Besmrtnost ili smrtnost duse

UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.324
Biblija na mnogim mjestima govori daje dša besmrtna , evo neki :"

“Vječni stvori čovjeka od zemljanoga praha i udahne mu u nosnice dušu života (nišmat hajim, nešama) i čovjek postade živa duša (nefeš).” (Post 2, 7)

Premda se i za ostala bića kaže da imaju nefeš, ostaje činjenica da je samo čovjek posebno stvoren ovakvim zahvatom. (Zohar, Berešit raba, 14, 9).

Riječ nefeš ne znači samo krv ili život kako tvrde adventisti, već ima 32 značenja, a jedno od njih, vrlo često u Bibliji je duša. I riječ leb se prevodi kao duša. “Željno te, Jahve, čekamo; duša nam žudi…“ ,,A onda svatko koga je srce vuklo i duša poticala dođe…“ (Izl 26,8; 35,21; Br 21,5). ,,To bijedno jelo već se ogadilo dušama našim“. “Ondje za novac …što god ti duša zaželi“. “Narod bezdušan” (Pnz 12,21; 14,26; 28,50).

Izak kaže Ezavu: ,,pa da te blagoslovi dusa moja dok nisam umro” (Post 27,4), a Jakov odgovara: ,,…pa da me blagoslovi duša tvoja” (27,19). Ovdje riječ ,,duša” ne znači ,,krv”, ili ,,životni proces”. Rahele na samrti: ,,A kad se rastavljaše s dušom te umiraše…” (Post 35,18). Josipova braća kažu: “vidjesmo muku duše njegove kad nam se moljaše“ (Post 42,21). Jakov kaže sinovima: “U tajne njihove da ne ulazi duša moja” (Post 49,6). Bog objašnjava Izraelcima: “Jer je duša tijelu u krvi, a ja sam vam je odredio za oltar da se čiste duše vaše, jer je krv što dušu očisćava” (Lev 17,11) Dakle, duša žrtvenih životinja je u krvi. I ta krv je određena za ocišćenje ljudskih duša. Ovdje riječ “duša“ ne označava krv, nego dušu, duhovni dio čovjeka.

Bog je svakako Biće bez krvi: ,,i namjestit ću stan svoj među vama i duša moja neće mrziti na vas“ (Lev 26,11). ,,Ljubi Gospod Boga svojega iz svega srca svojega i iz sve duše svoje i iz sve snage svoje“. Bog govori Izraelcima: ,,Nego složite ove riječi moje u srce svoje i u dušu svoju“ (Pnz 6,5; 11,18). “Popravi se, Jeruzaleme, da mi se duša od tebe ne odvrati…“. ,,Potajno će mi duša plakati zbog oholosti vaše…“. ,,Kad bi i Mojsije i Samuel stali pred lice moje, ne bi mi se duša obratila narodu tome“ (Jr 6,8; 13,17; 15,1).

Dalila je toliko dosađivala Samsonu: “i duša mu prenemože da umre“ (Suci 16,16). Šaul mučeći se pred smrt, reče: “pristupi k meni i ubij me, jer me obuzeše muke, a još je sasvim duša u meni“ (2 Sam 1,9). “Neka se najprije spali salo, a onda uzmi što ti duša želi“. “…sahnu oči i vene duša njegova“. “ Jonatanova se duša prikloni Davidovoj duši“ (1Sam 2,16; 2,33; 18,18). Ilija moleći se Bogu za dječaka: ,,Neka se povrati u dijete duša njegova” (1Kr 17,21). Ilija, izmučen zavapi: “Dosta je već, Gospode, primi dušu moju“ (1Kralj.19:4). Ilija nije očekivao da ga Bog zakolje pa da njegovu krv primi kao ,,dušu”. Elizej štiteći neku ženu: “Ostavi je, jer joj je duša u jadu“ (2 Kr 4,27).

