Čaj - Lek za svaku boljku

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Najljekovitije biljke svijeta: bazga

Najljekovitije biljke svijeta: bazga

bazga.jpg

Bazga spada među najstarije i najljekovitije biljke Europe.
Postoji tridesetak vrsta unutar porodice bazgi. Najznačajnije su crna i crvena bazga.
Kod nas se najčešće koristi crna bazga - Sambucus nigra.
Bazga je tisućljećima u službi čovječanstva.
Hipokrat je znao govoriti da mu bazga može zamijeniti sve lijekove.
Kod starih naroda bazga je bila simbol rođenja i smrti, služila je za zaštitu od zlih sila.
Stari Europljani i Indijanci koristili su bazgu u liječenju upala, probavnih tegoba, žutice, ženskih bolesti i gripe.

Ljekovita svojstva bazge


Cvjetovi bazge su bogati glikozidima, taninima, flavonoidima, karotenima, rutinom i vitaminom C. Bobice bazge sadrže alkaloide, karotene, tanine, organske kiseline i vitamine A, B i C.

Pretpostavlja se da su flavonoidi koje sadrži bazga odgovorni za većinu njezinih ljekovitih svojstava. Flavonoidi su moćni antioksidansi koji štite naše stanice od oštećenja.
Zbog toga bazga se koristi u liječenju degenerativnih bolesti i kao prevencija karcinoma.
Veliki je saveznik u sprečavanju gripe i prehlade jer jača imunitet. Osim toga, bazga ima antivirusno i antimikrobno djelovanje.
Ako osjećate da ćete dobiti gripu, pojedite 4 žlice bobica bazge. Za liječenje gripe i prehlade možete koristiti i ekstrakt bazge koji možete kupiti u trgovinama zdrave hrane i biljnim ljekarnama.
Korisna je kod astme i upale dišnih puteva, jer olakšava disanje i pomaže kod iskašljavanja.
U proljeće cvijet bazge možete koristiti kao sredstvo protiv peludnih alergija.
Bazga ima i detoksikacijsko djelovanje jer pospješuje izlučivanje toksina iz limfnih žlijezdi.
Ova biljka može pomoči kod akni, čireva, konjunktivitisa i kožnog osipa.
Osim kao laksativ, djeluje i kao diuretik te doprinosi zdravlju bubrega. Koristi se u stanjima gdje je potrebno jače znojenje te liječi vodenu bolest.
Zbog tih svojih laksativnih, diuretičkih i detoksikacijskih svojstava odlična je kao pomoć u mršavljenju.
Bazga se koristi i u kremama protiv pjega i mrlja na koži. Zbog svojeg adstringentnog djelovanja čest je sastojak krema za akne.
Bazga je ljekovita biljka širokog spektra djelovanja koja može pomoći kod:

  • astme i alergije
  • akni i pjega na koži
  • gripe i prehlade
  • čišćenja organizma
  • vodene bolesti
  • oslabljenog imuniteta
  • degenerativnih bolesti
  • čireva i konjunktivitisa
  • mršavljenja
  • dijabetesa
  • probavnih tegoba
Primjena i berba

Svi dijelovi bazge su ljekoviti, no najčešće se koriste cvjetovi i bobice.

Mladi izboji i listovi beru se u travnju i svibnju. Djeluju kao diuretik, koriste se za čišćenje krvi i liječenje dijabetesa.
Cvjetovi se beru krajem svibnja, samo po sunčanom i suhom vremenu te se malo posuše na suncu. Najčešće se koriste za poticanje znojenja i liječenje bolesti dišnog sustava.
Kora s grana i stabla bazge se bere od veljače do ožujka i od listopada do studenoga. Djeluje kao laksativ, protiv vodene bolesti i kao pomoć kod mršavljenja.
U rujnu se sabiru dozrele bobice bazge. Korisne su kod avitaminoze, neuralgija, zatvora, slabosti, stresa, probavnih tegoba...
Od cvjetova bazge najčešće se priprema sirup, čaj, iscrpina, pa i liker.
Od zrelih bobica se priprema džem, voćni prah, sirup, liker i vino. Od izboja i mladih listova može se pripremati mast ili prah, a od kore čaj.
Zapravo, što god odlučite pripremiti nećete pogriješiti jer je sve blagotvorno i ljekovito.

