Čista creva – spas od virusa!

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Čista creva – spas od virusa!

Savremena žena



Protiv novog gripa A/H1N1 vakcinacija nije jedino rešenje. Pomaže i temeljno čišćenje creva u čijim sluzokožama nastaje najveći deo antitela. Oslobodite ih otrova i postigli ste dva cilja: pojačali imunitet i izbegli infekciju.

Sa dolaskom jeseni, eto i sezonskih bolesti. Na prehlade i viroze smo navikli, ali nad nama se ovog puta nadvio strah od mnogo opasnijeg neprijatelja – virusa H1N1. Ako je za utehu, od svih bolesti koje podrazumevaju pad imuniteta možemo se štititi i prirodnim putem, pod uslovom da creva rade svoj posao. Kakve veze ima organ za varenje sa preživljavanjem svinjskog gripa? Prema zakonima tradicionalne prirodne medicine, za jak imunološki sistem, više od lekova ili vakcine, važna je besprekorna higijena creva. Kad se ona olenje, navale štetni sastojci, pada prirodna odbrana, otvaraju se vrata bakterijama, virusima i – bolestima. Kako ostvariti najvažniji zadatak zime 2009/2010. i podići odbrambeni sistem na viši stepen, pitanje je sad.

Multifunkcionalni organ!

Creva ne služe samo za preradu hrane već su i „centrala” imunog sistema. Kad su aktivna i efikasna, crevne sluzokože šalju u krvotok samo hranljive materije. Kad posustanu, zapaljeno tkivo više nije nepropustljivo, pa u promet stiže i opasni „otpad”. Napadnut je imuni sistem!

Digestivni mehanizmi.
– Varenje počinje u ustima, nastavlja se u želucu i tankom crevu gde se vrši biohemijska razgradnja namirnica i završava u debelom crevu, skladištu polusvarene hrane i deponiji smeća i fekalnih materija do njihovog izbacivanja. Jasno je da takav „sadržaj” izjeda organ i uzrokuje zapaljenje. Otud veliko interesovanje poslednjih godina za hidrokolon terapiju (čišćenje i ispiranje debelog creva/kolona koje obavlja stručno lice).


U stomaku je drugi mozak.
– Brojne naučne studije su potvrdile da je u crevnim sluzokožama sedište dobrog dela nervnih ćelija koje reaguju kao neuroni na spoljne nadražaje, ambijentalne nepogode, klimatske promene i slično. Dokazano je, na primer, da produžena stresna stanja iritiraju creva i slabe imunitet.


Redovno pražnjenje – preduslov dobrog zdravlja. –
Blagovremena evakuacija oslobađa organizam „opasnog materijala” nastalog sagorevanjem hrane, ali i toksina iz lekova, cigareta, vazduha. Ako nema pražnjenja bar svakog trećeg dana, telo je „zatrovano”, organi i tkiva u zapaljenskim procesima, a imuni sistem u vanrednom stanju.


Kad zaboli „tiba”

Biljni ekstrakti su kao stvoreni za tonifikaciju i čišćenje dvanaestopalačnog creva (duodenuma). Budući da je reč o početnom delu tankog creva u koji se ulivaju kanali jetre i pankreasa, jasno je da će korist imati i ovi organi. U zidu tankog creva su i žlezde koje luče enzime bez kojih hrana ne bi mogla da nastavi svoj put.

Procenite simptome.
– Prečišćavanje duodenuma posebno je važno kad se uključe signalne lampice, a to su:

• naduven stomak, naročito odmah posle jela ili za vreme jela;
• loš zadah, podrigivanje satima posle obroka, mučnina ili povraćanje;
• belo-sivkasta ili žuta skrama na jeziku, bolovi u gornjem delu abdomena ili šetajuća trbobolja;
• razdražljivost i česti napadi besa koji se završavaju bolom i tenzijom u stomaku.

Kupus, krompir i kruška.
– Izbegavajte obilne obroke, bogate začinima i nadražujućim sastojcima (na primer, ljutom papričicom), suvomesnate proizvode, pržena jela i suviše tople ili suviše hladne napitke. Svedite na neophodni minimum alkoholna i žestoka pića. Šta je dozvoljeno? Među sezonskim voćem odaberite ono sa najmanje vlakana i najviše pektina koje apsorbuje vodu i obezbeđuju prirodne enzime (najpoželjnije su jabuke i kruške). Među sezonskim povrćem odlučite se za kupus i krompir (najbolje pire!): smiruju sluzokožu želuca i duodenuma, podstiču varenje i čiste jetru.