Abigajila kaže Davidu: “Neka duša moga gospodara bude svezana u snopu života.“ (1Sam 25, 29), a Talmud ovaj redak komentira: “Duše pravednika su smještene po slavnim prijestoljem, kako je rečeno” (BT Šabat 152b). David Solomonu: “Da služi Bogu “cijelim srcem i dušom dragovoljnom“ (1 Ljet 28,9). Job se jada: “Dodijao je duši mojoj život moj govoriti ću u jadu duše svoje“, “Samo tijelo njegovo dok je živ boluje, a duša njegova u njemu tuži“, “Dokle ćete mučiti dušu moju“ ,“ljudi u gradu uzdišu i duše pobijenih viču“, “Kakvo je nadanje licemjeru kad se lakomi, a Bog ce isčupati dušu njegovu“ (Job 10,1; 14,22; 19,2; 24,12; 27,8). David kaže: “Jer nećeš ostaviti duše moje u grobu, niti ćes dati da svetac tvoj vidi trulost“ (Ps 16,10).

Kad Psalmist kaže “Blagosivljaj dušo moja Gospoda“, tu ne misli ni na svoju krv ni na svoje življenje, nego na dušu kao duhovni dio svoga ljudskog bića (Ps 103,1). Izaija kaže “Duša će se moja veseliti u Bogu mojem“ (Iz 61,10). Još redaka iz psalama gdje je to vidljivo: ,,Duboko mi je duša potresena, a ti, o Jahve – dokle ćeš?“, ,,I moja će duša za njega živjeti“, “duša mu se ne predaje ispraznosti, i ne kune se varavo“, “Duša će mu u sreći počivati…“, “Zato ti pjeva duša moja…“ ,“…od jada slabi mi oko, duša i tijelo“, “Naša se duša Jahvi nada…“, “…duša moja zapada u osamu”, “Kao što košuta žudi za izvor-vodom, tako duša moja čezne, Bože, za tobom“, “Žedna mi je duša Boga…“, “Tuguje duša u meni…“, “Jer duša nam se u prah raspala, trbuh nam se uza zemlju prilijepio“ (Ps 6,4; 22,30; 24,4; 25,13; 30,13; 21,10; 33,20; 35,12; 42,2; 42,7; 44,26; 63,2).

Knjiga Propovjednika najčešće citirana protiv besmrtnosti duše kaže: “te ima sve što mu duša poželi“ (Prop 6,2). Nadalje: “I duša se moja od nje odvratila“ (Ez 23,18), ,,Strepi duša njegova“ (Hab 15,4), “Duša opakoga želi zlo u njemu nema milosti za bližnjeg“ (Izr 21,10), “Dršće mi duša!“ (Jr 4,19), “Pravdu za dušu moju“ (Tuž 3,58), “Reci mi, ti koga ljubi duša moja…“ (Pj 1,7; 3, 1-4; usp. tak. Tob 3,6).

Isus kaže: “Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, a duše ne mogu ubiti. Nego se vise bojte onoga koji moze i dušu i telo da upropasti u paklu“ i “Pretužna je duša moja do smrti“ (Mt 26,38, 10,28). Isto značenje ima riječ duša u Marijinom hvalospjevu: “Veliča duša moja Gospodina… ” (Lk 1,46).

Bogataš kojem je urodila njiva kaže sam sebi: “Reći ću svojoj duši: dušo, imaš mnoga imanja… uživaj“. Pavao kaže: “Te da se vas neoštečeni duh, i duša, i tjelo sačuvaju prilikom dolaska Gospodina našega Isusa Krista“ (1 Sol 5,23). Usporedi također: Dj 20,10. I još: ,,Pravedniku se doista dan za danom duša razdirala” (2 Pt 2,8), Ivan je vidio “duše zaklanih zbog Božje riječi…“ (Otk 6,9), ,,Voće za kojim ti duša žudjela…“ (Otk 18,14). Pavao koji teži da se iseli iz tijela (2 Kor 5,8).