Uvarak od bazge 1
1 žlicu listova bazge, suhih ili svježih, kuhajte 10-15 minuta u šalici vode. Ovom uvarku dodajte malo meda i pijte po nekoliko žlica tijekom dana. Ovaj uvarak pojačava znojenje pa time liječi reumu, gripu i vrućicu.

Uvarak od bazge 2
1 žlicu sitno nasjeckanog korijena bazge kuhajte u šalici vode najmanje 20 minuta. Ovu količinu popijte tijekom dana kao lijek za brzo mršavljenje.

Čaj od bazge 1
2 čajne žličice suhih bazgovih cvjetova prelijte s 1/4 litre kipuće vode i nakon 10 minuta procijedite. Taj čaj možete koristiti za dobro znojenje kod gripe i prehlade, ali i preventivno. Također se preporučuje kao sredstvo za čišćenje krvi.

Čaj od bazge 2
Jednu žlicu suhih bazgovih bobica stavite u šalicu hladne vode, nakon 12 sati podgrijte i popijte prije doručka, kao izvanredni lijek protiv slabe stolice.

Čaj od bazge 3
Između debele bazgove kore i središnjeg dijela stabla nalazi se svijetlozeleni ovoj – od njega se priprema čaj koji uspješno čisti želudac.
2 čajne žličice te svijetlozelene mase prelijte se s 1/4 litre kipuće vode, nakon 10 minuta procijedite i pijte gutljaj po gutljaj.

Mjere opreza
Zeleni dijelovi bazge sadrže toksine koji mogu uzrokovati mučninu, povraćanje, proljev, gušenje, teško disanje i bol u trbuhu. Sirova bazga se prije upotrebe mora dobro popariti kipućom vodom ili prokuhati.

Kada se bazga pravilno koristi nema nuspojava.

Izvor: Alternativa





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Čaj za pozitivne misli

Čaj za pozitivne misli

Čaj od matičnjaka predstavlja pravi izbor za prevazilaženje stresnih situacija, oslobađanje od depresija, kao i glavobolja uzrokovanih nervozom ili povraćanjem na nervnoj osnovi.

243217_zpmaticnjak_iff.jpg
Ako želite pozitivno da mislite, pijte čaj od limun trave


Čaj od matičnjaka (melissa officinalis) predstavlja pravi izbor za prevazilaženje stresnih situacija, oslobađanje od depresija, kao i glavobolja uzrokovanih nervozom ili povraćanjem na nervnoj osnovi, ističu poklonici alternativne medicine. Delotvoran je i kod neredovnih menstruacija, takođe izazvanih stresom. Osim toga, ovaj čaj poboljšava i pamćenje, priziva lepe misli, ali i reguliše probavu, jača i oporavlja srce, deluje antibakterijski i pomaže zaceljivanju rana.

Čaj se sprema vrlo jednostavno. Čajnu kašiku biljke ili filter-vrećicu prelijte sa pola litre vrele vode, poklopite i ostavite da odstoji pet do deset minuta. Procedite i pijte.
Za one koji ne znaju šta je matičnjak, treba reći da je reč o trajnoj biljci sa veoma razgranatom stabljikom visine do 60 centimetara. Cvetovi su beli, belo-žuti, plavičasti i bledoružičasti, mirišu na limun, pa ovu biljku u narodu zovu i „limun trava“.

Matičnjak je jedna od malobrojnih biljaka koje su istovremeno lekovita, mirisna, ukrasna, začinska, aromatična, medonosna i industrijska. Raste u pčelinjacima, dvorištima, pored naselja, uz ograde i živice, po šumama. U parkovima se gaji kao ukrasna biljka, a u baštama kao lekovita i aromatična. Cveta od juna do septembra. Za lek se sakupljaju listovi i to pre cvetanja, a cela biljka dok cveta. Suši se brzo i oprezno, u hladu.

