Da li je Isus Hrist nosio dugu kosu?

Da li je Isus Hrist nosio dugu kosu,preko ramena

  • DA

    Votes: 4 44,4%
  • NE

    Votes: 5 55,6%

  • Total voters
    9
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Mi govorimo o obicaju nosenja duge kose medju Jevrejima,a ne Indijancima itd itd.
Za Jevreje Isusovog vremena je bilo sramotno da gaje dugu kosu kao zene.
Dal jos uvek mislis da je Isus Hrist imao tako dugu zensku kosu kao sto je na tvojoj slici

Veoma značajna tema, evidentno je da JS bježe od karaktera Boga koji se vidi kroz Zakon.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mislim da je imao dužu kosu, kao i Samson kome je sam Bog zapovedio da se ne šiša, i kao Jevreji onoga vremena, a Nazarećani sa posebnim akcentom na oblik spravljanja frizure.

Kasnije zbog objavljivanja jevanđelja drugim narodima koji su imali drugačije običaje, taj starozavetni običaj je preinačen u kratku kosu.

Apostol Pavle govori o dugoj kosi, a ne o dužoj.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Mislim da je imao dužu kosu, kao i Samson kome je sam Bog zapovedio da se ne šiša, i kao Jevreji onoga vremena, a Nazarećani sa posebnim akcentom na oblik spravljanja frizure.

Kasnije zbog objavljivanja jevanđelja drugim narodima koji su imali drugačije običaje, taj starozavetni običaj je preinačen u kratku kosu.

Apostol Pavle govori o dugoj kosi, a ne o dužoj.

Potpuno nebitna stvar, samo otvaranje teme dokazuje da oni imaju nečisto srce pa se zato i bave ovakvim stvarima.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Koliko znam Jevreji i danas nose dužu kosu sa akcentom na duge zulufe.

Jevrejske tradicije vezane za kosu

dete-1.jpg

Lokne


Pejot

Pejot je jevrejska reč za lokne koje se nose sa obe strane lica. Neki muškarci i dečaci ih nose zbog tumačenja Biblije prema kojem je zabranjeno brijanje uglova glave. Postoje različiti stilovi lokni među različitim grupama Jevreja. Jemenski Jevreji ih nazivaju simonim što znači –znaci, jer njihove duge lokne služe da bi se razlikovali od njihovih nejevrejskih suseda. Postoje rasprave u literaturi oko tačne lokacije lokni i načinima na koji je njihovo odstranjivanje zabranjeno.

Na primer, Hasidi i jemenski Jevreji nose veoma duge lokne, Heredi ih drže iza ušiju. Čak ih i među Jevrejima gde muškarci ne nose upadljive pejote, često dečaci nose do Bar micve.

Neki ih umotaju oko ušiju koliko god puta je moguće, neki ih drže ispod kapica,drugi ih puštaju da padaju slobodno,

Cermonija šišanja dečaka


Upšerin



Upšerin je ceremonija šišanja koja se održava kada dečak napuni tri godine. Među onima koji praktikuju ovaj običaj je pravilo da se dečaci nikad ne šišaju pre ove ceremonije. Ovaj običaj je relativno nov i datira iz XVII veka. Običaj označava ulazak dečaka u formalni sistem obrazovanja i početak učenja Tore. Počinju da se nose jarmukle- kapice koje se nose u znak poštovanja tradicionalnog jevrejskog običaja pokrivanja glave, a dete uči molitve i hebrejski alphabet. Čast da iseče prvi pramen ima Rabin.

Ponekad se kosa koja se ošiša tokom ceremonije Upšerina meri i daju se dobrotvorni prilozi u zavisnosti od težine. Ukoliko je kosa dovoljno dugačka može da se donira i da se od nje prave perike za pacijente obolele od raka. Ovaj humani običaj naročito pozdravljamo s obzirom na to da i naša kompanija Biomelem učestvuje u dve takve humanitarne akcije. Jedna je u organizaciji Blic žene– Darujem kosu darujem snagu ,

A druga „Lijepa si – moja kosa, tvoja snaga“ u saradnji sa Radio Televizijom Crne Gore. U okviru ovih akcija će biti izrađene i donirane perike za žene koje su, usled hemioterapije, ostale bez kose. Cilj kampanja je prikupiti prirodnu kosu za izradu perika.

