Da li je Isus propovedao u paklu?

Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Poštovanje gospon maratonac ,i sve pohvale za ludosti
Ja jesam LUD, ali nisam ja sam sebe takovim napravio.
Za TO ćeš se morati požaliti Bogu Ocu JHVH.
----------------------------------------------------------


1. Korinćanima 1,27

Nego lude svijeta izabra Bog da posrami mudre,

i slabe svijeta izabra Bog da posrami jake;
==========================================================


Tvoje riječi jasno kažu tko si i čiji si i gdje će ti vječno prebivalište biti.
Jer je očito da Kršćanin – NISI.
-----------------------------------------


Sam G Isus ti za to poručuje:
…………………………..


Matej 5,22

A ja vam kažem: Svaki koji se srdi na brata svoga, bit će podvrgnut sudu.

A tko bratu rekne `Glupane!`, bit će podvrgnut Vijeću.

A tko reče: `Luđače!`, bit će podvrgnut ognju paklenomu.
----------------------------------------------------------------------------
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Sveti Duh – nije osoba -
nego OSOBNOST Boga Oca JHVH


=======================================


SD je Duh mudrosti i razuma, Duh savjeta i sile, Duh znanja i straha Gospodnjega (dubokog strahopoštovanja, a ne patološkog straha

…………………………………………………………….

Izaija 11,2 Na njemu će duh Jahvin počivat`, duh mudrosti i umnosti, duh savjeta i jakosti, duh znanja i straha Gospodnjeg.

…………………………………………….

Kako gornji duhovi mogu biti osoba?

-----------------------------------------------------------------------------------------------


SD je dar

……………………….

DJELA APOSTOLSKA 2,38
Petar će im: "Obratite se i svatko od vas neka se krsti u ime Isusa Krista da vam se oproste grijesi i primit ćete DAR, Duha Svetoga.

………………………………………

Kako Osoba može biti dar?

-----------------------------------------------------------------------------------------------


SD se izljeva

……………………….

DJELA APOSTOLSKA 2,17
"U posljednje dane, govori Bog: IZLIT ću Duha svoga na svako tijelo i proricat će vaši sinovi i kćeri, vaši će mladići gledati viđenja, a starci vaši sne sanjati.

……………………………………..

Kako se Osoba može izlijevati?

-----------------------------------------------------------------------------------------------


SD je sila Božja:

……………………….

LUKA 1,35

Anđeo joj odgovori:
"Duh Sveti sići će na te i SILA će te Svevišnjega osjeniti.
Zato će to čedo i biti sveto, Sin Božji.

………………………………….

Kako Osoba može biti sila?

-----------------------------------------------------------------------------------------------


SD mora se "podgrijavat" (potiče ili raspiruje poput vatre), kako bi bio učinkovit.

…………………………………………………………………

2. TIMOTEJU 1,6
Poradi toga podsjećam te: RASPIRUJ milosni dar Božji
koji je u tebi po polaganju mojih ruku.

………………………………………

Kako možeš podgrijavati Osobu?

-----------------------------------------------------------------------------------------------


Sveti Duh može se ugasit

……………………………….

1. Solunjanima 5,19

Duha ne trnite,

………………………………….

Kako možeš ugasiti Osobu?

-----------------------------------------------------------------------------------------------


SD može biti NA drugoj osobi
..................................................

Luka 2,25

Živio tada u Jeruzalemu čovjek po imenu Šimun. Taj čovjek, pravedan i bogobojazan, iščekivaše Utjehu Izraelovu i Duh Sveti bijaše na njemu.

....................................................

Kako Osoba (SD) može biti NA drugoj osobi?

----------------------------------------------------------------------------
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
OVDE NEKO NE ČITA ŠTO SE IZNOSI.

Pozdrav i pohvala Antoniji.

----------------------------------------------

Da vidimo Piramida šta biblija kaže o Duhu Svetome, da li je on ličnost, ili bezlična Božja sila..

DUH SVETI

Jedno od bitnih pitanjh biblijskih tema koje zadiru u samu suštinu spasenja i čovekovog odnosa sa Bogom - je tema o Svetom Duhu.
Ko je ili šta je Sveti Duh, da li je on ličnost, da li ima ime, i koje su njegove uloge u Božjem planu spasenja čoveka?

