Crna Gora u EU tek 2020?

Crna Gora u EU tek 2020?






Izvor;
B92.net




U najboljem slučaju, Crna Gora će postati članica Evropske unije 2020. godine, ocenjuje bivša crnogorska ministarka za evropske integracije Gordana Đurović.
Bivša crnogorska ministarka za evropske integracije Gordana Đurović ocenila je da će Crna Gora, u najboljem slučaju, postati članica Evropske unije 2020. godine.


Gordana-Djurovic.jpg


"Da Crna Gora počne pregovore sa EU u junu, i ako bi pregovarali kao Hrvatska, pregovore bi završila marta 2018, minimum godinu i po traje ratifikacija, što znači da bi Crna Gora u EU ušla 1. januara 2020. godine", rekla je Đurovićeva.
Savet EU odlučio je ranije da Crna Gora počne pregovore sa Unijom u junu, ako do tada ispuni određene uslove koji se tiču vladavine prava.
Đurovićeva je, kako prenose podgorički mediji, navela da se Crna Gora opredelila da koristi hrvatski model pregovaranja sa EU.
"To što se Crna Gora odlučila da za glavnog pregovarača postavi diplomatu znak je da će koristiti hrvatski model pregovaranja. Da li će i evropske integracije ići istim putem kao u Hrvatskoj rano je govoriti, ali predstoje nam zadaci koje su i oni imali", istakla je Đurovićeva.
Vlada Crne Gore imenovala je nedavno bivšeg ambasadora u Briselu Aleksandra Pejovića za šefa pregovaračkog tima sa EU.

 
Crna Gora bi mogla u EU pre Turske








Izvor:
B92.net




Posto su Hrvati rekli "da" Evropskoj uniji, što referendumski rezultati pokazuju, EU će dobiti 28. članicu od 1. jula 2013, piše britanski Telegraf i pita se ko će biti sledeća država koja će pristupiti EU?




10578416444f1cb23989334889362785_368x296.JPG





"Turska, koja se zvanično tretira kao kandidat od 1987. godine čeka najduže, Crna Gora je na putu da postane članica puno pre, pregovori Islanda idu prema planovima, a ni Makedonija ne zaostaje", piše Telegraf.

Srbija i Albanija su aplicirale za članstvo, a Bosna i Hercegovina i Albanija, “dva preostala ostatka Jugoslavije” – piše Telegraf, takođe se nadaju da bi razgovore o pristupu mogli početi uskoro.
 
Konsultacije o pregovaračkom timu Crne Gore










Izvor:
Tanjug.rs





PODGORICA - Glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom unijom (EU) Aleksandar Pejović počeće danas, susretom s liderom najjače opozicione stranke- Socijalističke narodne partije Srđanom Milićem, razgovore o formiranju pregovaračkog tima.

Pejović će, na istu temu, razgovarati i sa predsednikom Pokreta za promene Nebojšom Medojevićem i liderom Nove srpske demokratije Andrijom Mandićem.



32408.jpg



Glavni pregovarač Crne Gore za sredu je zakazao konsultacije sa predstavnicima nevladinog sektora, a za četvrtak je predviđen susret sa predstavnicima medija.

Pejović će obaviti konsultacije i sa predstavnicima sindikata, a sve u cilju uspostavljanja što šireg društvenog konsenzusa o procesu evropskih integracija.

Iz Vlade Crne Gore ranije je najavljeno da će formiranje pregovaračkog tima biti završeno do kraja, odnosno početkom narednog meseca.

Poručeno je da će u pregovaračkom timu mesto naći profesionalci iz državne uprave, ali i iz organizacija civilnog društva, te predstavnici crnogorske akademske i stručne zajednice.

Savet EU odlučio je ranije da Crna Gora počne pristupne pregovore sa Unijom u junu, ako do tada ispuni određene uslove koji se tiču vladavine prava.

Šef crnogorske diplomatije Milan Roćen kazao je ranije da je u formiranju pregovaračkog tima Crne Gore sa EU prioritet uspostavljanje strukture koja se odnosi na oblast vladavine prava.


Lukšić: Pregovarački tim da bude plod konsenzusa


Predsednik Vlade Crne Gore Igor Lukšić izjavio je danas da u pregovarački tim sa Evropskom unijom treba da budu uključeni svi sedmenti crnogorskog društva, jer je to najbolji način da se pregovori sa Unijom okončaju uspešno.

On je rekao da je unutarcrnogorski konsenzus o evropskim integracijama jedan od najvažnijih uspeha te države, koji se mora očuvati i u narednim fazama evropskog puta Crne Gore.

"Taj konsenzus se mora sačuvati i zato sam sugerisao glavnom pregovaraču Aleksandru Pejoviću da pre formiranja pregovaračke strukture obavi što je moguće šire konsultacije", kazao je Lukšić Radiju Crne Gore.

Premijer je naveo da u pregovaračkom timu, pored profesionalaca iz državne uprave, mesto treba da nađu i predstavnici civilnog društva, odnosno crnogorske akademske i stručne zajednice.

"Pregovori o pristupanju EU su složen i dugotrajan posao, a najbolje ga možemo završiti ukoliko u njemu učestvuje čitavo crnogorsko društvo. To je u najboljem interesu Crne Gore", istakao je Lukšić.
 
Natrag
Top