Najvažniji sastojak matičnjaka je etarsko ulje, koje se dobija destilacijom sa vodenom parom same biljke pokošene u fazi cvetanja. Izuzetno prijatno miriše, zbog čega se koristi ne samo u farmaciji, već i u industriji parfema i kozmetike.

Izvor: Večernje novosti




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ginseng - čudesni korijen s Dalekog Istoka

Ginseng - čudesni korijen s Dalekog Istoka

ginseng1.jpg

Ginseng je jedno od najpoznatijih biljnih sredstava u svijetu.

Ginseng (lat. Panax) je naziv roda kojemu pripada jedanaest vrsta ljekovitih biljaka.

Iako je u Europi najpoznatiji kineski ginseng, vrste ovog roda rastu u Koreji, Vijetnamu, Sibiru i Sjedinjenim Državama.

Najpopularnije su tri vrsta ginsenga - azijski ginseng, ili takozvani đavolski grm (lat. Panax ginseng), američki (Panax quinquefolius) i sibirski ginseng (Panax senticocus - eleutero).

Korijen ginsenga, zbog stimulirajućeg djelovanja na organizam, od davnine se upotrebljava u koncentriranom obliku kao ljekovito sredstvo ili u razrijeđenom obliku kao pripravak za čaj.

Kinezi su uočili da redovito uzimanje ginsenga poboljšava opće stanje organizma, apetit i mentalnu aktivnost, te djeluje preventivno protiv mnogih bolesti.

Za vrijeme vijetnamskog rata ginseng su upotrebljavali mnogi borci Vietkonga, koristeći ga u liječenju ranjenika koji su stradali u eksplozijama.

U kasnim pedesetim prošlog vijeka sovjetski znanstvenici dokazali su njegovo izrazito povoljno djelovanje na podizanje kondicije sportaša, te se u bivšem Sovjetskom savezu primjenjivao za postizanje vrhunskih rezultata.

Ruski olimpijski tim svakodnevno koristi pripravke na bazi sibirskog ginsenga.

Japanski istraživači utvrdili su da se uz uzimanje sibirskog ginsenga značajno poboljšavaju rezultati kod biciklista - za čak 23 posto u odnosu na sportaše koji ne uzimaju ginseng.


Moć iz korijena


Od tvari koje ginseng sadrži najpoznatije su ginsenozidi, peptidi, glikozidi i minerali u tragovima.

Aktivni sastojci korijena ginsenga imaju niz povoljnih učinaka na organizam - od stimulacije imunološkog sustava do snižavanja razine šećera i lošeg kolesterola.

Ginseng ima jako antistresno djelovanje, no za razliku od kofeina, ne uzrokuje takozvanu depresivnu fazu.

Pretpostavlja se da takvo djelovanje ginsenga potječe od povećanja aktivnosti adrenokortikotropnog hormona (ACTH) u mozgu, ali bez uključenja adrenalnih (nadbubrežnih) žlijezda, koje ACTH inače aktivira.

Ginseng koristi se za smanjenje povišenog kolesterola i normalizaciju krvnog tlaka.

Pomaže za smanjenje napetosti, anksioznosti i strahova, učinkovit je i kod nesanice.

Ginseng unapređuje pamćenje te ubrzava shvaćanje i usvajanje novih znanja.

Koristi se za veću snagu i izdržljivost, a vjeruje se da i ima pomlađujuće djelovanje na organizam.

Ginseng uspješno djeluje na spolnu želju i spada u kategoriju prirodnih afrodizijaka.

U Černobilu je ginseng korišten za smanjenje štetnih posljedica radijacije. Nadalje, potvrđeno je da Rusi koriste sibirski ginseng kod primjene kemoterapije s vrlo dobrim učincima osobito kada se radi o oporavku koštane srži nakon transplantacije.