Pokrivanje kose kod žena


Pokrivanje kose maramom

Jevrejski zakon nalaže da udate žene pokrivaju svoju kosu. Obrazloženje je da se tako ističe skromnost, a i daje se do znanja zainteresovanim muškarcima da su zauzete. Najčešće se kosa prekriva perikom ili polu perikom od veštačke ili prirodne kose, mrežom za kosu i maramom, ali i kapama i beretkama.

Savremene žene često samo delimično prekrivaju kosu, koriste kape, beretke, kačkete, marame, u zavisnosti od toga kako su obučene. One koje potpuno prekrivaju kosu koriste kape ili perike.




Radnja sa perikama

U poslednje vreme neke žene su shvatile da im je lakše i prijatnije da nose perike na obrijanoj glavi ili da ih stavljaju na vrlo kratku kosu. Isto tako, to onemogućava njihovoj pravoj kosi da izviri ispod perike tako da zadržavaju skromnost koja i jeste cilj sakrivanja kose. Druge ipak smatraju da je nošenje perike isuviše nalik na pravu kosu pa se odlučuju za marame ili veo bez perike.

Pokrivanje kose kod muškaraca


Jarmukla ili kipa

Prema tradiciji Muškarci, oženjeni ili ne, moraju da prekrivaju svoju kosu. Najčešće to čine pomoću jarmukle ili kipe- kapice kojom se prekriva deo glave. Ortodoksni Jevreji je nose neprekidno dok su budni, a ostali njom pokrivaju glavu kada se mole, izučavaju svete tekstove ili jedu. Neki prekrivaju celu glavu. Nošenje kape nije obavezno, ali oni koji je nose obično nose i jarmukle ispod.

IZVOR: Biomelem/blog.rs
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Ovako,da skratim pricu.
Isus nikako nije mogao da nosi dugu kozu preko ramena kao neka zena jer je to bila SRAMOTA,kao sto pise i u Svetom pismu.
Drugo ,postoje cak neke tvrdnje,zapisi i slike da je Isus cak bio CELAV.
I1MllMZ.jpg
[/IMG]
I1MllMZ.jpg


NF4w2iC.jpg
[/IMG]
NF4w2iC.jpg

SVAKE poslednje nedelje u mesecu meštani sela Rsovci, njihovi gosti i vernici odlaze u malenu Pećinsku crkvu da se pomole Bogu. Za vernike to je čin bogosluženja i molitva, a za turiste izuzetna prilika da vide jedno od malobrojnih čudesa Srbije.


- U malenom hramu, od svega pedesetak kvadrata, posvećenom Svetom Petru i Pavlu, sveštenstvo i vernici se mole ispod freska sa likom Isusa Hrista Mladenca, koga je lokalni zograf prikazao bez kose. "Ćelavi Isus" je naslikan u drugoj polovini 13. veka na severnom zidu crkve. Prikazan je, da čudo bude veće, u budističkoj odeždi i u osmougaonoj svetlosnoj mandorli ili zvezdi - svedoči Dragan Bosnić, hroničar srpskih čudesa i majstor fotografije, koji je ovu svetinju predstavio u svetskoj javnosti u knjizi "Čudesna Srbija".


Selo Rsovci se nalazi na delu Stare planine koji meštani nazivaju Gornji Visok. Udaljeno je 23 kilometra od Pirota. Zanimljivo je zbog očuvane arhitekture i neobičnog brda Kalik koje je dekorisano nebrojenim pećinama. U jednoj od njih se nalazi Pećinska crkva, koja je nastala pregrađivanjem jedne od brojnih pećina.

