Bolesti grla,uha i nosa

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Bolesti grla,uha i nosa


Hhronično oboljenje nosa:

Počinje kao sluzno-gnojna kijavica, sekrecija se postepeno smanjuje, suši i formira suve korice žućkasto mrke boje i jako neprijatnog mirisa, čulo mirisa polako nestaje a bolesnici osećaju suvoću i bol u nosu, otežano disanje i glavobolju.
Leči se aerosolnim inhalacijama 20% meda 1-2 inhalacije dnevno (može i ultrazvučno) ili lokalnim aplikacijama smeše od 100g ušećerenog meda, 2 g matična mliječ, 10g propolisa u prahu, 5g sumpornog praška. Nakon energičnog mešanja, smesa se stavi u bakelitnu kutiju. U toku 5 dana se prave po 2 aplikacije u nozdrve, u ležećem položaju a nakon toga 10-15 dana po jedna aplikacija dnevno (najbolje uveče). Terapija daje dobar terapijski efekat.

Upala sinusa:

Simptomi su glavobolja u osnovi nosa i potiljka, gnojav sekret, smrad iz nosa itd.
Prave se aerosolne inhalacije 30%-nog rastvora meda, 2 puta dnevno, uz lokalnu aplikaciju meda u nozdrve. Pozitivan rezultat u 95% slučajeva.



Upala zuba - paradentoza:

Upalni proces koji zahvata tkiva oko zuba, dovodi do ogoljenja i klimanja zuba, formiranja zubnog kamenca, upalnih kesica na desnima i ispadanja zuba.

Leči se propolisom, tamponima umočenim u 30%-nog alkoholnog ekstrakta propolisa i postavljenim na žarište zapaljenja, što dovodi do zaustavljanja i uklanjanja upalnog procesa. Primenjen u vidu propolisove vode i vodeno-alkoholnog ekstrakta propolisa neposredno prije zubarske intervencije, propolis obezbjeđuje bezbolan tretman.

Upala desni gnojna:

Upalni proces po rubu desni sa gnojenjem koje može dovesti do klimanja zuba. Uzroci su loša higijena zuba i bakterijske infekcije. Leči se tretiranjem desni 30%-nim alkoholnim ekstraktom propolisanekoliko puta dnevno ili uzimanje m 6 puta dnevno, svaka 3 sata, sa zadržavanjem u ustima slijedeću smješu: 500g meda, 100g polenai 25g propolisa u prahu. Smeša se dobro promeša i čuva u dobro zatvorenom sudu. Lečenje traje do ozdravljenja.

Stomatitis aftozni:

Najčešće boluju deca, odrasli pri nicanju umnjaka, a takođe i trudnice. Na sluzokoži usta pojavljuju se mali mehurići, punoj tečnosti sličnoj mlijeku, koji se kasnije pretvaraju u rane. Javljaju se bolovi kod gutanja , povećano lučenje pljuvačke, neprijatan zadah, uvećane regionalne žlijezde.

Lečenje:

• tretiranje 30% alkoholnim ekstraktom propolisa 1-2 puta dnevno
• ispiranje usta 5% vodeno-alkoholnim ekstraktom propolisa, svaka 2-3 sata
• žvakanje malih kuglica propolisa, 3-4 puta dnevno.

Lečenje traje do ozdravljenja, obično 2-5 dana.

Kod stomatitisa epidemijskog (dobija se od zaraženog mleka i mlečnih proizvoda) najbolje je žvakati i sisati na svaka 2-3 sata kašičicu meda, višekratno ispirati usta 5% vodeno-alkoholnim ekstraktom propolisa, sa zadržavanjem u ustima. Liječenje traje 2-4 dana.

Lečenje stomatitisa kataralno-gnojavog (zapaljenje sluzokože usne duplje)vrši se takođe ispiranjem 5% vodeno-alkoholnim ekstraktom propolisa. Lečenje traje do ozdravljenja, obično 2-4 dana uz oralno uzimanje 100-120g meda, po kašičica na svaka 3 sata, sa zadržavanjem u ustima.

