biljke ukrasnog lišća

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=3]asparagus (asparagus densiflorus)[/h] Asparagus ili ukrasna šparoga podsjeća na paprat i biljka je koja uspješnou kontinentu može veći dio ljeta provesti vani. Možete ju zasaditi u običnu vrtnu zemlju i podnosi dobro i suhi zrak u stanovima. Ljeti ju često zalijevajte (barem tri puta tjedno) dok zimi ostavite korijenovu balu suhom ukoliko asparagus prezimljava na temperaturama nižim od 10C


banana.png
[h=3]banana (musa spp)[/h] Bananu često možemo naći u staklenicima gdje donosi i plodove kada je starija od 3 godine. Zahtijeva vlagu od najmanje 60% i redovito prskanje listova te vruć topao prostor u kojem boravi. Zimske temperature ne smiju ići ispod 12 C. Tokom ljeta može boraviti i u vrtu (do rujna). BACK
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424

puzavi_brsljan.png
[h=3]bršljan (hedera)[/h] Bršljan može biti i vrtna biljka koja bolje podnosi hladovinu od direktnog sunca. Jednom tjedno voli prskanje bez obzira na godišnje doba te ga zalijevajte jednom u dva tjedna. Zimi zemlja mora biti površinski suha prije zalijevanja. Voli dobro dreniranu zemlju koja sadrži kompost od lišća, svijetli treset i vrtnu zemlju u jednakim omjerima.



dieffenbachia_marculata.png
[h=3]difenbahija (dieffenbachia picta)[/h] Difenbahija pripada porodici kozlaca (Araceae) i bliski je srodnik s kalom. Voli kompost od treseta i obične zemlje no možete koristiti i običnu zemlju za lončanice. Potrebna joj je temperature barem 15 C no podnosi i temperature do 24 C. Ne voli direktno svjetlo te je idealno mjesto za nju ispred zastrtog prozora. Tokom ljeta zalijevajte ju 2 do 3 puta tjedno potapanjem. Listove nemojte prskati već ih čistite vlažnom krpom. Difenfahija zahtijeva zaista mnogo vode i vlage Unatoč dobroj njezi većina difenbahija s veremnom odbaci listov


Pazite: sok difenbahije je otrovan i nadražuje osjetljivu kožu. Prilikom rukovanja biljkom imajte na umu da dobro operete ruke nakon toga.
Držite ju na mijestu izvan dohvata djece i kućnih ljubimaca.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Peperomija je tropska biljka koju možemo naći u južnoj Americi i Indiji i spada u porodicu Piperaceae. Ova višegodišnja biljka se uzgaja u kućama istanovima zbog ukrasnih šara na listovima. Listovi im mogu biti mesnati, ovalni, glatki ili naborani. Neke vrste biberovki su od velike ekonomske važnosti jer proizvode plod papar ili biber: peperomia nigrum (crni papar) je vjerojatno najvažnija.

[h=2]uzgoj biberovaca[/h] Biberovke se najbolje uzgajaju na dosta svjetla, u zemlji koja je dobro propusna i drenirana. Vole vlažne uvjete pošto dolaze iz tropskih prašuma, kompaktne su i male i obično ne prelaze visinu od 30 cm. Uzgajajte in ha temperaturama između 12 C i 22 C. Nikada ih nemojte držati na direktnom suncu jer im to potamnjuje listove. Držite biberovke dalje od izvora topline tokom zime i pazite da Vam biljka nikada nije na propuhu jer ove biljke ne vole hladni zrak.
[h=2]vlaga i zalijevanje biberovki[/h]
peperomia-lilian.png
Peperomije se zalijevaju nakon što se supstrat dobro posuši što znači zimi rjeđe a ljeti češće. Previše vode u korijenju izazvati će truljenje te biljka rijetko umire od nedostatka vode. Zalijevajte ju kišnicom i to u podložak kako bi izbjegli kapljice vode na listovima. Tokom vrućih ljeta možete prskati listove ali izbjegavajte zadržavanje vode među listovima.Dohrajuje se jednom u dva tjedna tokom vegetacije.



[h=2]zemlja, presađivanje, razmnožavanje peperomia[/h]
crni-papar.png
Biberovci se razmnožavaju listnim (zeleni varijeteti) i stabljičnim reznicama (prošarani varijetieti) a sjeme se može saditi u supstratima na osnovi komposta koji su dobro drenirani. Sjeme se sije u svibnju a lisne reznice se mogu uzeti tokom proljeća i ljeta. Presađivanje treba biti učinjeno u ožujku. Pazite da biljku izvadite iz cvjetne posude bez oštećenja korijena te ju stavite nešto veće cvjetne posude prilikom presađivanja.




[h=2]bolesti kod biberovki[/h]
peperomia_lilian.png
Ukoliko rubovi listova smeđe, Vaša je peperomia je preživjela temperaturni stres te ju maknite od propuha i osigurajte joj stalne temperature. Ukoliko listovi venu i gube boju ili trule to je posljedica prečestog zalijevanja koje se često dešava preko zime. Isto tako peperomiju vrlo često napadaju crveni pauci i grinje tokom ljeta.


[h=2]vrste peperomia[/h]
biberovci.png
Peperomia argyreia, Peperomia clusiifolia, Peperomia dolabriformis, Peperomia fraseri, Peperomia glabella, Peperomia griseoargentea, Peperomia hederifolia:griseoargentea, Peperomia incana, Peperomia maculosa, Peperomia magnoliifolia:eek:btusifolia, Peperomia marmorata, Peperomia metallica, Peperomia nivalis, Peperomia nummulariifolia:rotundifolia, Peperomia obtusifolia, Peperomia orba, Peperomia residiflora:fraseri, Peperomia rotundifolia, Peperomia rubella, Peperomia sandersii:argyreia, Peperomia scandens, Peperomia velutina, Peperomia verschaffeltii:marmorata, Peperomia verticillata
 
Natrag
Top