- Freska Isus Hrist Mladenac je jedinstvena u srpskom fresko slikarstvu i u hrišćanskom svetu. Nema preciznih podataka kako je ova čudesna frska nastala, ali se pretpostavlja da su je u vreme vladavine kneza Lazara oslikali isposnici sa Sinaja, koji dolazili u Srbiju. U to doba isposnice kao hramovi nisu bile podložne episkopskim kanonima, pa se veruje da su lik Isusa nacrtali na steni sami isposnici iz Pećinske crkve - kaže Dragan Bosnić.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mogu tvrditi i da je Isus crnac, kao što to čine u Africi - to je njihova stvar.



Isus jeste nosio dužu kosu, a kompletan odgovor sam više puta dao, a evo jednog od poslednjih.

Imao je dužu kosu, kao i Samson kome je sam Bog zapovedio da se ne šiša, i kao Jevreji onoga vremena, a Nazarećani sa posebnim akcentom na oblik spravljanja frizure.

Kasnije zbog objavljivanja jevanđelja drugim narodima koji su imali drugačije običaje, taj starozavetni običaj je preinačen u kratku kosu.

Apostol Pavle govori o dugoj kosi, a ne o dužoj.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Mogu tvrditi i da je Isus crnac, kao što to čine u Africi - to je njihova stvar.



Isus jeste nosio dužu kosu, a kompletan odgovor sam više puta dao, a evo jednog od poslednjih.

Imao je dužu kosu, kao i Samson kome je sam Bog zapovedio da se ne šiša, i kao Jevreji onoga vremena, a Nazarećani sa posebnim akcentom na oblik spravljanja frizure.

Kasnije zbog objavljivanja jevanđelja drugim narodima koji su imali drugačije običaje, taj starozavetni običaj je preinačen u kratku kosu.

Apostol Pavle govori o dugoj kosi, a ne o dužoj.
Hahahahaha,
po tvome ispade da je Isus Hrist bio crnac????
O tvojim ludorijama ne znam sta vise pisati....
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zaokret, ja nisam u svom komentaru tvrdio da je Isus crnac, već je to bio odgovor na tvoj komentar u kome kažeš "U malenom hramu, od svega pedesetak kvadrata, posvećenom Svetom Petru i Pavlu, sveštenstvo i vernici se mole ispod freska sa likom Isusa Hrista Mladenca, koga je lokalni zograf prikazao bez kose. "Ćelavi Isus" je naslikan u drugoj polovini 13. veka na severnom zidu crkve"

Ja sam na to odgovorio "da ljudi Mogu tvrditi i da je Isus crnac, kao što to čine u Africi - to je njihova stvar"

Suština je ta, da ja ne gradim svoju veru na ljudskim predpostavkama, ikonama i slikama, na tradiciji..itd, već na reči Božjoj, i na njenom literarnom, i istorijskom kontekstu.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Zaokret, ja nisam u svom komentaru tvrdio da je Isus crnac, već je to bio odgovor na tvoj komentar u kome kažeš "U malenom hramu, od svega pedesetak kvadrata, posvećenom Svetom Petru i Pavlu, sveštenstvo i vernici se mole ispod freska sa likom Isusa Hrista Mladenca, koga je lokalni zograf prikazao bez kose. "Ćelavi Isus" je naslikan u drugoj polovini 13. veka na severnom zidu crkve"

Ja sam na to odgovorio "da ljudi Mogu tvrditi i da je Isus crnac, kao što to čine u Africi - to je njihova stvar"

Suština je ta, da ja ne gradim svoju veru na ljudskim predpostavkama, ikonama i slikama, na tradiciji..itd, već na reči Božjoj, i na njenom literarnom, i istorijskom kontekstu.

Pa ako ti gradis svoju veru na Bibliji onda znas da Biblija pise da je sramota ako covek gaji dugu kosu kao zena???
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Onda je to bilo sramota i za Samsona, i za Nazarećane koji su imali običaj razdeljivanja duže kose po sredini glave, i Isus upravo nosio takvu kosu po tom običaju Nazarećana.
 
Natrag
Top