Pečena kruška za desert.
– Svakog dana, ceo mesec, pojedite posle večere krušku pečenu u rerni sa jednom kašičicom žutog šećera. Olakšava varenje, smiruje zapaljenske procese na duodenumu, pomaže jetri i garantuje dobar san.


Lekoviti čaj
(infuza). – U kombinaciji sa žalfijom i korijanderom, koren sladića reguliše rad duodenuma, smiruje zapaljenske procese i eliminiše nadutost. Ako imate visoki krvni pritisak, koristite samo žalfiju i korijander. Infuza na bazi sladića (koren, 30 g), žalfije (list, 30 g) i korijandera
(seme, 20 g): kašičica ove mešavine stavi se u šolju vode (250 ml). Kad provri, ugasiti vatru i pustiti da odstoji 5-10 minuta. Procediti (bez šećera – sladić je već dovoljno sladak) i piti mlako, tridesetak minuta pre glavnih obroka, bar mesec dana.

Slez tera otrove

Tanko crevo je „glavni štab” za apsorpciju hranljivih sastojaka neophodnih organizmu. Kad tu nešto zataji, u opticaj kreću i štetni sastojci koji ugrožavaju imunološki sistem.

Procenite simptome.
– Akcija čišćenja u ovoj zoni preporučuje se kad primetite jedan ili više sledećih simptoma:

• bolovi i grčevi u sredini trbuha, oko pupka;
• crevne upale (enteritisi, gastroenteritisi);
• intolerancija na hranu (ispoljava se i promenama na koži kao što su ekcemi i dermatitisi);
• sklonost prema čestim infekcijama koje sporo prolaze (kijavica, grip i slično);
• nervoza, razdražljivost i/ili uznemirenost, umor ili hronična malaksalost.

Čaj za drenažu toksina.
– Za bolji rad i detoksikaciju tankog creva preporučuje se čaj na bazi sleza (cvet, 25 g), proverenog «čistača» opšte prakse, melise (list, 15 g), efikasne protiv grčeva u želucu, i sene (list, 20 g), posebno kad je glavni krivac – opstipacija. Priprema: staviti 10-15 grama mešavine u šolju ključale vode (250 ml). Ostaviti 10 minuta, procediti i piti 30-60 minuta pre glavnih obroka, mesec dana.


Pečurke, krupnik i belo grožđe.
– Za bolji rad tankog creva treba smanjiti unos laktoze (mleko i derivati), masnih mesa (svinjetina i svinjske prerađevine) i veštačkih aditiva (konzervansi, koloranti). Čorbu od pečuraka i krupnika (pira) trebalo bi jesti 2-3 puta nedeljno: obezbeđuje biljne proteine (creva ih lakše asimiliraju), vlakna, sluzi i mineralne soli, sve izuzetno važno za jačanje imuniteta i veću motornu aktivnost creva. Poželjno je i voće bogato šećerima koji se brzo asimiliraju (grožđe, smokve), pod uslovom da se ne pretera sa dnevnom dozom.

Kada oslabi tanko crevo, događa se da ostanete bez većeg dela dragocenih minerala koje unosite s hranom. Grozd belog grožđa dnevno brzo će ih nadoknaditi.

Kako pobediti zatvor?

Borba s opstipacijom bez korišćenja laksativa važan je korak za revitalizaciju debelog creva i prirodnog odrambenog sistema. Kad je rad završnog dela digestivnog trakta usporen, stomak se nadima od nesvarene hrane i neapsorbovane vode i soli.

Prepoznajte tegobe.
– Na čišćenje debelog creva upućuju sledeće tegobe:

• prisustvo veće količine gasa u crevima (meteorizam), često udruženo sa nadutim i napetim trbuhom;
• kolitis i sindrom iritabilnog kolona, to jest bolni grčevi duž celog debelog creva (desni kuk, levi kuk, gornji deo abdomena), praćeni prolivom, zatvorom ili jednim i drugim;
• zatvor s osećajem napetog stomaka;
• dijareja, ponekad sa primesom sluzi i/ili krvi (ulcerozni oblici);
• kandida, cistitis i infekcije urinarnih puteva.

