcima: Kuda ja idem vi ne možete doći, i vama govorim sad.
34Novu vam zapovest dajem da ljubite jedan drugog, kao što ja vas ljubih, da se i vi ljubite među sobom.
35 Po tome će svi poznati da ste moji učenici, ako budete imali ljubav među sobom.....

Odavde se moze videti objasnjenje kako je svima sem Jovanu ,promaklo vreme odlaska Jude Iskariotskog.Jovan je na ovaj nacin objasnio Lukin propust.
Takodje Jovanovo jevandjelje govori kako su i pre pranja nogu oni bili za trpezom ,jer se posle pranja nogu,opet vratio za trpezu,i poceo da im prica i u kojoj prici je razotkrio Judu Iskariotskog kao izdajnika.
Takodje jasno se vidi da je Isus umocio parce hleba u jelo pa tek onda dao Judi !!!,a ODMAH nakon toga je Juda Iskariotski otisao da ga izda!!!

Ali ,cak i da je Juda Iskariotski uzeo te simbole...,apostol Pavle pise o nekim pravilima ponasanja.
1.Korincanima 11 glava

20 A kad se skupite na jedno mesto, ne jede se večera Gospodnja.
21 Jer svaki svoju večeru uzme najpre i jede, i tako jedan gladuje a drugi se opija.
22 Eda li dakle nemate kuća da jedete i pijete? Ili ne marite za crkvu Božiju, i sramotite one koji nemaju? Šta ću vam reći? Hoću li vas pohvaliti za to? Neću.
23 Jer ja primih od Gospoda šta vam i predadoh, da Gospod Isus onu noć u koju bivaše predan uze hleb.
24 I zahvalivši prelomi i reče: Uzmite, jedite, ovo je telo moje koje se za vas lomi; ovo činite meni za spomen.
25 Tako i čašu, po večeri, govoreći: Ova je čaša novi zavet u mojoj krvi; ovo činite, kad god pijete, meni za spomen.
26 Jer kad god jedete ovaj hleb i čašu ovu pijete, smrt Gospodnju obznanjujete, dokle ne dođe.
27Tako koji nedostojno jede ovaj hleb ili pije čašu Gospodnju, kriv je telu i krvi Gospodnjoj.
28Ali čovek da ispituje sebe, pa onda od hleba da jede i od čaše da pije;
29Jer koji nedostojno jede i pije, sud sebi jede i pije, ne razlikujući tela Gospodnjeg.
30 Zato su među vama mnogi slabi i bolesni, i dovoljno ih spavaju.


Iz svega iznetoj jasno je ko dan da Juda Iskariotski nije uzeo simbole beskvasnog hleba i pica!

 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Kakve uopšte veze ima jel uzeo ili nije? Nije važno za temu, on je i onako sin pogibli, nego se samo htelo reci da Jehovini to što pise ignorišu.
A to sto JS uce da ne uzimaju svi od hleba i vina, je najveca prevara..
Imaš temu euharistija, pa možeš tamo o tome..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Možda je tema pokrenuta sa ciljem da se pokaže da ne treba uzimati večeru Gospodnju iz razloga što je Jehowini svedoci ne uzimaju.
U bibliji je večera Gospodnja uspostavljena za sve ljude u novozavetnom periodu.

Odgovor na pitanje "da li je Juda uzeo simbole Hristovog tela i krvi" je potvrdan.
Juda jeste uzeo večeru Gospodnj - to jasno piše u Jevanđeljima.

"Рекавши ово Исус поста жалостан у духу, и посвједочи и рече: заиста, заиста вам кажем: један између вас издаће ме.
Онда се ученици згледаху међу собом, и чуђаху се за кога говори.
А један од ученика његовијех, којега Исус љубљаше, сјеђаше за трпезом на крилу Исусову.
Онда намаже на њега Симон Петар да запита ко би то био за кога говори.
А он рече на прси Исусове и рече му: Господе! ко је то?
Исус одговори: онај је коме ја умочивши залогај дам. И умочивши залогај даде Јуди Симонову Искариотскоме.
И по залогају тада уђе у њега сотона. Онда му рече Исус: шта чиниш чини брже.
А ово не разумје нико од онијех што сјеђаху за трпезом зашто му рече"
( Jovan 13. 21 - 28 )

Dakle, Juda je uzeo ghleb i progutao ga što je dovelo do toga da u njega uđe sotona i da on donese potpunu odluku podstaknut od sotone da izda Hrista.