U istraživanjima ova biljka je pokazala odlične rezultate u liječenju dijabetesa tipa 2, s 20% redukcijom glukoze u krvi nakon obroka bogatog šećerom.

Ovaj čudesni korijen:


  • povećava razinu energije
  • djeluje protiv kroničnog umora
  • smanjuje stres i nesanicu
  • jača imunitet
  • sprečava mnoge bolesti
  • smanjuje razinu šećera i lošeg kolesterola
  • poboljšava shvaćanje, pamćenje i koncentraciju
  • normalizira krvni tlak
  • djeluje kao prirodni afrodizijak
  • poboljšava snagu i izdržljivost
Primjena

Ginsengu za sazrijevanje od sjemena do razvijene biljke treba pet do sedam godina, kada zadobiva slatki aromatični miris.

Na jednoj stabljici razvija se nekoliko listova, sa zelenkasto bijelim cvjetovima, koji kasnije daju grozdaste plodove svjetlo crvenih bobica.

Kao ljekoviti pripravak najviše se koristi korijen biljke. Najbolji je za upotrebu četiri do osam godina nakon sadnje.

Korijen ginsenga vadi se u jesen, suši se, usitnjuje i priprema u obliku praha, kapsula, tekućeg ekstrakta ili medom zaslađenih slatkiša.

Mogu se koristiti i listovi ginsenga, no najčešće se pripravljaju i prodaju ekstrakti osušenog korijena ginsenga.

Preporučena doza ginsenga je 2 čajne žlice tekuće tinkture 3 puta dnevno. U obliku praha uzima se 2-4 grama ginsenga dnevno.

Ne preporučuje se primjena ginsenga u trudnoći i tijekom laktacije. Ako imate visoki krvni tlak, prije korištenja ginsenga savjetujte se s vašim liječnikom.

Izvor: Alternativa




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ovo su poželjne i nepoželjne biljke za vašu krvnu grupu

Ovo su poželjne i nepoželjne biljke za vašu krvnu grupu

Kada je o prevenciji i lečenju biljkama reč, može da se kaže da svaka krvna grupa ima biljke koje joj prijaju, ali i biljke koje bi trebalo da izbegava – kaže dr Ljubinka Stojković, fitoterapeut i vlasnica ordinacije „Vizard“ iz Niša i navodi spisak poželjnih i nepoželjnih biljaka za sve četiri krvne grupe.

1.jpg

A se slaže s kantarionom

Osobe sa krvnom grupom A imaju osetljivu kožu i sluzokožu, slab imunitet i preosetljiv želudac.
Takođe, kubure i sa pritiskom i nervima. Zato im prijaju:
• beli glog, pomaže u regulaciji rada srca
• ženšen, reguliše pritisak
• kantarion, prirodni je sedativ i imuno-stimulans, pomaže u lečenju neuralgija, depresije, govornih smetnji, napada histerije, noćnog mokrenja kod dece; kantarionovo ulje zaceljuje i leči opekotine
• šipurak, prirodni izvor vitamina C.
Izbegavajte: crvenu detelinu, mačju lestvicu, kukuruznu svilu

2.jpg

List maline prija B grupi

Kod ljudi koji imaju B krvnu grupu problematični su pankreas, digestivni trakt, bubrezi, a ni imunitet im nije jača strana. To ih preporučuje za prevenciju i terapiju sledećim biljkama:
• list maline, reguliše nivo šećera u krvi
• žalfija, uravnotežuje ženske polne hormone
• ljuta metvica, dobar je dodatak vodici za dezinfekciju i ispiranje usne duplje
• peršun, čisti pesak iz bubrega
• đumbir, poboljšava cirkulaciju, svejedno da li se koristi u sirovom obliku ili u obliku praha kao začin.
Izbegavajte: cvet lipe, divizmu, rusomaču, list kajsije, podbel