Što je sa Isusovim riječima upućenim razbojniku (Lk 23,43), koje adventisti tragikomično prevode: “Kažem ti još danas, biti ćeš sa mnom u Raju“? Ni hebrejski ni aramejski ni grčki ne podržavaju takvu nakaradnu konstrukcijuIsus nikad i nigdje u Novom Zavjetu ne koristi tu konstrukciju (npr. danas ti kažem pođi za mnom). U čitavoj Bibliji nitko je ne koristi. Stručnjaci za grčki su jednoglasni. Bi li razbojnik da mu Isus nije rekao kažem ti još danas, mislio da mu Isus to govori jučer, prekjučer ili sutra? Zašto je Isus bilo potrebno da mu naglasi da to govori danas?! Osim toga, oni kažu da je Isus 3 dana spavao, ali to nije točno: “Razvalite ovaj Hram i Ja ću ga u tri dana podići ” (Iv 2,19). Ovdje Isus kaze JA (usp. tak. Jon 2)!

Neki redci o paklu kao vječnom mučenju: Dan 12,2; Mk 9,44-49; Lk 16,23-24; Otk 20,10, mrtvi slave Boga: Job 26,5. Ako ne postoji čistilište zašto je Juda Makabejac prinio žrtvu za mrtve (2Mak 12,16)? Gdje je Isus bio u 1Pt 3,18-20? Zašto Pavao kaže da će duše nekih spašenih morati proći kroz oganj (1 Kor 3,15)? Zašto Pavao moli Boga za milost prema mrtvom Oneziforu (2 Tim 1,16)? Što znači Isusova prispodoba o tamnici i zadnjem novčiću (Lk 12, 58-59)? Najraniji kršćanski spisi govore o čistilištu su Djela Pavlova i Teklina, 140.

Kod:
http://www.katolik.hr
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Riječ nefeš ne znači samo krv ili život kako tvrde adventisti, već ima 32 značenja, a jedno od njih, vrlo često u Bibliji je duša. I riječ leb se prevodi kao duša. “Željno te, Jahve, čekamo; duša nam žudi…“ ,,A onda svatko koga je srce vuklo i duša poticala dođe…“ (Izl 26,8; 35,21; Br 21,5). ,,To bijedno jelo već se ogadilo dušama našim“. “Ondje za novac …što god ti duša zaželi“. “Narod bezdušan” (Pnz 12,21; 14,26; 28,50).

I uvijek se odnosi na čovjeka, a nikada ne znači nešto mimo čovjeka nekakav duh kao u RKC i PC.

Riječ nefeš ne znači samo krv ili život kako tvrde adventisti, već ima 32 značenja, a jedno od njih, vrlo često u Bibliji je duša. I riječ leb se prevodi kao duša. “Željno te, Jahve, čekamo; duša nam žudi…“ ,,A onda svatko koga je srce vuklo i duša poticala dođe…“ (Izl 26,8; 35,21; Br 21,5). ,,To bijedno jelo već se ogadilo dušama našim“. “Ondje za novac …što god ti duša zaželi“. “Narod bezdušan” (Pnz 12,21; 14,26; 28,50).

Pd vidiš da duša znači čovjek. DUŠA NAM ŽUDI znači mi žudimo. OGADILO DUŠAMA našim znači ogadilo nama (opet ljudima) sama si sebi uskočila u stomak.

Izak kaže Ezavu: ,,pa da te blagoslovi dusa moja dok nisam umro” (Post 27,4),

Blagoslovim ja to se kaže, duša opet čovjek, osoba.

Rahele na samrti: ,,A kad se rastavljaše s dušom te umiraše…” (Post 35,18)

Rastavljala sa životom znači umirala, to se i sada kaže pa niko ne misli da se rastavlja sa duhom kao nekom osobom.

Josipova braća kažu: “vidjesmo muku duše njegove kad nam se moljaše“ (Post 42,21).

Odnosi se na Josipa znači da je sama duša Josip.

Jakov kaže sinovima: “U tajne njihove da ne ulazi duša moja” (Post 49,6).

A znači u tajne njihove da ne ulazim JA. Dakle dokaz da je Jakov duša, nije ništa mimo Jakova.

“U tajne njihove da ne ulazi duša moja” (Post 49,6). Bog objašnjava Izraelcima: “Jer je duša tijelu u krvi, a ja sam vam je odredio za oltar da se čiste duše vaše, jer je krv što dušu očisćava” (Lev 17,11) Dakle, duša žrtvenih životinja je u krvi. I ta krv je određena za ocišćenje ljudskih duša. Ovdje riječ “duša“ ne označava krv, nego dušu, duhovni dio čovjeka.