Božja reč daje nedvosmislene odgovore na ova pitanja, i upučuje na to - da je Sveti Duh ličnost, i da poseduje sve atribute razumnog samosvesnog bića, koje ima moć govora, sluha, osećanja i emocije, vlast da poučava, vodi, i upravlja Božjom crkvom u novozavetnom periodu.

Sto se tiče imena koje se u bibliji koristi za Svetog Duha, u spisima biblije se spominje jedno ime u kome su sadržana obeležja i uloge koje Sveti Duh obavlja na zemlji, a ono glasi: "PARAKLETOS" što znači "ONAJ KOJI JE POZVAN DA STOJI PORED NEKOGA DA MU PRUŽI POTREBNU POMOĆ" ili kako biblija na nekim mestima navodi "UTEŠITELJ"

Sledeći biblijski tekstovi govore o prirodi i ulozi Svetoga Duha:

OBEĆANJE SVETOG DUHA KAO DRUGOG UTEŠITELJA:

"Ako imate ljubav k meni, zapovesti moje držite.
I ja ću umoliti Oca, i daće vam drugog utešitelja da bude s vama vavek:
Duha istine, kog svet ne može primiti, jer Ga ne vidi niti Ga poznaje; a vi Ga poznajete, jer u vama stoji, i u vama će biti"
( Jevandjelje po Jovanu 14. 16 - 17 ).

SVETI DUH UČI LJUDE ISTINI I NAPOMINJE ISUSOVE REČI:
"A utešitelj, Duh Sveti, kog će Otac poslati u ime moje, On će vas naučiti svemu i napomenuće vam sve što vam rekoh" ( Jevandjelje po Jovanu 14. 25 - 26 ).

SVEDOČI ZA HRISTA:

"A kad dođe utešitelj, koga ću vam poslati od Oca, Duh istine, koji od Oca izlazi, On će svedočiti za mene" ( jevandjelje po Jovanu 15. 26 ).

UKORAVA SVET ZBOG GREHA, UPUĆUJE NA ISTINU, GOVORI STO ČUJE I JAVLJA LJUDIMA, PROSLAVLJA HRISTA:

"Nego vam ja istinu govorim: bolje je za vas da ja idem; jer ako ja ne idem, utešitelj neće doći k vama; ako li idem, poslaću Ga k vama.
I kad On dođe pokaraće svet za greh, i za pravdu, i za sud;
Za greh, dakle, što ne veruju mene;
A za pravdu što idem k Ocu svom; i više me nećete videti;
A za sud što je knez ovog sveta osuđen.
Još vam mnogo imam kazati; ali sad ne možete nositi.
A kad dođe On, Duh istine, uputiće vas na svaku istinu; jer neće od sebe govoriti, nego će govoriti šta čuje, i javiće vam šta će biti unapred.
On će me proslaviti, jer će od mog uzeti, i javiće vam:
Sve što ima Otac moje je; zato rekoh da će od mog uzeti, i javiti vam"
( Jevandjelje po Jovanu 16. 7 - 15 ).

DUH RAZGOVARA SA LJUDIMA - IMA MOĆ GOVORA:

"I gle, beše u Jerusalimu čovek po imenu Simeun, i taj čovek beše pravedan i pobožan, koji čekaše utehe Izrailjeve, i Duh Sveti beše u njemu.
I njemu beše Sveti Duh kazao da neće videti smrti dok ne vidi Hrista Gospodnjeg.
I kaza mu Duh te dođe u crkvu; i kad donesoše roditelji dete Isusa da svrše za Njega zakon po običaju,
I on Ga uze na ruke svoje, i hvali Boga i reče: Sad otpuštaš s mirom slugu svog, Gospode, po reči svojoj; Jer videše oči moje spasenje Tvoje"
( Jevandjelje po Luki 2. 25 - 30 ).
"I gle, čovek Arapin, uškopljenik, vlastelin Kandakije carice arapske, što beše nad svim njenim riznicama, koji beše došao u Jerusalim da se moli Bogu,
Pa se vraćaše, i sedeći na kolima svojim čitaše proroka Isaiju.
A Duh reče Filipu: Pristupi i prilepi se tim kolima.
A Filip pritrčavši ču ga gde čita proroka Isaiju, i reče: A razumeš li šta čitaš?
A on reče: Kako bih mogao razumeti ako me ko ne uputi? I umoli Filipa te se pope i sede s njim"
( Dela apostolska 8. 27 - 31 ).