Napitak za prečišćavanje.
– Sastoji se od psilijuma (seme, 20 g) koji povećava fekalnu masu i olakšava izbacivanje štetnih materija; komorača pasiflore (cvet, 30 g) koja ublažava bolne grčeve kolona. Priprema: ubaciti 10-15 g mešavine u 250 ml vrele vode, ugasiti vatru i ostaviti da stoji 10 minuta. Procediti i piti nezaslađeno 2 puta dnevno između obroka, 2 nedelje.
(seme, 20 g) koji smanjuje nadutost).

Homeopatski lekovi.
– Među brojnim homeopatskim preparatima za bolji rad debelog creva, najefikasniji je Nux vomica (strihnin drvo), posebno kad je reč o opstipaciji i stomačnim grčevima kod nervoznih i uznemirenih ljudi. Kad prevagnu nadimanje, meteorizam, „krčanje” i pokreti creva, takozvana peristaltika, daje se homeopatski lek od kore tuje. Doziranje za oba je 5 granula dnevno, mesec dana.


Bundeva je zakon.
– Nema boljeg „deterdženta” za debelo crevo od guste supe od integralnog pirinča i bundeve! Ako patite od zatvora, pojedite i 10-15 semenki bundeve dnevno: podmazuju zidove creva. Najmanje 2 nedelje treba ograničiti unos mleka i mlečnih proizvoda (puter, margarin, zreli sirevi – izuzetak je jedino jogurt!) i masnih mesa zato što se prilikom razlaganja stvaraju toksini. Čorba od bundeve obezbeđuje vlakna, omekšava stolicu i sprečava disbiozu (narušena ravnoteža između dobrih i štetnih bakterija u crevima). Disbioza je opasno stanje jer doprinosi slabljenju imuniteta i otvara vrata infekcijama.


A protiv opakih virusa…

Ako nemate tegobe ni u jednom delu creva, pridržavajte se 15 dana ovih saveta i računajte da ste primili – prirodnu vakcinu!

Dve nedelje mesečno, po mogućnosti cele zime, primenjujte formulu zasnovanu na jednoj infuzi, jednom suplementu i ponekoj maloj korekciji u ishrani.


Zaštitna infuza.
– Priprema se od sledećih biljaka. Čičak (koren, 30 g): njegovi aktivni principi ubrzavaju drenažu creva, regulišu rad jetre i podstiču izbacivanje toksina. Sladić (koren, 30 g): pomaže jetri i organima za varenje. Krušina ili krkavina (kora, 40 g): stimuliše motornu aktivnost creva kad opstipacija uzme maha. Anis (seme, 15 g):smanjuje nadimanje. Uradite ovako: stavite 10-15 g ove mešavine u 250 ml ključale vode, ugasite vatru i ostavite da stoji 10 minuta. Procedite i nezaslađenu infuzu pijte 3 puta dnevno između obroka, najmanje 2 nedelje.


„Čistači” koji obnavljaju bakterijsku floru.
– Dve nedelje uzimajte mlečne fermente, takozvane probiotike, po mogućnosti one sa dva soja (lactobacillus acidophilus i bifidobacterium lactis) koji su se pokazali najefikasniji za dobar rad creva


Korekcije u ishrani.
– Ujutru čim se probudite popijte čašu mlake vode sa pola isceđenog limuna i doručkujte kompot od voća bez šećera, šolju zelenog čaja ili neki napitak na bazi žitarica (ječam, pirinčano mleko) sa jednim tostom.


Prva nedelja. – Za ručak,
kuvani beli pirinač ili heljda ili proso začinjeno hladno ceđenim suncokretovim uljem. Za večeru, čorba od integralnih žitarica, pripremljena sa 70-80 g pirinča, krupnika ili ječma, pa nalivena supom od šargarepe, bundeve ili krompira i začinjena rendanim parmezanom. Na kraju ručka i večere, kompot od voća ili jedna jabuka ili jedna kruška.


Druga nedelja.
– Za ručak i večeru, čorbi i pirinču dodaje se povrće obareno na pari (tikvice, blitva, brokoli, karfiol) sa malo soli i hladno ceđenog maslinovog ulja. Obrok treba završiti kuvanim voćem.

Savet: 15 dana izbegavajte meso, suvomesnate proizvode, mleko i sireve, pržena jela i jela sa roštilja, alkoholna i gazirana pića, kocke za supu.



 
Natrag
Top