Čuda koja se dešavaju su od Boga ili demona?

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Pre neki dan mi je jedan komšija ispričao čudo koje se dogodilo njegovom stricu.

Taj njegov stric je otišao u crkvu Svete Petke na Kalemegdanu na sam praznik Svete Petke , i uzeo je Svetu vodu u dvorištu, a potom ušao u crkvu koja je bila prazna, i otišao do kraja gde se nalaze neke stepenice do freske Svete Petke.
Tu je stao i počeo da se moli, a predhodno je stavio flašu sa svetom vodom pored nogu.

Kada je završio molitvu i hteo da uzme flašu - nje nije bilo.

Pogledao je po crkvi da je pronađe, ali je nije bilo nigde, a nije bilo ni ljudi unutar crkve da bi mu je neko uzeo.

Izašao je i u dvorištu ponovo napunio drugu vodu.

Takođe, ispričao mi je da se jednom prilikom njegovom Ocu javila u snu Sveta Petka, i rekla mu tačno mesto kod hrama gde je navodno zakopan ćup sa tlatom, ali da njega čuvaju zmije.

Oni bez čuda nemaju vjeru, iako ide prvo vjera pa onda čuda. Ali u performans religiji kakva je pravosl. je obrnuto.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Oni bez čuda nemaju vjeru, iako ide prvo vjera pa onda čuda. Ali u performans religiji kakva je pravosl. je obrnuto.
Ne može se ovako generalizovati i uvrdljivo pisati o bilo kojoj religiji pa ni pravoslavnoj. Mogu se iznositi kritična mišljenja o nekim pojedinostima ili dogmama, ali generalno vrijeđati neku religiju ili njenu crkvu kao instituciju, je nedopustivo; jer svaka od crkava, onosno religija ima milione svojih vjernika, tako da se vrijeđanjem neke religije ili crkve kao njene institucije, vrijeđaju i svi njeni vjernici. To se ne može tolerisati na ovom forumu, jer se takvim pisanjem krši član 3. Pravilnika foruma.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ne može se ovako generalizovati i uvrdljivo pisati o bilo kojoj religiji pa ni pravoslavnoj. Mogu se iznositi kritična mišljenja o nekim pojedinostima ili dogmama, ali generalno vrijeđati neku religiju ili njenu crkvu kao instituciju, je nedopustivo; jer svaka od crkava, onosno religija ima milione svojih vjernika, tako da se vrijeđanjem neke religije ili crkve kao njene institucije, vrijeđaju i svi njeni vjernici. To se ne može tolerisati na ovom forumu, jer se takvim pisanjem krši član 3. Pravilnika foruma.

Ok uredniče.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tema je takva kakva jeste, ali urednik je u pravu.

Ajmo prestati vredjati jedni druge, ponidastavati ucenja drugih crkava, i diskutovati na osnovu biblije u duhu ljubavi.

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Mrkonjić Grad: Krst se ukazao u drvetu, bračni par vjeruje da ih čeka sreća i dugovječnost
22. avg 2018
Podjeli:


Foto: Privatna arhiva/Srpskainfo
Dušanka Pekez i njen suprug Neđeljko, dok su cijepali drva, pronašli su krst kojeg je priroda izvajala.
Ovaj bračni par, iz mjesta Bjelajci kod Mrkonjić Grada, vjeruje da je to za njih dobar znak, koji najavljuje sreću i dugovječnost, piše Srpskainfo.

Zato komad hrastovine sa oslikanim krstom čuvaju u kući, pokazujući ga znatiželjnim komšijama.

– Djed je cijepao drva, a ja sam unosila. Bila je gomila hrastovine koju smo nabavili u šumi u okolini našeg sela. Kada je Neđo raspolovio kladu, odmah mi je rekao da prepoznaje krst u unutrašnjosti drveta. Tek kada sam ponijela drvo i počela stavljati u sanduk pored šporeta, malo sam bolje zagledala i shvatila da se radi o slici krsta – kaže Dušanka, koja je odmah komad hrastovine ostavila na drugo mjesto, važnije mjesto, na ormaru.

Dodaje da niko od prijatelja i komšija nije ostao ravnodušan.

