CSS Tutoriali !!!

Član
Učlanjen(a)
29.11.2011
Poruka
3
Oj Ljudi Hitno mi treba neka serija videa na yt koja pojasnjava bas sve ispocetka oko CSS. Naucio sam HTML sad trebam CSS pa cu php. Ajd molim vas ako imate sta stavite u odgovor hvala vam puno!
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2011
Poruka
886
Ja mislim da je bolje prvo da ucis php pa onda CSS.....bolje je da uzmes pisani tutorijal....takav tutorijal mozes naci naprimer na>>
Kod:
[url=http://tutoriali.org/]E-knjige i tutoriali na na[/url]
Profesinalci kazu ovako:
1.HTML
2.PHP
3.CSS
...
 
Član
Učlanjen(a)
29.09.2010
Poruka
142
Probaj ovo,ako stojis sa engleskim
Kod:
http://www.w3schools.com/css/default.asp
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
07.05.2010
Poruka
11
lepo su ti rekli nisam još video yt tutorial
sad ako ti treba neki savet PM me
 
Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
38
Samo polako... Da se razumemo...
Nemoguće je porediti PHP i CSS, to su dva sveta.

PHP je "Server-side" skriptni jezik. Što znači da se php izvršava na serveru i korisniku šalje gotov rezultat. On izvršava zadate naredbe, učitava podatke i upisuje ih u baze podataka i tome slične radnje, a prvenstveno je namenjen za kreiranje dinamičkih stranica tj. stranica koje se četo menjaju, kao npr. ovaj forum, svaka poslata poruka ili vest menja sadržaj sajta i to je nešto što radi php, css ni u ludilu to ne može.

CSS se čak ne može ni nazvati jezikom, on to u principu i nije. CSS služi da se pomoću njega definišu stilovi koji određuju izgled i pozicioniranje HTML elemenata na jednoj web stranici, kao npr. boju pozadine, linije i fonta, veličinu fonta, širinu i visinu nekog elementa i dr.

Dakle, prvo se uče HTML i CSS, pa kad se to lepo savlada, prelazi se na PHP i JavaScript, pa se to posle kombinuje da bi se radilo sa Ajax-om....

Evo da probam to malo onako slikovito da pojasnim.

HTML je samo gomila koda u kom se nalaze slike, tekstovi i ostali multimedijalni sadržaj. HTML je recimo jedna zelena novogodišnja jelka.

CSS daje estetsku lepotu web stranici i određuje pozicioniranje određenih elemenata. Npr. u 3 div taga upisaćemo po jedan pasus nekog teksta. Stavimo div1, div2 i div3 i HTML to prikazuje kao 3 pasusa teksta onaim redosledom kako ste vi to napisali. Onda nastupa CSS. Sa njim ukrasite taj tekst. Boldujete naslov, podvučete bitnu rečenicu, obojite pozadinu, a zatim definišete poziciju div tagova, npr. tako da vi napišete div1, div2, div3, a na web stranici vidite div2, div3, div1.... Dakle, CSS bi bio ukras na našoj novogodišnjoj jelci.

Sada stupa najmoćniji, PHP... On radi ono što mu naredimo i u tome je neprikosnoven. On bi na našoj novogodišnjoj lelci mogao da bude struje, a evo i zašto. PHP kod se ne može videti ni na jednom web sajtu jer se izvršava na serveru i daje gotov rezultat. Znači, mi smo našem PHP-u rekli "pali i gasi lampice" i on to radi. Mi vidimo da se lampice pale i gase, ali ne vidimo struju, zar ne?

E sad te lampice bi bile JavaScript, ali o tome sada nije reč... ;)

Malo sam vas udavio, ali suština je da se razjasni šta je šta i da se uči redom. Može i da se uči PHP, pa posle CSS, ali šta će vam sajt koji nešto radi u pozadini kad niko neće da ga čita jer vam je dizajn očajan, a sadržaj nepregledan. Dakle prvo dobro savladaj HTML i CSS, oni nekako ne idu jedno bez drugoga, pa se posle baci na PHP jer je PHP daleko kompleksniji i teži za učenje.

Na YT imaš brdo lekcija za početnike css tutorijali za početnike - YouTube
 
Natrag
Top