POSLANI OD DUHA SVETOGA:

"A kad oni služahu Gospodu i pošćahu, reče Duh Sveti: Odvojte mi Varnavu i Savla na delo na koje ih pozvah.
Tada postivši i pomolivši se Bogu metnuše ruke na njih, i otpustiše ih.
Ovi dakle poslani od Duha Svetog siđoše u Seleukiju, i odande otploviše u Kipar"
( dela Apostolska 13. 2 - 4 ).

DUH IMA VLAST DA ZABRANJUJE I DOPUŠTA OBJAVLJIVANJE JEVANĐELJA MEĐU LJUDIMA:

"A kad prođoše Frigiju i galatijsku zemlju, zabrani im Duh Sveti govoriti reč u Aziji.
A kad dođoše u Misiju hteše da idu u Vitiniju, i Duh ne dade"
( dela Apostolska 16. 6 - 7 )

LJUBAV SVETOG DUHA - ON POSEDUJE OSEĆANJA I EMOCIJE:

"Ali vas molim, braćo, zaradi Gospoda našeg Isusa Hrista, i zaradi ljubavi Duha, pomozite mi u molitvama za me k Bogu" ( Rimljanima poslanica 15. 30 ).

DUH SVETI POSREDUJE ZA ČOVEKA SVOJIM MOLITVAMA:

"A tako i Duh pomaže nam u našim slabostima: jer ne znamo za šta ćemo se moliti kao što treba, nego sam Duh moli se za nas uzdisanjem neiskazanim.
A Onaj što ispituje srca zna šta je misao Duha, jer po volji Božijoj moli se za svete" ( Rimljanima poslanica 8. 26 - 27 )

DUH SVETI RAZDELJUJE DUHOVNE DAROVE PO SVOJOJ VLASTI KAKO HOĆE:

"A u svakome se pojavljuje Duh na korist;
Jer jednom se daje Duhom reč premudrosti; a drugom reč razuma po istom Duhu;
A drugom vera, tim istim Duhom; a drugom dar isceljivanja, po tom istom Duhu;
A drugom da čini čudesa, a drugom proroštvo, a drugom da razlikuje duhove, a drugom različni jezici, a drugom da kazuje jezike.
A ovo sve čini jedan i taj isti Duh razdeljujući po svojoj vlasti svakome kako hoće"
( 1 poslanica Korincanima 12. 7 - 11 ).

NE ŽALOSTITE DUHA - ON POSEDUJE OSEĆANJA I EMOCIJE:

"I ne ožalošćavajte Svetog Duha Božijeg, kojim ste zapečaćeni za dan izbavljenja" ( Efescima poslanica 4. 30 ).

SLAGATI DUHU SVETOME ZNAČI SLAGATI BOGU - JER DUH SVETI JE JEDNA OD BOŽANSKIH LIČNOSTI:

"A Petar reče: Ananija! Zašto napuni sotona srce tvoje da slažeš Duhu Svetome i sakriješ od novaca što uze za njivu?
Kad je bila u tebe ne beše li tvoja? I kad je prodade ne beše li u tvojoj vlasti? Zašto si dakle takvu stvar metnuo u srce svoje? Ljudima nisi slagao nego Bogu"
( dela Apostolska 5. 3 - 4 ).

DUH SVETI POSTAVLJA STAREŠINE:

"Pazite dakle na sebe i na sve stado u kome vas Duh Sveti postavi vladikama da pasete crkvu Gospoda i Boga koju steče krvlju svojom" ( dela Apostolska 20. 28 ).

DUH SVETI NEZAVISNA LIČNOST U ODNOSU NA BOGA - KO POHULI NA BOGA OPROSTIĆE MU SE, A KO POHULI NA DUHA SVETOGA NEĆE MU SE OPROSTITI:

"Zaista vam kažem: svi gresi oprostiće se sinovima čovečjim, i huljenja na Boga, makar kakva bila:
A koji pohuli na Duha Svetog nema oproštenja vavek, nego je kriv večnom sudu"
( Jevandjelje po Marku 3. 28 - 29 )

IZVOR: Blog - VELIKE ISTINE BIBLIJE

------------------------------------------

Dakle, biblija nedvosmisleno govori o tome - da je Sveti Duh ličnost, sa svim obeležjima i atributima ličnosti.
On ima osećanja i emocije, moć govora i sluga, dar da poučava i savetuje, i takodje - da on posreduje pred Bogom za čoveka.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Kao što je propovijedao bukvalno mrtvima, a ono duhovno mrtvima.
Izmislili da se radi o "duhovno mrtvima" a kontekst govori o doslovno mrtvima!