Opet se odnosi na osobu koja je tijelo, nema duše uzvan tijela.

Šaul mučeći se pred smrt, reče: “pristupi k meni i ubij me, jer me obuzeše muke, a još je sasvim duša u meni“ (2 Sam 1,9).

Duša znači i život, duša u meni znači da sam živ. A ne po formalnom shvatanju riječi što je odlika nezrelih osoba posebno djece.

Abigajila kaže Davidu: “Neka duša moga gospodara bude svezana u snopu života.“ (1Sam 25, 29)

Znači da gospodar bude spasen. Odličan dokaz da je duša osoba, čovjek. Pa ne može niko biti spasen osim osobe, a osobe jedino postoje kao tijelo, ne kao duh sam. I to po uskrsu se dobija spasenje.

David Solomonu: “Da služi Bogu “cijelim srcem i dušom dragovoljnom“ (1 Ljet 28,9).

Dušom znači cijelim bićem, opet dokaz da je duša i tjelesni dio.

Kad Psalmist kaže “Blagosivljaj dušo moja Gospoda“, tu ne misli ni na svoju krv ni na svoje življenje, nego na dušu kao duhovni dio svoga ljudskog bića (Ps 103,1).

Tu misli na sebe, dakle opet dokaz da je duša i tijelo.

Izaija kaže “Duša će se moja veseliti u Bogu mojem“ (Iz 61,10).

Znači veseliću se JA, mislim na Isaiju. A Isaija nije duh.

Isus kaže: “Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, a duše ne mogu ubiti. Nego se vise bojte onoga koji moze i dušu i telo da upropasti u paklu“

Duša znači i život, smisao stiha je da se ne bojimo onih koji mogu da ubiju tijelo, da nas usmrte, jer nam ne mogu oduzeti vječni život. Dakle opet duša nije nešto mimo tijela.

Ilija moleći se Bogu za dječaka: ,,Neka se povrati u dijete duša njegova” (1Kr 17,21).

Znači da
Bogataš kojem je urodila njiva kaže sam sebi: “Reći ću svojoj duši: dušo, imaš mnoga imanja… uživaj“

Znači reći
oživi. NIgdje dokaza da je duša duh.

,“ljudi u gradu uzdišu i duše pobijenih viču“,

Kao i pred oltarom, kao što piše da krv avelja viče, a znamo da sama krv ne može da viče.

David kaže: “Jer nećeš ostaviti duše moje u grobu, niti ćes dati da svetac tvoj vidi trulost“ (Ps 16,10).

Pa jel Isus ostavio samo svoj dio ili ciijelog sebe u grobu? Nije ostavio cijelog sebe. Znači duša =osoba.

Nigdje duša ne znači DUH.

Pavao kaže: “Te da se vas neoštečeni duh, i duša, i tjelo sačuvaju prilikom dolaska Gospodina našega Isusa Krista“ (1 Sol 5,23).

Pavle govori ovdje da budemo čisti pred dolazak Isusa. DUH znači um, tijelo znači da ne pušimo, ne jedemo nezdravu hranu, alkohol da ne pijemo itd. DUŠA znači cijelim svojim bićem dabudemo čisti, čisti kao osobe.

Bogataš kojem je urodila njiva kaže sam sebi: “Reći ću svojoj duši: dušo, imaš mnoga imanja… uživaj“.

Pa sama si sebi uskočila u stomak, vidiš da kaže samom sebi, a on je tijelo, nije duh.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
I uvijek se odnosi na čovjeka, a nikada ne znači nešto mimo čovjeka nekakav duh kao u RKC i PC.



Pd vidiš da duša znači čovjek. DUŠA NAM ŽUDI znači mi žudimo. OGADILO DUŠAMA našim znači ogadilo nama (opet ljudima) sama si sebi uskočila u stomak.



Blagoslovim ja to se kaže, duša opet čovjek, osoba.



