cjepac drva broj obrtaja svrdla ili siljka

Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
pravim cjepac za drva sa svrdlom i interesuje me koliko bi stavio obrtaja da bude na svrdlu koliko se stavlja,da nebude ni brzo ni sporo
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
nemogu se tacno setit koliko mi je obrtaja motor ,al znam racunati obrtaje tako da to nije problem,samo me interesovalo koliko bi bilo obrtaja dovoljno za optimalan rad na trnu,jer ce biti spojeno preko remena na motor od 2,5KW trofazni a na remenici od trna bice prikljucaak za kardan za traktor,tako da neke krupnije panjeve samo spojim kardani ,pocijepam velike i onda manje motorom.hvala ti
 
Član
Učlanjen(a)
22.02.2011
Poruka
23
Broj okretaja traktorskog kardana je 540 o/min na nekih 2100 o/min motora ,dakle,cjepač bi se mrao vrtjet nekih 400-500 okretaja,ali ovaj motor je definitivno preslab za ozbiljniji rad,vidio sam i IMT 533 kojeg cjepač samo tako uguši.
Ako želiš cjepač na struju,bolja verzija bi bila preko hidrauličnog cilindra,s manjom snagom imaš veči efekt.
Spiralni pužni cjepač zahtijeva veliku snagu.
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
ja bih taj motor koji ima 1400 o/min smanjio na nekih 500-600 o/min,tako da big fakticki imao snagu na trnu kao da sam spojio motor od 4,5KW.jer kad mu spustim obrtaje za duplo snaga se poveca onoliko koliko sam spustio obrtaja.namjeravam na glavnu osovinu zavaarit muski nastavak za kardan,tako da u skucajima kad vidim da su drva veca i zeznutija ja samo dotjeram traktor i kardanom resdim problem.msm da moj traktor nebi smjelo ugusit radi se o četvoro cilindrasu Torpedo Deutz sa 62 Konjske snagde.

sto se tice cjepaca na hidrauliku nebi,jer je spor, i mnogo skuplji za napraviti i komplikovani,a jako je opasan kad su kvrgava drva i neravna u pitanju.mislim da je mnogo opasni ovaj hidraulicni.a i nemoze cijepati meterice i duza drva za centrlano grijanje
 
Član
Učlanjen(a)
22.02.2011
Poruka
23
sto se tice cjepaca na hidrauliku nebi,jer je spor, i mnogo skuplji za napraviti i komplikovani,a jako je opasan kad su kvrgava drva i neravna u pitanju.mislim da je mnogo opasni ovaj hidraulicni.a i nemoze cijepati meterice i duza drva za centrlano grijanje

Zavisi kakvog napraviš,moj rođak je napravio hidraulički cjepač od 800mm hidrauličkim cilindrom,i sve što je do 120cm ide ispod njega,ako je sjekira dobro napravljena,ukošena prema unutra tako da vuče drvo na sebe,i ako su komandne ručice napravljene duže,nema opasnosti,i stroj je močniji i brži od svrdla,dokazano u praksi.I još ima dodatni dio ,kao stolič koji stavi ispod za cijepanje drva za centralno i peč,ono ispod 40cm.Radi jako dobro i skoro ako se želi iskoristiti puni kapacitet,treba troje ljudi.
Donji dio je napravljen od rebraste debele pločevine,koja sprečava klizanje drva
Još bolja verzija tog stroja je horizontalna s podešavajučom sjekirom.
 
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
al opet kontam da je ovaj svrdo jednostavni i mnogo jeftini za napraviti,a hidraulika nemoze da cijepa ako drvo nije ravno.primjer dug komad drveta neki 50-100cm duzine a da je krivo drvo nepravilnog oblika,razumes me
 
Natrag
Top