3.jpg

Peršun i hmelj za 0

Najslabije tačke kod osoba sa nultom krvnom grupom jesu žučna kesa i bubrezi, zbog čega su skloni stvaranju kamenca.
Zato im pre svih odgovara peršun, ali i sledeće biljke:
• hmelj, čisti bubrege, mokraćnu bešiku, poboljšava rad jetre
• dud, čaj od crnog duda pomaže u regulisanju nivoa šećera u krvi
• lipa, lipov čaj smiruje i opušta organizam
• maslačak, čaj od njegovog korena pospešuje rad debelog creva.
Izbegavajte: aloju, podbel, veliki čičak, rusomaču


4.jpg

AB voli zeleni čaj

Budući da krvna grupa AB uzima osobine od obe ove grupe, ljudima s ovom krvnom grupom preporučuje se širok spisak biljaka, a naročito sledeće:
• zeleni čaj, zato što je prirodni imuno-stimulans
• list jagode, reguliše nivo šećera u krvi
• sladić, dobar je za prevenciju virusne infekcije i pomaže kod iskašljavanja
• čičak, jer čaj od korena čička jača organizam i poboljšava cirkulaciju krvi, naročito u nogama.
Izbegavajte: kukuruznu svilu, hmelj, divizmu, crvenu detelinu, cvet lipe, rusomaču

Izvor: Blic žena




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Najljekovitije biljke svijeta - metvica

Najljekovitije biljke svijeta - metvica

metvica.jpg

Prema grčkom mitu, Menta je bila nimfa koju je bezuspješno progonio pohotni bog podzemlja Had.

Zaslijepio ju je svojim blještavim kolima, ali ju je od napastovanja spasila kraljica Perzefona pretvorivši je u metvicu.

Metvica je u narodu znana još i kao nana, paprena metvica, menta, pepermint.
Postoji preko 250 vrsta metvica. Najpoznatije su klasasta i paprena metvica.

Smatra se da je metvica porijeklom s Dalekog istoka, a koristi se barem 10.000 godina.

Popularna je u mnogim dijelovima svijeta, a osobito u arapskom, gdje služi kao glavni začin i redovito se pije kao čaj.

I drugdje u svijetu ovaj se čaj stoljećima pije zbog ugodnog okusa i mirisa te brojnih ljekovitih svojstava.

Ljekovitost metvice


Metvica spada među čajeve koje bi uvijek trebalo imati kod kuće, jer dobro dođe kod različitih tegoba.

Sadrži visoku količinu mentola, koji je po mirisu čini prepoznatljivom među tisućama biljaka.

Mentol aktivira receptore osjetljive na hladnoću u koži i sluznici tkiva, zbog čega se javlja osjećaj hlađenja, po kojemu je ova biljka prepoznatljiva.

Mentol je čest sastojak zubnih pasti i vodica. On pomaže u sprečavanju bolesti desni i lošeg daha, a pijenje čaja od metvice općenito pomaže u održavanju oralnog zdravlja.

Metvica je odavno poznata po tome da smiruje probavni trakt, smanjuje bolove u želucu i crijevima, ublažava raznovrsne grčeve i mučnine, osobito one uzrokovane putovanjem.

Pospješuje mršavljenje, jer ima diuretičko djelovanje, potiče metabolizam i smanjuje apetit. Osim toga, čaj i drugi metvičini pripravci pokazali su se vrlo djelotvornima kod sindroma iritabilnog crijeva.

Jedno od primarnih svojstava metvice je ublažavanje stresa. Sadrži veće količine triptofana, od kojeg nastaje serotonin koji podiže raspoloženje.

Smanjuje glavobolje i želučane tegobe prouzrokovane stresom.

Čaj prije spavanja umiruje organizam i pomaže da lakše zaspite.

Metvica sadrži vitamine A, C i druge aktivne tvari poput ružmarinske kiseline koje pomažu u jačanju otpornosti organizma na upale i infekcije.

Ova biljka smanjuje simptome prehlade i suhog kašlja, neutralizira slobodne radikale i sprečava proizvodnju tvari koje potiču upale.

