Brvnare - rekonstrukcija starih brvnara

Član
Učlanjen(a)
08.09.2012
Poruka
7
Pozdrav svima! Nov sam na forumu i imam jedno pitanje:
Ima li neko iskustva sa starim brvnarama?
Naime, ovog leta sam planinareci po planini Goliji pronasao jednu brvnaru u odlicnom stanju a po za mene povoljnoj ceni. To je zapravo brvnara - kuca od 100m2 a u vlasnistvu je mojih ne tako bliskih rodjaka. Sagradjena je 1953 godine i NEVEROVATNO je u koliko je dobrom stanju. Nema crvotocine uprkos starosti ama bas ni malo (pomalo se razumem u to jer sam zavrsio sumarski fakultet ali pejzaznu arhitekturu). Zelim da je kupim demontiram, transportujem i ponovo montiram na svom imanju nekih 20 km dalje.. Za tu kucu interes je pokazao i Kusturica zeleci da je prebaci na Mecavnik ali se nisu pogodili oko cene. Ima li neko iskustva ili kakvih iskustvenih saveta koji bi mi pomogli da taj proces preseljenja brvnare odradim a da negde ne napravim neku gresku koja bi mi kasnije predstavljala dodatni trosak ili problem?
Hvala unapred!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Zavisi u kakvom je stanju građa.........po tvojoj prici izgleda da je u dobrom stanju demontirati je veoma izazovno ali moras biti obazriv dobro snimi situaciju fotografisi brvnaru iz nekoliko uglova unutrasnjost krova, unutrasnost zidova,obelezi redosled greda noscih ,krovnih, ,budi posebno obazriv ........prema sindri(krovni pokrivac)ukoliko je njime pokrivena........
Ja imam iskustva u pravljenju maketa brvnara jer sam ih radio za ovdasnji muzej tako da sam imao pristup određenoj literaturi u vezi toga........
i ono najbitnije na kraju.....ako imas volju.........onda mozes sve.........nadam se da sam ti malo pomogao.......
 
Član
Učlanjen(a)
08.09.2012
Poruka
7
Jesi, hvala ti. Pronasao sam coveka koji to zna da uradi a da sve prethodno obelezi kako treba. Nadam se da i stvarno zna. Kazu mi da je to vec radio bezbroj puta. Jos sa njim nisam razgovoarao o detaljima, racunajuci da se prethodno sam bolje informisem a zanima me da li uputno sve drvene delove eventualno jos necim zastiti pre ponovne montaze. Mislim da je to mozda prilika za nekakvu temeljitiju zastitu na duze staze. Pretpostavljam da ce biti i greda ili dasaka koje ce se morati i zameniti (ono sto sam ja video to bi bila ona prva greda koja lezi po temelju sa jedne strane. Krov i krovnu konstrukciju nisam mogao bas da procenim nesto detaljnije. Ovako na prvi i drugi polumracan pogled izgleda da su u dobrom stanju. A sto se sindre tice to ce jedino morati da se zameni makar nekih 25%. Razmisljam da to mozda zamenim u potpunosti. Cak i da mozda dam i neku noviju dimenziju nekim novijim pokrivacem. Ili, ima li nekih tipova, "caki" pomoc u kojih se da drvo jos detaljnije proveriti. Ma jednostavno bih najvise voleo da mi neko ko vec ima iskustva kaze sta me ocekuje i gde su glavni problemi. naravno precizno obelezavanje pre demontaze je jedan od takvih saveta ali ima li jos nesto po tom principu na sta posebno obratiti paznju?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Ima ako hoces da menjas sindru zameni je istom ,..........no sindru neznam koliko je u stanju ko da napravi........sve to mora rucno da se pravi,,tese, koristi se ili bukova ili hrastova daska,one su najduzeg veka hrastova ako se pravilno upotrebi ima vek do 300 godina,za zastitu,koristi firmajz i pregledaj građu da slucajno nema kore po njoj,ako ima obavezno skini mada sumljam da su ostavili...........Nesto mi govori da si iz Sudskog Sela uokolini NP,..........
 
Član
Učlanjen(a)
08.09.2012
Poruka
7
Pa ako poznajes stari Ras onda nema nicega sto bi ti se samo govorilo a da nema razloga za to..Sve je jasno! Da, poreklom sam iz Sudskog sela. Poznajes selo i seljane?
Hvala ti na ucescu i savetima!
 
Član
Učlanjen(a)
08.09.2012
Poruka
7
koja je najjeftinija a optimalna varijanta podloge tj. temelja za brvnaru? Mislim na neku kamenu podlogu onako tradicionalnu umesto betonske. Kako je to izvodljivo?
 
Natrag
Top