– Svako je imao drugačije tumačenje. Jedni su kazali da je to sreća, da je dobro pronaći krst u drvetu ili nekom drugom mjestu u prirodi. Bilo je i komentara koji su to umanjivali, ne pridajući svemu posebno značenje, vjerujući da je sve samo slučajnost – objašnjava Dušanka.
------------------------------------------------

Bez čuda ništa nema vjere.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Potreba za dokazom na nivou čuda, osjećanja, itd, jeste upravo dokaz nečiste savjesti zbog nedostatka vjere. Samo osobe koje su neizmirene sa Bogom imaju potrebu za dokazom da su sa Bogom i onda taj dokaz traže u osjećanjima, čudima, znacima, lažnim duhovnim darovima, itd.

Pravoslavcima je komplikovano što postoje uslovi koje ttreba da ispune, a negiraju zakon i smatraju vjeru dovoljnom, te da će svaki ko vjeruje biti spasen, iako jasno kaže Isus takvim bezakonicima:

"Idite od mene koji činite bezakonje." (Matej 7,23)

> Kod tebe je ovako: Veruj u Isusa i..i onda tvoje nabrajanje tvojih dela kao dodatak spasenju. Kod mene: veruj u Isusa i bices spasen.
-----------------------------------------------------
Moj odg.
Opet dokazuješ da ne znaš da Sveti Duh kroz uskustvo novorođenja mijenja ljudsko srce, upisuje Božje zapovjesti tako da je držanje zakona spontan plod vjere u Boga:

“I sići će na tebe Duh Gospodnji i postaćeš drugi čovek.” (1.Samuilova 10,6)

“Ja ću vas očistiti od svih nečistota vaših i od svih gadnih bogova vaših. I daću vam novo srce, i nov ću duh metnuti u vas, i izvadiću kameno srce iz tela vašega, i daću vam srce mesno. I duh svoj metnuću u vas, i učiniću da hodite po mojim uredbama i zakone moje da držite i izvršujete.” (Jezekilj 36,25-27)

Budući da oni i dalje krše zakon, jasno je da se sa Isusom nikada nisu ni sreli.

Njihova predstava o Hristu je na žalost iskrivljena, tako da i oni dolaze Isusu iz sebičnih motiva, i traže da ih On zadovolji, a kada bi Isusa poznavali kroz zakon, dolazili bi Isusu sa sebičnošću i vapili bi da ih oslobodi.

Evo pre 12 godina sam opisao simptome takvog duha upravo ovim riječima koje si ti danas potvrdio:

Иако нас је Христос опоменуо да наша левица не треба да зна шта чини наша десница (Матеј 6,3), он стално обраћа пажњу на своја пријатна осећања, добра дела, па чак и чуда која прате његово духовно искуство, не би ли у њима налазио доказе своје исправности пред Богом, и не би ли њима угушио нечисту савест која га опомиње против лажног духовног искуства. Он није задовољан једноставним Божјим обећањем о опроштењу греха покајницима, зато што сам није испунио услов Божјег праштања, није се заиста покајао за своје грехе, и зато од своје религије сада има потребу да направи позоришну представу којом ће да умири своју нечисту савест. Како има нечисту савест, он се плаши представе о Богу који је праведан, па има потребу да обезвређује Божју правду и да Богу придаје одлике сентименталне слабости коју сам показује према себи.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
On to nije u stanju, a ti mu se pridruzujes.

Ajde što me mrzi nego još napada i druge da ga mrzite i da ga vrijeđate.

Ja nikoga ne vredjam nikada.


Smeta mu jer smo jedinstveni oko nauke i složni u odbrani istine i raskrinkavanju laži.

Isto nas 3 ili 4 ili samo jedan. To njemu smeta, vidi jedinstvo U Hristu. Kod njih toga nema, svako svoju nauku.

Npr. o duši, mire kaže da duša kada umre samo osjeća, dok njegovi teolozi kažu da i msili i priča i djeluje.

Oni nemaju nigdje istu nauku, svako tumači sve na svoj način.

Justin Ćelijski kaže da je duh Samuila bio, a starac Kleopa da je bio demon kod vračare.

Adrijan kaže da je čovbjek spoj duha, tijela i duše, dok mire nekada kaže da je duša spoj duha i tijela.

Ma ništa ni sa čim je kod njih. Kod nas se zna, sve isto o svemu.
 
Natrag
Top