Rastavljala sa životom znači umirala, to se i sada kaže pa niko ne misli da se rastavlja sa duhom kao nekom osobom.



Odnosi se na Josipa znači da je sama duša Josip.



A znači u tajne njihove da ne ulazim JA. Dakle dokaz da je Jakov duša, nije ništa mimo Jakova.



Opet se odnosi na osobu koja je tijelo, nema duše uzvan tijela.



Duša znači i život, duša u meni znači da sam živ. A ne po formalnom shvatanju riječi što je odlika nezrelih osoba posebno djece.



Znači da gospodar bude spasen. Odličan dokaz da je duša osoba, čovjek. Pa ne može niko biti spasen osim osobe, a osobe jedino postoje kao tijelo, ne kao duh sam. I to po uskrsu se dobija spasenje.



Dušom znači cijelim bićem, opet dokaz da je duša i tjelesni dio.



Tu misli na sebe, dakle opet dokaz da je duša i tijelo.



Znači veseliću se JA, mislim na Isaiju. A Isaija nije duh.



Duša znači i život, smisao stiha je da se ne bojimo onih koji mogu da ubiju tijelo, da nas usmrte, jer nam ne mogu oduzeti vječni život. Dakle opet duša nije nešto mimo tijela.



Znači da


Znači reći
oživi. NIgdje dokaza da je duša duh.



Kao i pred oltarom, kao što piše da krv avelja viče, a znamo da sama krv ne može da viče.



Pa jel Isus ostavio samo svoj dio ili ciijelog sebe u grobu? Nije ostavio cijelog sebe. Znači duša =osoba.

Nigdje duša ne znači DUH.



Pavle govori ovdje da budemo čisti pred dolazak Isusa. DUH znači um, tijelo znači da ne pušimo, ne jedemo nezdravu hranu, alkohol da ne pijemo itd. DUŠA znači cijelim svojim bićem dabudemo čisti, čisti kao osobe.



Pa sama si sebi uskočila u stomak, vidiš da kaže samom sebi, a on je tijelo, nije duh.

A sta znaci:

,,kad se rastavljaše s dušom te umiraše…” (Post 35,18).

Od koga se rastavljala, jel od same sebe?
Ti kazes da si "dusa - ti"!
Znaci rastavljala se od same sebe!

Svasta!



"a još je sasvim duša u meni“ (2 Sam 1,9).

Jel "nesto drugo u njemu" ili je "on sam u sebi"?



Tuguje duša u meni…“,

Jel "nesto u njemu tuguje" ili "on sam u sebi tuguje"?



"a još je sasvim duša u meni“ (2 Sam 1,9).

Jel on sam u sebi?
Ili je dusa u njemu?



,,Neka se povrati u dijete duša njegova” (1Kr 17,21)

Jel da se dete "samo sebi vrati"?
Ili da se "vrati u telo"?



Dosta je već, Gospode, primi dušu moju“ (1Kralj.19:4).

Sta da primi, i sta se vraca k Bogu?

Ako je "dusa = telo", ispada po vama da se "vraca telo"!



Samo tijelo njegovo dok je živ boluje, a duša njegova u njemu tuži

Jasna razlika izmedju duse i tela.

Ako je covek samo telo, zasto pominje dusu odvojeno od tela?



"Bog ce isčupati dušu njegovu“ (Job 10,1; 14,22; 19,2; 24,12; 27,8)

Odakle "cupa dusu"?
Ako je "dusa = telo", sta da iscupa napolje?

Po vama "nema sta da iscupa"!



Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, a duše ne mogu ubiti." (Mt 26,38, 10,28).

Ako je "dusa = telo" kako vi tvrdite, onda covek moze ubiti dusu!

Ali tekst kaze da to moze jedino Bog!
Stoga je dusa van tela!



duše zaklanih.. viču…“ (Otk 6,9)

Opet dokazuje da je nesto svesno.


"mnogo vise volimo izaci iz tela i sa Gospodom biti" (2 Kor 5,8)

Kako to Pavle hoce "izaci iz tela"?
Zar nije "vaskrsenje u telu" JEDINI NACIN da vidi Boga?