Juda jeste uzeo hleb - simbol Hristovog tela, ali je to uradio nedostojno

"Јер ја примих од Господа што вам и предадох, да Господ Исус ону ноћ у коју биваше предан узе хљеб.
И захваливши преломи и рече: узмите, једите, ово је тијело моје које се за вас ломи; ово чините мени за спомен.
Тако и чашу, по вечери, говорећи: ово је чаша нови завјет у мојој крви; ово чините, кад год пијете, мени за спомен.
Јер кад год једете овај хљеб и чашу ову пијете, смрт Господњу обзнањујете, докле не дође.
Тако који недостојно једе овај хљеб или пије чашу Господњу, крив је тијелу и крви Господњој.
Али човјек да испитује себе, па онда од хљеба да једе и од чаше да пије;
Јер који недостојно једе и пије, суд себи једе и пије, не разликујући тијела Господњега.

Зато су међу вама многи слаби и болесни, и довољно их спавају.
Јер кад бисмо себе расуђивали, не бисмо осуђени били.
Али кад смо суђени, наказује нас Господ, да се не осудимо са свијетом"
( 1 Korinćanima 11. 23 - 32 )
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Tu jeste pokušaj opravdanja ne uzimanja večere ali i degradacija tog činau stilu:ništa to ne znači eto i Juda uze i koja korist.
Sve su to tako površni i smešni pokušaji tvrditi nešto što ne stoji jer im neko tako rekao.
Pametnije je prvo otkriti prevaru kosme uzimati večeru i od kad oni uzimajutj. 144000 jer se time vidi prevara i nepotrebno je pokazivati da Sunce nije tama to vide svi što imaju oči.

Tako se uči da od apostola počinje pečaćenje 144000 Jakovljevih potomaka i traje do kraja.
1.Oni umesto Jakovljevih potomaka ubacuju pagane i to je providna prevara.
2.Oni tvrdećida se od apostola pečate 144000 mi čujemo da se taj posao počinje dešavati tek posle otvaranja šestog pečata a to je događaj ispred nas.
To su tako jasne podvaleda iole pismen čovek vidi prevaru. Suvišno je gubiti vreme na dokazivanje da Sunce svetli jer ko to ne vidi njemu je mrak na očima.
Dokazano je tekstom da je uzeo hleb i piše da svi verujući imaju udeo u tom obredu i tu je tačka.
Hrišćani to znaju a ko nejede taj nema život u sebi jer tako piše i šta tu treba ubeđivanje neko...?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
laodikejac
Sto se tice Jude Iskariotskog on sigurno nije uzeo ni beskvasni hleb,niti casu crvenog vina,i to se vidi iz jovanovog jevandjelja.
Zapazi da je Isus umocio parce hleba u tanjir i dao Judi Iskariotskom,a ostali apostoli se ne spominju.Njima je tek kasnije razdelio hleb bez umakanja u jelo!!!

Mire
Za nekoga je veoma vazno dal je Juda Iskariotski uzeo simbole,jer mnogi tvrde da jeste uzeo!!!

Taramana
Jehovini svedoci uzimaju simbole,ali ne svi,i tu je poenta.
Nakon preispitivanja,prema 1:kor 11:27,28,29 te simbole uzima nekih par hiljada jehovinih svedoka sto bas i nije mali broj.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
laodikejac
Sto se tice Jude Iskariotskog on sigurno nije uzeo ni beskvasni hleb,niti casu crvenog vina,i to se vidi iz jovanovog jevandjelja.
Zapazi da je Isus umocio parce hleba u tanjir i dao Judi Iskariotskom,a ostali apostoli se ne spominju.Njima je tek kasnije razdelio hleb bez umakanja u jelo!!!

Razumem na šta ukazuješ - da Juda nije uzeo hleb i vino zajedno sa učenicima u trenutku kada im je sam Isus dao kao simbole njegovog tela i krvi, već da mu je Isus pre toga umočio hleb i dao.
Slažem se da Isus to nije učinio u trenutku kada je učenicima razdelio hleb, ali to ne znači da taj hleb koji je Isus umočio i dao Judi nije bio deo samog tog obreda, jer taj hleb koji su učenici jeli sa tog stola - je bio pashalni beskvasni hleb namenjen za tu priliku, i od tog istog hleba Isus je kasnije dao učenicima.