Sor:

Gljivično oboljenje na sluzokoži usta desni i jezika, najčešće kod novorođenčadi.Oko 100g ušećerenog meda miješa se sa 10g propolisa. Svakih 1-2 sata cucla se namaže ovom smješom i daje bebi da sisa. Kod odraslih se uzima po kašičica na svaka 3 sata i sisa se.


Sinusitisi:

Oboljenja okonosnih šupljina izazvana virusima i bakterijama. Simptomi: gnojni sekret iz nosa i zapušen nos, glavobolja, umor, malaksalost, nedostatak apetita.

U lečenju se primenjuju med i propolis. Med je u obliku 20-30% rastvora za aerosolne ili ultrazvučne inhalacije, kao i elektroforezu nosnih šupljina. Dnevno se prave po 2 aerosolne inhalacije a uveče se primenjuje lokalna aplikacija meda u nozdrve. Lečenje traje 15-20 dana. Istovremeno se oralno uzima med sisanjem i kašičicom na svaka 3 sata. Lekoviti efekat se postiže u preko 95% slučajeva. Dobar terapijski efekat daje i lečenje propolisom kroz inhalacije a uveče pred spavanje se stave tamponi umočeni u 5-10% vodeno-alkoholnog ekstrakta propolisa pomiešanog sa ribljim uljem u odnosu 1:3. tretmani traju 15-20 dana.

Otalgija – bolovi u ušima:

Bolovi u ušima koji nisu vezani za obolenje srednjeg i spoljnjeg uha.


Miešaju se jednake količine 20% alkoholnog ekstrakta propolisa i suncokretovog ili ribljeg ulja. Nakon energičnog mućkanja smese, u obolelo uho se stavlja 3-4 kapljice, nekoliko puta dnevno. Može se u spoljni ušni kanal staviti i sterilna gaza umočena u smesu. Lečenje traje do prestanka bolova (5-10 dana) a može se i nastaviti ili ponoviti.



Otvaranje rana na koži– dekubitis:

Otvaranje rana na koži od dugog ležanja u istom položaju. Važnije su profilaktičke mere – pokretanje i masiranje. Propolis u vidu aerosola , ljekovite masti ili 20% alkoholnog ekstrakta propolisa se aplicira na oštećeno mesto.

Otitis srednjeg uha:

Obolenje prehladnog karaktera sa infekcijsko-upalnim pojavama: bolovima, gnojem, glavoboljon, smanjenim sluhom. Nakon čišćenja uha od gnoja, u slušni kanal sve do opne se uvodi gaza umočena u 20% alkoholnog ekstrakta propolisa. Postupak se sprovodi jedanput dnevno a liječenje traje 10-15 dana. Uspješno djeluje u 95% slučajeva.

Otomikoza - gljivično zapaljenje slušnog kanala:

Bolest prouzrokovana gljivicama. Oštećeno uho se maže alkoholnim ekstraktom propolisa. Najbolje je staviti u ušni kanal gazu umočenu u ekstrakt i zameniti je sledećeg dana. Lečenje traje 4-5 dana a rezultat je veoma dobar. Svrab prestaje već prvi dan.

Krvarenje desni:

Ispiranje usta 5 % vodeno alkoholnom emulzijom propolisa ili 10 % vodenim ekstraktom propolisa ili tretiranje desni 30 % alkoholnim ekstraktom propolisa.

500 g meda pomiješati sa 100 gr polena. Uzimati po jednu kašičicu 6 puta dnevno sa zadržavanjem u ustima. Lečenje traje do ozdravljenja.

Krvarenje disajnih puteva:

Kod raznih krvarenja disjanih puteva oralno uzimati kuglice propolisa veličine zrna pasulja 3 puta dnevno; 20 % propolis ovu vodu – 1 kašika 3 puta dnevno; 30 % alkoholni ekstrakt propolisa – 20-40 kapljica 3 puta dnevno u čaši mleka ili vode. Preporučuje se još oralno uzimanje meda i polena u normalnim dozama.