Sama cinjenica da spominje "sud", dokazuje da se tu radi o "doslovnim mrtvima".

Tekst kaze:

"ONI CE DATI ODGOVOR ONOME KOJI JE SPREMAN DA SUDI ZIVIMA I MRTVIMA"

"ZATO se i mrtvima propovedi evandjelje DA BUDU SUDJENI, u pogledu tela a duhom da po Bogu zive..."

ZATO DA BI BILI SUDJENI!


Ima i razlog zasto im se propoveda, a oni kazu duhovno mrtvima se propoveda!?

Ako je ovde sud doslovan onda su i mrtvi doslovni!

Morate izvrnuti tekst da bi odrzali svoju konstrukciju, a posebno da ne bi narusili svoju umnu skladnost...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
1.

"ONI CE DATI ODGOVOR ONOME KOJI JE SPREMAN DA SUDI
ZIVIMA I MRTVIMA"

Ovo se odnosi na sud na kraju istorije, gde će Bog suditi onima koji su ŽIVI DOČEKALI HRISTA, i sa druge strane ONIMA KOJI SU MRTVI VASKRSLI.

2.

Zato se i mrtvima propovedi jevanđelje, da prime sud po čoveku telom a po Bogu da žive duhom"

Ovde se govori o DUHOVNO MRTVIM ljudima, odnosno o "SUDU U PROPOVEDANJU JEVANDJELJA" gde se ljudima propoveda jevandjelje, i oni koji ga odbace - nad njima se vec ovde u ovom zivotu dok su u telu odredjuje presuda, i njihova imena se zapisuju u knjigu smrti.

Oni koji ga prihvate - njima se daje sila Svetoga Duha, koji cini da oni zive u veri po Bogu, i Duhu Svetome.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
1.

"ONI CE DATI ODGOVOR ONOME KOJI JE SPREMAN DA SUDI
ZIVIMA I MRTVIMA"

Ovo se odnosi na sud na kraju istorije, gde će Bog suditi onima koji su ŽIVI DOČEKALI HRISTA, i sa druge strane ONIMA KOJI SU MRTVI VASKRSLI.

2.

Zato se i mrtvima propovedi jevanđelje, da prime sud po čoveku telom a po Bogu da žive duhom"

Ovde se govori o DUHOVNO MRTVIM ljudima, odnosno o "SUDU U PROPOVEDANJU JEVANDJELJA" gde se ljudima propoveda jevandjelje, i oni koji ga odbace - nad njima se vec ovde u ovom zivotu dok su u telu odredjuje presuda, i njihova imena se zapisuju u knjigu smrti.

Oni koji ga prihvate - njima se daje sila Svetoga Duha, koji cini da oni zive u veri po Bogu, i Duhu Svetome.

Šta to vrijedi kada on mora da vjeruje crkvenom učenju o zagrobnom životu.

Jеросхимонах Димитрије (Зографски): "Православни човек мора да буде убеђен да вера коју он исповеда долази од Бога"

Vidiš šta ovaj kaže da oni moraju da vjeruju da je njihovo učenje ispravno, ovo je poziv na slijepo vjerovanje.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
1.

"ONI CE DATI ODGOVOR ONOME KOJI JE SPREMAN DA SUDI
ZIVIMA I MRTVIMA"

Ovo se odnosi na sud na kraju istorije, gde će Bog suditi onima koji su ŽIVI DOČEKALI HRISTA, i sa druge strane ONIMA KOJI SU MRTVI VASKRSLI.

2.

Zato se i mrtvima propovedi jevanđelje, da prime sud po čoveku telom a po Bogu da žive duhom"

Ovde se govori o DUHOVNO MRTVIM ljudima, odnosno o "SUDU U PROPOVEDANJU JEVANDJELJA" gde se ljudima propoveda jevandjelje, i oni koji ga odbace - nad njima se vec ovde u ovom zivotu dok su u telu odredjuje presuda, i njihova imena se zapisuju u knjigu smrti.

Oni koji ga prihvate - njima se daje sila Svetoga Duha, koji cini da oni zive u veri po Bogu, i Duhu Svetome.

Vec sam odgovorio da to nije istina, jer u prethodnom 3. poglavlju govori da je Hristos "propovedao duhovima u tamnici" sto se odnosi na "doslovno mrtve".