Smatra se da metvica, zahvaljujući ružmarinskoj kiselini, ublažuje alergiju i astmu. Oblozi od metvice pomažu kod alergijskih osipa, dok inhaliranje čaja smanjuje začepljenost dišnih puteva.

Neka istraživanja pokazuju da bi metvica mogla imati i antikancerogena svojstva, jer sadrži perililni alkohol, koji se u testiranjima pokazao zaslužnim za sprečavanje raka debelog crijeva, kože i pluća.

No, za punu potvrdu ovog učinka potrebna su dodatna istraživanja.

Dokazano je da redovito ispijanje čaja od metvice sprečava neželjenu dlakavost na nogama, prsima, licu, leđima i drugim dijelovima tijela uzrokovano povišenim lučenjem muških spolnih hormona.

Ova mirisna biljka...

  • suzbija upale i infekcije
  • pomaže kod astme i alergije
  • jača imunitet
  • pomaže kod probavnih tegoba
  • sprečava bolesti desni i loš zadah
  • potpomaže mršavljenju
  • ublažava stres i nesanicu
Ulje metvice

Eterično ulje metvice sadrži vitamine A i C, omega-3 kiseline te minerale željezo, mangan, magnezij, kalcij, kalij i bakar.

Pogodno je za liječenje brojnih zdravstvenih problema i djeluje slično kao i čaj od metvice.

Odobreno je u službenoj medicini za liječenje migrena, reumatskih tegoba, pruritusa (svrbeža) kože, alergijske upale kože, nadutosti, iritabilnog debelog crijeva, prehlade i kašlja.

U aromaterapiji, ovo se ulje preporučuje oralno uzimati kod tegoba sa žuči i jetrom te aknama.

Povoljno djeluje i kod upaljenih mišića. U neko bazno ulje dodajte par kapi eteričnog ulja metvice i koristite ga u masaži.

Metvica u prehrani


Metvica ima široku upotrebu u prehrani.

Odlično pristaje kao začin u juhama, salatama, jelima od povrća, slasticama i osvježavajućim pićima.

Izvrsno se slaže s povrćem poput rajčica, krastavaca, graška i voćem poput ananasa, limuna, naranče i dinje. Možete ju dodati i u jogurt ili čokoladu!

Čaj od metvice je popularan u Africi i na Bliskom istoku, gdje se poslužuje u posebnim srebrnim šalicama.

Kad pripremate čaj od metvice pamtite da čistoća i kvaliteta vode utječu na okus.

Čajnu žlicu metvice prelijte s 0,2 l vrele vode. Poklopite i pustite da odstoji 5 do 10 minuta. Procijedite i pijte svježe pripremljeni čaj.

Uzgoj i čuvanje


Metvicu možete uzgajati u vrtu, ali znajte da ona voli duboko, humusno i vlažno tlo.

Posadite par sadnica i dobro ih zalijte, a ona će se uskoro brzo proširiti.

Metvica berite pred samu cvatnju, što se događa u različita doba godine. Sušite je u hladu.

Sušenu metvicu čuvajte u dobro zatvorenim staklenim posudama na tamnom mjestu od 9 do 12 mjeseci.

Metvicu ne bi smjele konzumirati trudnice, dojilje, mala djeca, dojenčad, ljudi alergični na mentol i oni koji imaju problema sa želučanom kiselinom.

Prevelike količine čaja od metvice mogu dovesti do proljeva, grčeva, mišićnih bolova, osipa, pospanosti. Pazite da eterično ulje metvice ne dođe u kontakt s očima.

Izvor: Alternativa




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Crni čaj oslobađa od stresa

Crni čaj oslobađa od stresa

Smanjuje nivo stresnog hormona kortizola i čuva od zaboravnosti, pokazala su istraživanja

1.jpg
Crni čaj smanjuje nivo stresnog hormona kortizola

CRNI čaj smanjuje nivo stresnog hormona kortizola, pokazala su istraživanja sa Londonskog univerzitetskog koledža. Istraživanja su sprovedena na 75 muškaraca dobrovoljaca, inače, nepušača, sa navikom redovnog pijenja čaja.
Ispitanici su izloženi stresnim situacijama, pri čemu im je meren puls, pritisak, koncentracija krvnih pločica i kortizola, a vršena je i lična procena stresa.
Povećanje pulsa i pritiska ostalo je isto i u placebo grupi, i u grupi koja je pila crni čaj.