Kažem ti još danas, biti ćeš sa mnom u Raju“?(Lk 23,43)

Zasto naglasava da mu to govori "danas"? Kakve veze ima sto mu je rekao "danas", a ne "juce" ili "prekljuce"?

Zasto naglasava bas "danas"?

Ovo nema logike, osim ako mu je rekao "danas ces samnom biti u raju"!

Znaci, konstrukcija recenice vam ne valja!



"Da mu Gospod da, da nadje milost od njega u onaj dan"

Zasto Pavle moli za mrtvog Onezifora, ako je nakon smrti sve reseno???




*Na ovo nisi odgovorio..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
A sta znaci:

,,kad se rastavljaše s dušom te umiraše…” (Post 35,18).

Od koga se rastavljala, jel od same sebe?
Ti kazes da si "dusa - ti"!
Znaci rastavljala se od same sebe!

Svasta!

Rastavljala se od života, nije od neke osobe u njoj kako kažete vi.

Ja nisam rekao duša znači samo osoba, nego se odnosi i na osobu. A život se odnosi na tu osobu. Čak bezobrazno podmećeš nešto što nisam ni rekao.

"a još je sasvim duša u meni“ (2 Sam 1,9).

Jel "nesto drugo u njemu" ili je "on sam u sebi"?

Znači da je živ, još sam živ. Jer duša znači i život. Po tebi je baš je on sam u sebi. Jer ti kažeš da je duša duhovno biće.

Tuguje duša u meni…“,

Jel "nesto u njemu tuguje" ili "on sam u sebi tuguje"?

Znači tugujem ja, tj. ta osoba koja je to rekla.

"a još je sasvim duša u meni“ (2 Sam 1,9).

Jel on sam u sebi?
Ili je dusa u njemu?

Znači da je u njemu život, znači da je živ.

,,Neka se povrati u dijete duša njegova” (1Kr 17,21)

Jel da se dete "samo sebi vrati"?
Ili da se "vrati u telo"?

Već sam rekao da oživi. Pa baš po tebi je da se vrati sam sebi pošto ti je duša duh osoba.

Dosta je već, Gospode, primi dušu moju“ (1Kralj.19:4).

Sta da primi, i sta se vraca k Bogu?

Ako je "dusa = telo", ispada po vama da se "vraca telo"!

Duša je i tijelo, spoj tijela i praha, ali nije duh.

Pa naravno da primi, da primi njegov vječni život. A vidimo da će to da bude tek po uskrsu.

Bog tada prima ljude.

Samo tijelo njegovo dok je živ boluje, a duša njegova u njemu tuži

Jasna razlika izmedju duse i tela.

Ako je covek samo telo, zasto pominje dusu odvojeno od tela?

Pa gdje piše da je duša izvan čovjeka duh. Pa naravno da je u čovjeku jer je čovjek.

Ne može osoba na formalnom nivou shvatanja riječi da to shvati. Znam dobro kod djece. kolika je muka da izađu iz takvog shvatanja riječi.

Znači da tuži on, tuguje, šta hoćeš reći da se u čovjeku duša tuži (tuguje) a on kao tijelo se raduje. E svašta.

Šta hoćeš reći da se dio čovjeka raduje, a dio tuguje.

"Bog ce isčupati dušu njegovu“ (Job 10,1; 14,22; 19,2; 24,12; 27,8)

Odakle "cupa dusu"?
Ako je "dusa = telo", sta da iscupa napolje?

Po vama "nema sta da iscupa"!

Čupa život. Znači opet nije duh. Joj kakvo nakaradno shvatanje stihova, piše čupa oni misle da se duša čupa ko kada se zub čupa. dakle uzme mu život. Duh životno nije život nego sila koja oživljava.

Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, a duše ne mogu ubiti." (Mt 26,38, 10,28).

Ako je "dusa = telo" kako vi tvrdite, onda covek moze ubiti dusu!

Ali tekst kaze da to moze jedino Bog!
Stoga je dusa van tela!

