Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Česnica




Sastojci

Testo

  • 1 kg brašna
  • 1/2 litra mleka
  • 1 čaša kisele pavlake
  • 50 grama kvasca
  • 1 kafena kašičica šećera
  • 2,5 kafene kašičice soli
  • 1 celo jaje + 1 žumance za premazivanje
  • novčić
Ukrasi

  • 100 grama brašna
  • malo vode (da se zamesi čvrsto testo)
Način pripreme

U dublju posudu sipati brašno i so pa promešati. U sredini napraviti rupu u koju se izmrvi kvasac, preko njega stavi kašičica šećera i zalije sa 1/2 litra mlakog mleka. Kad kvasac nadođe, staviti jaje i pavlaku, pa polako zamesiti testo. Ostaviti ga na toplom da kisne sve dok ne udvostruči zapreminu.
Za to vreme od brašna i malo vode napraviti čvrsto testo, razvaljati ga i napraviti ukrase za česnicu. Ja lično napravim pet ukrasa pečatnikom koje rasporedim kao krst i četiri slova "S" i formiram srpska ocila oko krsta.
Nadošlo testo premesiti, ubaciti novčić, pa izručiti u okruglu podmazanu posudu u kojoj će se peći, premazati razmućenim žumancem i ukrasiti ukrasima od testa. Peći u zagrejanoj rerni na 180 stepeni 30-40 minuta. Nakon prvih 10 minuta pečenja česnicu prekriti belim papirom da ne bi pregorela.
U nekim krajevima Srbije česnica se pravi i drugačije. Na primer, u Šumadiji je prave kao proju, u užičkom kraju kao beskvasnu pogaču, a u Vojvodini kao suvu pitu sa orasima i medom. U svakom slučaju, česnica je bitno obeležje Božića, koji ovim putem svima iskreno čestitam uz pozdrav Hristos se rodi!

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Sremska česnica

Sremska česnica

Sastojci za više od 10 porcija
1 paket tankih kora
300 g mlevenih oraha
100 g suvog grožđa
100 g šećera
malo topljenog tečnog meda
jedan dukat (ili neki vredniji novčić)


Priprema
Sve sastojke (osim kora) pomešati u jednu šerpicu.
Pouljiti tepsiju, a zatim ređati: red kora, pa sunuti malo ulja, pa fil, pa sunuti malo meda i tako sve dok se ne potroši.
Običaj je da se unutra ubaci i jedan dukat ili neki vredniji novčić (naravno dobro opran).
Odozgo premazati uljem i vodom.
Prekriti masnim papirom da ne požuti i peći oko 20 minuta na 200°C na samo Božićno jutro.
Kad se ispeče prekriti krpom i (iako je nezgodno, ali takav je običaj) kada se okupe svi ukućani, domaćin treba da lomi česnicu kidajući parče po parče: prvo parče Bogu, drugo položajniku, a treće prolazniku.
I onda ide tradicionalno traženje dukata!
Ko nađe, imaće rodnu i uspešnu godinu.
Tako kaže predanje.


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Pogača-česnica

Pogača - česnica

masna-pogaca01.jpg


Potrebno je:
- 1/2 l mleka, 40 g svežeg kvasca, 1 kašičica soli
- 1 kašičica šećera, 1 kg brašna, 2 kašike sirćeta
- 250 ml ulja, 1 kašičica soli, 200 g tvrđeg sira i 2 jajeta


Priprema:

U 1/2 l mleka staviti kvasac, kašičicu šećera, 1 kašičicu soli i ostaviti da nadođe. Kad nadođe zamesiti 1 kg brašna, 2 kašike sirćeta, 250 ml ulja, 2 kašičice soli. Zamešno testo ostaviti 30 minuta na toplom da odstoji. Napraviti 20-tak kuglica veličine jajeta, svaku kuglicu razviti oklagijom (krug), filovati sirom i jajima na početku kruga pa urolati. Ređati ih u krug u podmazanom okruglom plehu i ostaviti da stoji 2 sata da dobro narastu. Pred pečenje nožem zarezati od sredine ka krajevima na osam mesta kao kad se seče burek (na trouglove) premazati umućenim jajetom i posuti susamom. Peći na 220 stepeni 15-25 minuta.