Ali je zato nivo kortizola u krvi i lični doživljaj stresa bio znatno manji u grupi koja je pila crni čaj.

2.jpg

Pošto se efekat crnog čaja ispoljava tek nakon pola sata od konzumiranja, istraživači naglašavaju da on ne sprečava stres u stresnim situacijama, već pomaže što bržem oporavku stresirane osobe. Za vreme istraživanja ispitanici nisu konzumirali druge vrste čaja i kafu.
Kada bi ljudi pili crni čaj koliko piju kafu, rizik za demenciju bi se smanjio i do 60 odsto, tvrde na drugoj strani planete istraživači sa Univerziteta u Singapuru.
Zbog flavonoida, polifenola, tanina i fluora, samo dve šoljice crnog čaja dnevno dovoljne su da vas sačuvaju od zaborava.
Do ovog zaključka stručnjaci su došli na osnovu dvogodišnjeg istraživanja koje je obuhvatilo 2.500 osoba starijih od 55 godina.
Na osnovu testova ustanovili su da su svi ispitanici koji su pili šest do deset šoljica dnevno čaja šanse da ne obole od demencije smanjili za 63 odsto.
Naučnici nemaju precizan odgovor šta u čaju štiti mozak, ali znaju da antioksidansi flavonoidi štite ćelije od propadanja. Istovremeno, štite i od srčanog i moždanog udara.

Izvor: Večernje novosti




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Čaj od đumbira protiv prehlade

Čaj od đumbira protiv prehlade

Kada budete osetili da ćete se uskoro razboleti, a to je lako predvideti po osećaju koji imate u grlu, očima i glavi, popijete ovaj prirodan čaj, koji će vas zagrejati i pojačati otpornost organizma,

279403_caj-blogspot_f.jpg
Limun je prepun vitamina C, ali i fitohemikalija, a za đumbir i med je dokazano da jačaju imuni sistem

Potrebni su vam limunov sok, đumbir i med. Zašto baš ti sastojci? Već znate da je limun prepun vitamina C, ali i fitohemikalija, a za đumbir i med je dokazano da jačaju imuni sistem.

Kada je reč o količini, sami procenite koliko vam je kog sastojka potrebno. Prvo stavite vodu da provri, a za to vreme izrendajte jedno parče svežeg đumbira, ubacite ga u termos kao i četiri kašike limunovog soka i četiri kašike meda (može i manje ili više, u zavisnosti od toga koliko zaslađen čaj volite). Kada voda provri ubacite je u termos, zatvorite i ostavite da odstoji 20 minuta. Potom sipajte u šolju i - uživajte!

Ako nemate termos bocu, možete oko 20 minuta da kuvate đumbir u ključaloj vodi, zatim da šerpu skinete sa šporeta i dodate i preostala dva sastojka i napitak sipate u šolju. Ako poželite još jednu šolju, jednostavno ponovo ugrejte napitak.

Šta još možete da dodate po želji?

U zavisnosti od toga šta volite, stavite nekoliko čenova zgnječenog belog luka ili, recimo, nekoliko kapi tinkture ehinace.