Već objašnjeno i oborena vaša tvrdnja.

duše zaklanih.. viču…“ (Otk 6,9)

Opet dokazuje da je nesto svesno.

Kao što krv viče i kamenje i drvo što viče.

"mnogo vise volimo izaci iz tela i sa Gospodom biti" (2 Kor 5,8)

Kako to Pavle hoce "izaci iz tela"?
Zar nije "vaskrsenje u telu" JEDINI NACIN da vidi Boga?

O tome dajem poseban post.

Pitaj Jova jedini način da se Bog vidi je uskrs.

Kažem ti još danas, biti ćeš sa mnom u Raju“?(Lk 23,43)

Zasto naglasava da mu to govori "danas"? Kakve veze ima sto mu je rekao "danas", a ne "juce" ili "prekljuce"?

Pa jel Isus bio u raju ili grobu? Možda vam je grob raj?

Zasto naglasava bas "danas"?

Ovo nema logike, osim ako mu je rekao "danas ces samnom biti u raju"!

Ima, danas ako poslušate glas moj, znači i danas i sutra i za 10 godina.

Danas priloška odredba ima za cilj osim bukvalnog tumačenja da pojača određenu poruku.

5. Mojsijeva 11,28

A prokletstvo, ako ne uzaslušate zapovijesti Gospoda Boga svojega nego siđete s puta, koji vam ja danas zapovijedam, te pođete za drugim bogovima, kojih ne poznajete.
5. Mojsijeva 15,5 Samo ako dobro uzaslušaš glas Gospoda Boga svojega gledajući da činiš sve ove zapovijesti, koje ti ja zapovijedam danas,
Znači da bi tgrebali da Boga slušamo DANAS, a ne sutra, prekosutra.








"Da mu Gospod da, da nadje milost od njega u onaj dan"

Zasto Pavle moli za mrtvog Onezifora, ako je nakon smrti sve reseno???




*Na ovo nisi odgovorio..

Pa naravno da je sve rješeno, ovo je vapaj nade, a ne molitva da Bog nešto promijeni.

Jednm je čovjeku umrijeti ONDA SUD.

Priča o Lazaru i bogatašu je oborila tvoju nauku, tvoje PC nema prelaska nakon smrti ovima u raj i obrnuto.
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
SMRT ČOVJEKA – USKRS
=============================


1.

kad čovjek umre - umre zato jer mu je Bog Otac Jahve

oduzeo svoj DAH-DUH ŽIVOTA

2.

TIJELO čovječje se raspadne

3.

DUH čovjeka je ono što je vječno i čeka uskrs
DUH čovjeka počinje ezistirati činom rođenja

DUH čovjeka je čovječja osobnost, memorija, soft ware, inetelekt,…
DUH čovjeka se počinje „puniti“ od rođenja

4.

DUH mrtvoga je u stanju spavanja - nesvjesnoti

i čeka uskrs

5.

na PRVI uskrs svi dobri DUHOVI mrtvih

bit će probuđeni i spojeni sa novim Neraspadljivim tijelom

i sa tada živima dobrima - kojima će se tijela isto promijeniti

u Neraspadljiva - biti UZNESENI na Nebo

na 1.000 godina
---------------------------------------------
za veliku većinu Neodabranih Nespašenika je ZATOR – većina će biti istrebljena,
ubijena, smaknuta od G Yehošue i anđela,
ALI – neće SVI biti ubijeni.

NEKI će ostati na Zemlji živjeti i razmnožavati se u sljedećem 1.000 ljeću.

TI preživjeli će na kraju T-ljeća biti zavedeni i krenut će na
Kraljevski Nebeski Jeruzalem koji se spušta sa Neba sa svim spašenicima.

TADA – Bog Jedini Otac JHVH – spaljuje – ubija SVE ZLE
i nema više niti jednog zlog živog
NAKON TOGA:

6.

na DRUGI uskrs za ZLE DUHOVE mrtvih

bit će probuđeni i spojeni sa novim Neraspadljivim tijelom

ići će na sud i na izvršenje kazne

u vječnu muku u vječno ognjeno jezero vječne muke

koje će TADA Bog Otac Jahve stvoriti daleko od oka svoga.

