BORBA ZA IKONE U HRIŠĆANSTVU

Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog pomogao svima!

Zanimljivo mi je da je danas u Crkvi čitano ovo, a nadovezuje se na razgovor o ikonama.

brat Toma

"Ikonopoštovanje je sastavni deo Pravoslavlja, od koga se ono ne može odvojiti.

Što se nekim ljudima učini da je ikonopoštovanje isto što i idolopoklonstvo, to nije nikakav dokaz protiv ikona. I Jevrejima se učinilo, da Hristos tvori čudesa silom satane a ne Boga; a Rimljanima se učinilo da su hrišćanski mučenici obični volšebnici i mađioničari.

„Ikona je stvar božestvena no ne obožena," rekao je sv. Nikifor ikonobornom caru Lavu Jermeninu. Zatim mu je objasnio kako je Bog naredio Mojsiju da napravi zmiju od bakra i uzdigne je u pustinji, mada je pre toga zapovedio bio: "Ne gradi sebi lika rezana." Ovo je zapovedio da bi spasao narod izabrani od misirskog idolosluženja, a ono je zapovedio da bi On, Bog Jedini i Svevišnji, pokazao svoju silu kroz stvar vidljivu.
Tako On pokazuje Svoju silu i kroz ikone. To je Njegova sveta volja a naša korist ka spasenju. Da su ikone stvar maloznačajna, ili čak idolska, zar bi mnogi od najsvetijih i najduhovnijih ljudi i žena u istoriji crkve postradali za ikone do smrti."
Sv. Vladika Nikolaj
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Rekoh, postoje originalni tekstovi, poput Kumranskih rukopisa, kao i mnoštvo prepisa, oko 2500, i svi oni su autentični.

Bibliju je u takvoj formi sačuvao sam Bog.

Osim toga - Jevreji su vrlo pažljivi u čuvanju biblijskih rukopisa, a prve biblske ličnosti koje su čuvale biblijske rukopise su bili Jezdra i Nemija.

Tako da je tvrdnja da mi nemamo originalne biblijske tekstove i Božji zakon - potpuno pogrešna.

Napomenuo bih samo jedno.

U originalu deset zapovesti - u umesto reči "NE GRADI NIKAKVOG LIKA REZANOG" ili pak "NE UKRADI" ili "NE POŽELI .." stoji: "NEĆEŠ graditi nikakvoga lika, NEĆEŠ ukrasti, NEĆEŠ poželeti.

Time kao da je Bog želeo da sačuva svoj integritet kao onoga koji je apsolutna pravda, i kod koga postoji samo jedna linija ponašanja, i koji je beskompromisan u svemu što govori i čini, pa je njegov cilj da se i njegova stvorenja tako ponašaju, i usvoje ove Božje principe.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Gospod i Bog naš!

Svedok sam čuda koja je Bog činio kroz ikone i mošti svetitelja.
Manjih čuda poput iscelenja i većih poput radjanja vere u Boga Jedinoga.

Sa druge strane, oduvek sam verovao da 10. Božija zapovest
smešta sve zapovesti na pravo "mesto" - u srce osobe. Jer to je "mesto" gde
se nalazi željenje nečega ili nekoga. I ne samo to!

Te tako i ikone - može osoba biti ne-Pravoslavni vernik i sledstveno
ne imati ni 1 ikon(ic)u u svom domu a da sve meri sobom i svojim
doživljajem Svetog Pisma, i sledstveno biti .... "sam sebi ikona".

brat Toma
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Rekoh, postoje originalni tekstovi, poput Kumranskih rukopisa, kao i mnoštvo prepisa, oko 2500, i svi oni su autentični.

Bibliju je u takvoj formi sačuvao sam Bog.

Osim toga - Jevreji su vrlo pažljivi u čuvanju biblijskih rukopisa, a prve biblske ličnosti koje su čuvale biblijske rukopise su bili Jezdra i Nemija.

Tako da je tvrdnja da mi nemamo originalne biblijske tekstove i Božji zakon - potpuno pogrešna.

Napomenuo bih samo jedno.

U originalu deset zapovesti - u umesto reči "NE GRADI NIKAKVOG LIKA REZANOG" ili pak "NE UKRADI" ili "NE POŽELI .." stoji: "NEĆEŠ graditi nikakvoga lika, NEĆEŠ ukrasti, NEĆEŠ poželeti.

Time kao da je Bog želeo da sačuva svoj integritet kao onoga koji je apsolutna pravda, i kod koga postoji samo jedna linija ponašanja, i koji je beskompromisan u svemu što govori i čini, pa je njegov cilj da se i njegova stvorenja tako ponašaju, i usvoje ove Božje principe.

Kazes sacuvao ih Bog, a mnostvo apoktifa imas tamo ukljucujuci i Enohovu knjigu koju ne priznajes!

Kanon je oformila crkva!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kanon je već postojao, a njega su oformili Jezdra i Nemija, crkva je samo odvojila neke knjige za koje je znala da su pisali neki ljudi koji nisu bili apostoli, jer je to očigledno u stilu pisanja.

--------------------------------------------------

TomoD.

Moli se da prepoznaš prirodu čuda, jer nisu sva od Boga.

Za neka od tih čuda poput ikona i kipova koji plaču, New age pokret tvrdi da su znaci dolaska Hrista - Maitreje, u bibliji prepoznatog kao Antihrist.

