Centar za socijalni rad kao finansijska ispostava SNS

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
11.10.2009
Poruka
66.907
Novac iz gradske kase umesto najugroženijima, pred izbore uplaćivan glasačima Srpske napredne stranke
Centar za socijalni rad kao finansijska ispostava SNS
Samo u jednom danu, neposredno pred gradske izbore, petoro ljudi me je zvalo sa pitanjem „gde da otvorim žiro račun da mi uplatite novac“.
0504foto-FoNet-Aleksandar-Levajkovic-678x381.jpg
Foto: FoNet Aleksandar Levajkovic

Pitala sam ih, na osnovu čega da vam isplatim novac kada niste korisnici centra za socijalni rad? Pa tako su nam rekli u stranci, glasio je odgovor. Ovo je samo jedna od priča zaposlenih u beogradskom Centru za socijalni rad iz kojeg je novac umesto najugroženijim kategorijama stanovništva uplaćivan glasačima Srpske napredne stranke.

Sagovornica Danasa, inače zaposlena u Centru, kaže za naš list da su njihovi brojni korisnici ostali bez sredstava pred izbore, jer je iz vrha SNS-a stiglo naređenje da se novac isplati glasačima ove stranke.

– Iako sam svakome ko je zvao za novac pozivajući se na stranku rekla da se stranci i obrati, novac nije ostao u Centru. O njemu ne odlučuju zaposleni, već rukovodstvo koje je isključivo kadar SNS-a – kaže naša sagovornica insistirajući na anonimnosti. Ona dodaje da Gradski centar za socijalni rad u Beogradu ima oko 650 zaposlenih, da oko 500 njih pošteno radi svoj posao, ali da je ljaga na Centar bačena upravo zbog rukovodećeg kadra, koje radi po partijskim instrukcijama.

– U odseku u kom radim samo u protekla dva meseca primljeno je četvoro ljudi, bez ikakvih kvalifikacija i bez konkursa. Reč je o podmlatku SNS-a. Koliko je takvih kadrova širom Beograda ne znam, jer podaci nisu javni, a postoji i zabrana zapošljavanja – ističe naša sagovornica. Ona dodaje da situacija u gradskom Centru nikada nije bila gora i da se u proteklih godinu dana vrši konstantan mobing i pritisak na zaposlene. Ona se zahvalila listu Danas koji je pokrenuo temu o malverzacijama u ovoj gradskoj ustanovi, dodajući da su naša saznanja o sumi od 208,5 miliona dinara samo jedan deo novca koji je Centru prebačen za isplatu sigurnih glasača.

Podsetimo, Danas je pisao o tome kako je Gradski centar za socijalni rad Beograda mimo zakona i ikakvih kriterijuma podelio 208,5 miliona dinara sigurnim glasačima SNS-a neposredno pred izbore. Sredstva od po 15.000 dinara dobilo je 13.900 ljudi iz opština Obrenovac, Barajevo, Vračar, Grocka, Sopot i Lazarevac. Gradski centar za socijalni rad je dobio novac od Ministarstva za rad, i prema dokumentu u koji je Danas imao uvid, taj novac je trebalo da bude raspoređen kao jednokratna pomoć socijalno ugroženim kategorijama. Međutim, završio je u rukama naprednjaka i njihovih glasača. U Lazarevcu, na primer, od 200 ljudi na spisku za „pomoć“ bio je samo jedan registrovani korisnik Centra. Novac za svih 13.900 navodnih korisnika Gradskog centra za socijalni rad podeljen je istog dana kada je iz Ministarstva stigao dopis, odnosno 28. februara. U Centar za socijalni rad su doneti spiskovi ljudi po opštinama kojima je trebalo da bude isplaćen novac. Potreban im je bio samo administrativni pečat. Jedna od zaposlenih uspela je vidi spisak opštine Lazarevac i utvrdila da je od 200 ljudi sa liste samo jedna osoba socijalno ugrožena.

Nadležni bez odgovora

List Danas nije dobio odgovore ni od Ministarstva za rad niti od Gradskog centra za socijalni rad na pitanja po kom osnovu je Ministarstvo opredelilo Centru sredstva, kome su isplaćena, i po kom kriterijumu. U Centru nam nisu odgovorili ni na pitanja o broju novozaposlenih.

Đilas: Neko će jednog dana odgovarati

Podneli smo zahteve za dobijanje informacija od Centra za socijalni rad. Ukoliko ne odgovore, obratićemo se povereniku, a pre ili kasnije istina će izaći na videlo. Za ovakvo nenamensko trošenje para iz budžeta Republike, kao i za učestvovanje u izbornoj prevari jednog dana će neko odgovarati, kaže Dragan Đilas.



izvor : danas.rs
 
Natrag
Top