I onda u 4. poglavlju nastavlja misao govoreci da ce Hristos "suditi doslovnim mrtvima" , i nadovezujuci se sada na prethodno receno , kaze da se "tim istim doslovnim mrtvima" propovedalo ZATO da bi mogli biti sudjeni"!

Ima i razlog "ZATO", koji povezuje prethodni redak sa ovim.

Dakle ako je u prethodnom retku govorio o "doslovnim mrtvima" a u celom prethodnom poglavlju govori o tome, onda je i u narednom stihu govorio o "istim doslovnim mrtvima"!

Ovo sto radite je cisto izvrtanje teksta, jer ne zelite priznati cinjenice.

Šta to vrijedi kada on mora da vjeruje crkvenom učenju o zagrobnom životu.
Pa upravo vi morate da verujete svojoj crkvi i da silujete tekst, da bi odrzali ucenje.

Ja sam ovo primetio jos davno, pre nego sto sam uopste i odbacio adventisticko ucenje, primetio sam da se ovde govori o doslovnim mrtvima. I nisam zeleo verovati u to, kao ni vi sada! Dakle nije neko izvrsio uticaj na mene, vec na vas vrsi uticaj crkva!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Isus je je propovedao duhovima u tamnici ,zatvoru kaže na prvi pogled tekst o kojem razgovaramo...
1. Petrova 3,19.

Ali kako da saznamo istinu šta stvarno kaže ovaj tekst?

KOGA DA PITAMO?

Doktore, Teologe, vernike crkve???

PA SVETO PISMO, JER NIKO TO DRUGI Ne zna od nas ili od teologa.

Pa da pogledamo šta Biblija kaže o zatvoru tamnici prvo:

Na primer reč ZATVOR se u Isaiji oznacava kao mesto tame:

Da otvoris oci slepcima, da izvedes suznje iz ZATVORA i iz TAMNICE koji sede u TAMI.
Isaija 42,7.

Kao što zatvor nije bukvalni zatvor, tako i pakao nije neko pagansko mjesto mučenja, nego ova grešna Zemlja.


I gospod videci da je NEVALJALSTVO ljudi veliko NA ZEMLJI, i da su sve misli srca njihova svagda samo zle.
1. Mojsijeva 6,5.

zlo, nevaljlastvo, greh ljudi na ZEMLJI je bilo tako veliko i uzasno da je na ovoj zemlji vladala tamnica, ljudi su bili zarobljeni u svom grehu, zlu u svojim stavovima.
TO JE BILA NAJGORA Najviše ZLA NACIJA ODKAKO JE LJUDSKOG RODA KAKO KAŽE SAM BOG.

TAKO CE BITI PRED KRAJ SVETA I DRUGOG ISUSOVOG DOLASKA, LJUDI NEĆE MARITI ZA BOGA I PROPOVEDANJE DUHA SVETOGA NEGO SAMO ZA OVAJ ZIVOT.

Oni će biti zarobljeni zlom, grehom, neverstvom, krivoverjem itd.

Jer kako je bilo u vreme Nojevo tako će biti u dane dolaska sina covecjega.
Jedjahu pijahu, zenjhahu se i udavahu do onoga dana kad Noje udje u kovceg, i dodje potop i pogubi sve.
Luka 17,26,27.

EVO NA KRAJU KRATKOG ALI Takođe JASNOG ODGOVORA NA 1. Petrovu 3,19:

Kojijem sisavsi (Duhom Svetim) PROPOVEDASE (živim dusama) u zatvoru, tamnici (ZATVORU GREHA).
1 Petrova 3,19.
KAKO:


I prvoga sveta ne postede, nego sacuvavsi samo osmoga Noja pored ostalih sedam, PROPOVEDNIKA pravde navede potop nad svetom BEZBOZNIKA.
2. Petrova 2,5.


Kroz Noja osudi Bog svet...
Jevrejima 11,7.

KROZ NOJA ...PROPOVEDNIKA... KROZ NOJA IM JE ISUS DUHOM SVETIM PROPOVEDAO TIM LJUDIMA U NOJEVO VREME A NE NEKIMA U PAKLU.
JER IM JE DUHOM SVETIM KROZ NOJA
PROPOVEDAO 120 godina dugo.

Kroz Noja je Bog osudio svet jer je kroz njega propovedao pokajanje, kraj i sud koji je dolazio na tadasnji svet potopom.

Ali ne poslusase kako kaže 1. Petrova 3,20. Nego samo osam dusa se spasise.
 
Natrag
Top