Krvarenje iz nosa:

Krvarenje iz nosa najčešće za vrijeme akutnih ili hroničnih rinitisa pri čemu pucaju kapilari. Tampon umočen u 10 % rastvor propolisa ili 50 % mednom rastvoru zaustavlja krvarenje.

Laringitis:

Upalno obolenje glasnih žica, bakterijske, mehaničke ili hemijske prirode ili usled prehlade.

Lečenje:

• oralno uzimanje meda 100 – 120 g dnevno 1 kašičica svaka 3 sata
• aerosolne ili parne inhalacije meda 2 puta dnevno
• grgljanje 2 % vodenim alkoholnim ekstraktom propolisa 4-5 puta dnevno

Kura lečenja traje 12- 20 dana, a kod svih bolesnika dolazi do poboljšanja.

Zubobolja:

Efikasno sredstvo protiv zubobolje je propolis koji posjeduje anestetična, protivupalna i regenerativna svojstva, a takođe i zaustavlja krvarenje. Može se koristiti u prirodnom vidu (lepiti kao flaster na zub), vata umočena u propolisov ekstrakt ili ispiranje usta 5%-nim vodenim ekstraktom propolisa. U svakom slučaju, bolovi prestaju za oko 15 minuta.

Zapaljenje sluzokože desni:

Opšte zapalenje sluzokože desni i usne šupljine, pri čemu se osjeća pečenje, bolovi, obilno lučenje pljuvačke, suva usta, loš zadah.

Preporučuje se ispiranje usta 5%-nim vodenim ekstraktom propolisa svaka 2-3 sata.

Gluvoća:

Radi se o stečenoj gluvoći, nastaloj usled šuma, vibracija, kontuzija, akutnih i hroničnih otitisa, infekcijskih oboljenja i dr.
Za lečenje se koristi 30-40%-na alkoholna emulzija propolisa u mešavini sa biljnim uljem (maslinovim ili kukuruzovim) u koncentraciji 1:4. prije upotrebe dobro promućkati, a zatim tamponom nanijeti emulziju u ušni kanal. Tampon ostaje u uhu 10-12 sati kod dece, 36-38 sati kod odraslih. Lečenje traje 10-12 tretmana.

Angina:

Gušobolja, zapalenje zadnje strane farinksa i krajnika koje izazivaju koke a kao dodatni faktor utiče prehlada. Karakteristični su otežano žvakanje, govor i gutanje.

Preporučuje se:

• primena meda (najbolje planinski, od majčine dušice ili lipov). Uzima se 1 kašičica svaka 3 sata u ležećem položaju, držeći med duže u ustima kako bi se resorbovao od strane sluzokože usta i iskoristio antibakterijski faktor (u želudcu se njegovo dejstvo smanjuje zbog želudčanih sokova). Dnevna doza za odrasle iznosi 100-120g a za djecu 1-2g po kg tjelesne težine
• aerosolne, ultrazvučne ili parne inhalacije meda
• kod gnojnih naslaga ili grudvica na tonzilama, pored navedenih procedura propisuje se i grgljanje 20%-nim rastvorom meda koja traju do njihovog uklanjanja.
• angina se može liječiti i inhalacijom 5%-nim alkoholnim ekstraktom propolisa

Zapaljenje krajnika (tonzilitis):

Izaziva se bakterijama. Predisponirajući momenti su prehlada i promene vremena. To je jdnaod najžešćih žarišnih infekcija u uskoj vezi sa reumatizmom, bubrežnim, srčanim, plućnim i drugim bolestima. Može biti bez simptoma ili sa bolovima u grlu, neprijatnim zadahom, suvim kašljem isl.

Leči se ušećerenim planinskim medom ili medom u saću. Uzima se po kašičica na svaka 3 sata u ležećem položaju sa zadržavanjem u ustima. Krajnici se tuširaju sa 20%-nim alkoholnim ekstraktom propolisa, 1-2 puta dnevno. 2-3 puta dnevno se grglja 20%-nim vodenim ekstraktom propolisa kome se doda kašičica meda. Liječenje traje do ozdravljenja, obično 5-10 dana.



Izvor: G&B
 
Natrag
Top