Dakle, Juda je uzeo TAJ hleb koji se koristio na toj pashalnoj večeri i od koga je Isus kasnije dao učenicima kao simbole njegovog tela i krvi.

Ovo pitanje je stvar tehničke prirode i diskusija o njemu nema neku određenu duhovnu svrhu, osim ako se od toga proizvoljno želi stvoriti određena dogma.

Inače, po Jevrejskom tradicionalnom verovanju - umočiti i dati nekome hleb - bio je najveći znak prijateljstva.
U tom smislu, ovaj Isusov čin sa Judom - je bio poslednji pokušaj Gospoda Isusa Hrista da dopre do Judinog srca.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Razumem na šta ukazuješ - da Juda nije uzeo hleb i vino zajedno sa učenicima u trenutku kada im je sam Isus dao kao simbole njegovog tela i krvi, već da mu je Isus pre toga umočio hleb i dao.
Slažem se da Isus to nije učinio u trenutku kada je učenicima razdelio hleb, ali to ne znači da taj hleb koji je Isus umočio i dao Judi nije bio deo samog tog obreda, jer taj hleb koji su učenici jeli sa tog stola - je bio pashalni beskvasni hleb namenjen za tu priliku, i od tog istog hleba Isus je kasnije dao učenicima.

Dakle, Juda je uzeo TAJ hleb koji se koristio na toj pashalnoj večeri i od koga je Isus kasnije dao učenicima kao simbole njegovog tela i krvi.

Ovo pitanje je stvar tehničke prirode i diskusija o njemu nema neku određenu duhovnu svrhu, osim ako se od toga proizvoljno želi stvoriti određena dogma.

Inače, po Jevrejskom tradicionalnom verovanju - umočiti i dati nekome hleb - bio je najveći znak prijateljstva.
U tom smislu, ovaj Isusov čin sa Judom - je bio poslednji pokušaj Gospoda Isusa Hrista da dopre do Judinog srca.
Taj zadnji cin isusa nije bio cin prijateljstva prema Judi Iskariotskom,jer mu je rekao ,ono sto hoces da uradis ,uradi sto brze mozes,misleci na svoju izdaju ,i to je to.
Umocio mu je hleb u tanjir i dao mu u ruke.Kad je delio hleb svojim ucenicima,nije im umakao u tanjir pa davao,vec bez umakanja u tanjir.
Nadalje oni su bili nekoliko puta za trpezom i jeli.Jovan pise da su nakon pranja nogu OPET seli za trpezu,tako da to sto su jeli dok Juda Iskariotski nije otisao nije ni bitno.
Bitno je uspostava Novog zaveta kad je Juda Iskariotski otisao,jer se tek tada Isus proslavio,i tek tada drzi bitno predavanje ucenicima i novu zapoved cime uspostavlja novi zavet.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Jedan deo novog zaveta je Uspostavio Gospod Isus - ali kasnije i Duh Sveti koji je dat apostolima da prenesu vest jevanđelja.

"A utešitelj, Duh Sveti, kog će Otac poslati u ime moje, On će vas naučiti svemu i napomenuće vam sve što vam rekoh" ( Jovan 14. 26 )
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Dela apostolska2:
2 I ujedanput postade huka s neba kao duvanje silnog vetra, i napuni svu kuću gde seđahu;
3 I pokazaše im se razdeljeni jezici kao ognjeni; i sede po jedan na svakog od njih.
4 I napuniše se svi Duha Svetog, i stadoše govoriti drugim jezicima, kao što im Duh davaše te govorahu.
17 I biće u poslednje dane, govori Gospod, izliću od Duha svog na svako telo, i proreći će sinovi vaši i kćeri vaše, i mladići vaši videće utvare i starci vaši sniće snove;
Iz ovoga se jasno vidi ko je ,ili kakav je to Sveti Duh.
Svetim duhom Bog izliva i puni ljude,i oni tad imaju natprirodne sposobnosti.,ali to nije OSOBA!!!!
i to nema nikakve veze sa temom o Judi Iskariotskom niti Gospodovom vecerom...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja nisam skrenuo sa teme, već sam odgovorio na tvoj komentar, što znači da si to učinio ti.
 
Natrag
Top