 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Prvi put sam u ovom delu foruma, jer kuhinja i gastronomija nisu baš moj fah (iako volim da "tamanim" sve što se pred mene postavi :)), samo da pohvalim postavljenu temu, jer je česnica (bilo kako da se spremi) mnogo više od kolača...
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Prvi put sam u ovom delu foruma, jer kuhinja i gastronomija nisu baš moj fah (iako volim da "tamanim" sve što se pred mene postavi :)), samo da pohvalim postavljenu temu, jer je česnica (bilo kako da se spremi) mnogo više od kolača...

Hvala, i ja tako mislim. :)
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Česnica

2655938440086219738S425x425Q85.jpg

Česnica se iznosi na već postavljenu prazničnu trpezu, na dan Božića, a u nju se stavlja zlatnik ili srebrnjak. Česnica se ne seče nožem,već se lomi rukama. Svaki od ukućana uzima parče i zagleda u njega ne bi li našao umetnutu paricu,koja će mu obezbediti sreću cele godine. Ljudi koji tradicionalno slave ovaj praznik znaju da će domaćin ili domaćica ponuditi da otkupe novčić za izvesnu sumu novca,kako bi on ostao u kući. U nekim krajevima je običaj da se pronađena para umetne u okvir ikone ili kraj nje. Tu ostaje cele godine kako bi porodici obezbedila sreću do sledećeg Božića.

Česnica se u vidu pogače mesi od 1 kg brašna. U brašno se doda 1/2 l mleka, 100 gr putera ili margarina, 1/2 kockice kvasca, po dve ravne kašičice soli i šećera i 2 žumanceta. Prvo se u mleko stavi jedna kašika brašna, šećer i kvasac i čeka da kvasac nadođe. Posle se izmeša preostalo brašno sa solju, doda puter isečen na tanke listiće,pa žumanca i nadošao kvasac. Testo se dobro odradi rukama da bude glatko, pa se skloni na toplo mesto da nadođe. Nadošlo testo se još jednom premesi i oblikuje u pogaču. Od te mase odvoji se jedan deo za pravljenje ukrasa u obliku pletenice kojom se uokviri pogača. Oblikovana pogača se pažljivo stavlja u podmazanu tepsiju i premaže umućenim žumancetom. Čeka se još pola sata da naraste, a zatim se stavlja u rernu.

Izvor:Božićni i slavski kuvar
 
Član
Učlanjen(a)
02.09.2009
Poruka
42
se e dobro, ubavo izgleda, megutoa kaj nas vo Makedonija, lepce so para se stava na trpeza, vecerta pred Bozic, ili taa vecer se vika Badnik,i togas se treba da e posno, taka da i lepceto sa paricka e posno, a ovde gledam deka se stava zumance ili zolcka, mleko, znaci kaj nas ne se stava mrsno taa vecer, a neznam ete kako e kaj vas.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
se e dobro, ubavo izgleda, megutoa kaj nas vo Makedonija, lepce so para se stava na trpeza, vecerta pred Bozic, ili taa vecer se vika Badnik,i togas se treba da e posno, taka da i lepceto sa paricka e posno, a ovde gledam deka se stava zumance ili zolcka, mleko, znaci kaj nas ne se stava mrsno taa vecer, a neznam ete kako e kaj vas.

Megi, nadam se da sam te dobro razumela. Česnica bi trebalo da bude posna, ali se u nekim krajevima iznosi na sto na Badnje veče, a u nekim na Božić. Novčić se stavlja, naravno, česnicu lomi domaćica i deli ukućanima (i položajniku ako se iznosi na Božić).
Ja sam zato namerno i stavila više vrsta česnice, jer se u različitim krajevima i prave različito. Vojvođani mahom prave neku vrstu pite, kao što je ova sremska česnica. Koliko znam, tako se pravi i u Banatu, za Bačku zaista ne znam, to Julkica može da kaže. :)
Kod vas u Makedoniji je to malo drukčije.
 
Član
Učlanjen(a)
02.09.2009
Poruka
42
da,da, taka e , sekoj kraj si ima svoj nacin, svoja tradicija, vo glavno segde e isto, parickata se stava vo lebot, pogackata na taa vecer. Dobri ste so Julkica, prodolzete taka, izvonredni recepti prikazuvate.
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Nadjoh jutros dukat nadam se uspjesnoj godini!!!
 
Natrag
Top