Pogledaj na sajtu SHAREINTERNATIONAL-ORG
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
TomoD.

Moli se da prepoznaš prirodu čuda, jer nisu sva od Boga.

Za neka od tih čuda poput ikona i kipova koji plaču, New age pokret tvrdi da su znaci dolaska Hrista - Maitreje, u bibliji prepoznatog kao Antihrist.
Pogledaj na sajtu SHAREINTERNATIONAL-ORG

Bog ti dobro dao, čoveče!

Hvala ti na dobronamernom savetu.

Ne znam za kipove koji plaču jer mi ih u Crkvi nemamo,
ali što se tiče mirotočivih ikona, pa kao i kod ljudi,
koje "po plodovima prepoznajemo" (Mat. 7), tako i ovde
po posledicama na dušu i telo onih koji behu pomazani
tim uljem od strane autoriteta (Jak. 5), možemo lako poznati
da su od Boga i Njemu Jedinome slavu i čast podati!

Ovo što pišeš da "New Age" pokret piše ... ne zameri što ne
čitam šta pišu oni, jer mi u Crkvi se čuvamo "lažnih apostola,
prevrtljivih radnika, koji se pretvaraju u Hristove apostole" (2. Kor. 11).
Znamo da će doći Antihrist (kao što ih je još od prvog veka bilo),
i da je to svako ko sebe nudi umesto Hrista ("anti" je tada značilo
"umesto" a ne "protiv").

Neka Vaskrsli sačuva mene grešnog od toga poroka!

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
I čuda se ponekad nude umesto Hrista kao metod smirivanja savesti, i često čuda koristi sam sotona da bi uverio čoveka da je tobože na pravom putu, i ako je suprotno.
Merilo zajednice sa Bogom je reč Božja, pa rečju treba meriti i svako čudo.
Ako neko čudo nije postojalo u vreme proroka i apostola - njegova priroda i poreklo su tada pod znakom pitanja.
Takođe, najznačajnija merila su - da li smo potpuno predani Bogu, da li on u nama deluje svojim Duhom i da li nas menja iznutra da rađamo duhovne rodove, i da li držimo zapovesti putem kojih nas Bog izgrađuje za carstvo nebesko.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Bog Blagodatni!

Ima istine u rečima tvojim.

Nečastivom nepomjaniku ništa nije sveto, te se (i) on ume pretvarati
da je on ili ono što on nudi, od Boga. A nije!

Ona iscelenja (fizička, duševna ili duhovna) koja dolaze od Gospoda Boga,
na primer kroz ikone ili osvećeno ulje ili osvećenu vodu, i koja pobožnog
čoveka menjaju da u veri u Boga i sledstveno Bogougodnim delima raste,
ta preobraženja jesu od Duha Svetoga. A ako je neko bio neverujući,
pa posle doživljaja kroz nešto od gore-pomenutog (a i šire od toga, ne bih
ja da ograničavam Neograničenog!) u veru "udje" - pa i ta su
Duhom Svetim inicirana i sprovedena.

Ako neka čuda nisu zapisana u Svetom Pismu a preobražavaju čoveka,
onda ona nisu zapisana na papiru ali jesu u ljudskom srcu, gde i Sam
Hristos želi da obitava. Razumem tvoju bojazan i ona je za svaku pohvalu.
Slično su reagovali i Jevreji većine plemena kada je manjinska grupa
podigla žrtvenik Bogu, premda ta praksa nije bila zapisana.
(Vidi Knjigu Isusa Navina 22. poglavlje).

brat Toma
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Božja reč savetuje "Ispitujmo duhove jesu li od Boga"

Ja imam više iskustva isceljenja u porodici, kako mene lično, tako i mojih bližnjih.
Lično sam doživeo isceljenje od bolesti, i ono je predhodno bilo praćeno noćnim viđenjem ili snom, a nakon njega glasom Božjim koji mi je govorio da me je on iscelio.

Nisam u tim trenutcima koristio nikakva pomagala, ikone, mošti svetaca, već sam se jednostavno pomolio rečima "Gospode, ja ne mogu više da trpim ovu bol.
Molim te učini da me više ne boli.
Isceli me, molim te u ime Gospoda Isusa Hrista. Amin.

Vera prevazilazi sve granice, i podrazumeva odraz naših misli, reči, i iskrenosti srca iskazanih u molitvi, i mogu se ispoljiti u prirodi, u kući, u mračnoj ulici, na vrhu planine, u kosmosu, ili na dnu mora, nema granice, i nisu potrebna nikakva vanjska pomagala, jer njih koriste ztavari, nadrilekari, i vračare.

Neka mi Bog oprosti, ali ja dalje od reči Božje ne mogu, a on neka sudi po mojoj odluci.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomagao ti Bog i uvek će!

Žao mi je ako je moje pisanje ovde zaličilo kao da ja želim
da nekoga menjam. Sačuvaj me Bože toga!

Lepo je rekao sveti Apostol Pavle, a sveti Sosten zapisao u 1. Korinćanima,
"Ja želim da svi ljudi budu kao ja, ALI svako ima svoj blagodatni dar od Boga,
jedan ovako a drugi onako"

Te tako i ti, nastavi kako si počeo i ako neko treba nešto da kod tebe promeni,
Bog je Taj! Drži se Svetog Pisma (premda i njega se ali gnusno drži nečastivi),
ne puštaj ga iz ruku niti iz srca i ... ne daj se!

brat Toma
 
Natrag
Top