Izvor: Vestionline




 
Učlanjen(a)
19.11.2012
Poruka
2
odlicni su vam recepti od ovih bilja samo neznam kako naprimer da pretrazujem druge vrste bilja kucam u pretrazi određeni pojam ali neizlazi to sto ja hoću sasvim nesto kontra
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Aromatični čajevi

Aromatični čajevi

Definitivno najveći saveznik dobrog zdravlja. Šipurak poboljšava imunitet. Nana protiv stresa. Voće podiže energiju. Za miran san

1.jpg

PRVA ASOCIJACIJA na čaj ne mora da bude bolest, ali ovaj aromatičan napitak je definitivno najveći saveznik dobrog zdravlja.
Pravi se od lišća, cveća i plodova raznih biljaka, i svaka specifično deluje na organizam. Najčešće čajeve delimo na biljne i voćne, a postoji oko 40.000 hiljada različitih vrsta i bezbroj kombinacija i mešavina.
Osnovno pravilo je da čajeve pripremate od sveže i meke vode bez kamenca, čajnik nikada ne bi trebalo da perete deterdžentima jer talog od čaja koji se kod pripreme pravi pojačava aromu napitka. Dovoljno je da se posle svake upotrebe ispere vrućom vodom. Osnovna mera čaja je jedna prepuna (čajna) kašičica za svaku osobu. Prelijte je vrelom ili ključalom vodom i ostavite da odstoji 5 minuta.


Biljne čajeve ne bi trebalo da držite duže od 5 minuta jer se gube svojstva eteričnog ulja u njima, a kod voćnih se smanjuje koncentracija vitamina C ukoliko dugo stoje.Limunov sok ili kriške dodajte tek pošto se čaj malo ohladi da vrela voda ne bi smanjila koncentraciju vitamina C.

Umesto šećera bolje je da napitak zasladite medom, ali nemojte ga stavljati u vreo čaj, jer će izgubiti lekovita svojstva.Čajeve možete da pijete u svako doba dana, pre ili posle jela.
Ujutru će pomoći da se rasanite, osvežite dah i razbistrite misli, tokom dana da svarite hranu, poboljšate probavu i opustite nervni sistem, a pred spavanje pomaže da lakše utonete u san.

2.jpg

Šipurak poboljšava imunitet Za 2 osobe potrebno je: 5 dl vode, 2 kašičice čaja od šipurka, 2,5 dl crnog vina, 1 limun isečen na kolutove, 8 karanfilića i 2 kašike meda.

Zagrejte vodu u koju ste ubacili karanfiliće do ključanja i time prelijte čaj od šipurka. Ostavite da odstoji 5 minuta, pa procedite. Zatim sipajte vino, a kad se čaj malo ohladi dodajte limun i med. Šipurak je bogat vitaminom C i snažno podiže odbrambenu moć organizma.

3.jpg

Nana protiv stresa

Potrebno je: 1 kašika semenki kardamoma, 3 grančice sveže nane, manji komad limunove kore i 1 kašičica meda.
Grubo usitnine semenke kardamoma i prelijte sa 2,5 dl hladne vode.

Stavite na ringlu i sačekajte da provri, zatim procedite, nalijte preko iseckane sveže nane i dobro oprane limunove kore i po želji zasladite medom.

4.jpg

Voće podiže energiju

Potrebno je: 2 kg raznog voća (jabuke, kruške, dunje, oljušteni limun i pomorandža, brusnica, avokado...), 1 kg šećera, 2 kašike cimeta, 1 kašika anisa, 2 karanfilića i 2,5 dl ruma.
Voće iseckajte sitno, pospite šećerom i začinima, pa zapecite u rerni na 180 stepeni u plehu obloženom kolačarskim papirom. Pecite oko 60 minuta da se karamelizuje, izvadite i sipajte u čiste staklene tegle, pa nalijte rumom.

Tegle dobro zatvorite, okrenite naopako i ostavite da odstoje preko noći. U šolju za čaj sipajte 2-3 kašike ove voćne smese i nalijte 2,5 dl ključale vode. Promešajte i popijte, a voće pojedite.

5.jpg

Za miran san

Potrebno je: 50 g jagorčevine, 25 g cvetova lavande i 10 g kantariona.
Pomešajte ovu mešavinu i prelijte sa pola litra vrele vode, ostavite da odstoji 5 minuta, a zatim procedite.

Po želji čaj možete da zasladite medom. Pijte sveže pripremljen čaj svako veče pred spavanje.

(Novosti)



 
Natrag
Top