7.

dobrima će Bog Otac Jahve

stvoriti Novu Zemlju na kojoj će svi dobri

vječno biti u Raju



 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
3.

DUH čovjeka je ono što je vječno i čeka uskrs
DUH čovjeka počinje ezistirati činom rođenja

DUH čovjeka je čovječja osobnost, memorija, soft ware, inetelekt,…
DUH čovjeka se počinje „puniti“ od rođenja

Čuj ovo duh čeka uskrs, a izlaze iz groba tijela (ljudi).

Ovo ti je najbolje. Bilo smiješno da nije žalosno.
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Čuj ovo duh čeka uskrs, a izlaze iz groba tijela (ljudi).

Ovo ti je najbolje. Bilo smiješno da nije žalosno.
TIJELA se raspadaju - NEMA ih više

uskrsom Bog Otac JHVH stvara NOVA NERASPADLJIVA TIJELA
---------------------------------------------------------------------


1. KORINĆANIMA 15,51

Evo otajstvo vam kazujem:

SVI DODUŠE NEĆEMO USNUTI,

ALI SVI ĆEMO SE IZMIJENITI.


1. KORINĆANIMA 15,52

Odjednom, u tren oka, na posljednju trublju - jer zatrubit će –

I MRTVI ĆE USKRSNUTI NERASPADLJIVI

I MI ĆEMO SE IZMIJENITI.


1. KORINĆANIMA 15,53

JER OVO RASPADLJIVO TREBA DA SE OBUČE U NERASPADLJIVOST

I OVO SMRTNO DA SE OBUČE U BESMRTNOST.


1. KORINĆANIMA 15,54

A KAD SE OVO RASPADLJIVO OBUČE U NERASPADLJIVOST

I OVO SMRTNO OBUČE U BESMRTNOST,

tada će se obistiniti riječ napisana: Pobjeda iskapi smrt.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Шта Оци Цркве кажу о бесмртности душе

- Свети Јустин Мученик и философ: ''Душа је свесна и након смрти'' (Апологија)

- Свети Антоније Велики: ''Истински човек је онај који разуме да је тело пропадљиво и кратковечно. Такав човек такође разуме и каква је душа: божанствена и бесмртна'' (Добротољубље, 1, с.21) Што се тела тиче, оно је смртно. Међутим, што се тиче духа и ума, он је бесмртан'' (исто, с.19).

- Свети Макарије Египатски: ''Ни за архангела Михаила, или Гаврила, Он (Бог) није рекао: Хајде да га начинимо по Свом образу и подобију (1.Мојс.1;26), него је то рекао за човеково духовно сушстаство, под чим подразумевам његову бесмртну душу'' ( Духовне беседе,15.беседа,Волос 1954,с.93)
- Свети Атанасије Велики: ''Будући да душа покреће саму себе, отуда следи да би, и након што одложи тело, требало да настави да покреће саму себе. Јер није душа она која умире, него је то тело, које умире након одласка душе''(ПГ ХХХIII,с.25,65Б)

- Свети Василије Велики: ''...Ја сам загледан у безвремену вечност, чији крај ум не може да докучи, као што ум не може да замисли ни крај бесмртне душе.''

-Свети Григорије Богослов: ''Душа је блажена и бесмртна, и као бесмртно суштатство, она ће бити или кажњена или прослављена због своје злобе или своје врлине''(У одбарану његовог бекства у Понт, PG XXXV, с.437).

- Свети Јован Златоуст: ''Да имамо бесмртну душу, да смо одговорни и да ће мо дати одговор за своја дела, и да ће мо се појавити пред Страшним судом – то су ствари у које верују умови ИСТИНСКИХ ХРИШЋАНА, и они су васцели свој живот устројили сагласно с тим очекивањима, уздигли се изнад сваког овоземаљског маштања, поучени Светим Писмима ''( Беседе о статуама, 19, PG XLIX, с.189)

- Свети Марко Подвижник: ''Исцрпљуј чедо, своје младо тело, и на тај начин крепи своју бесмртну душу''(Добротољубље, 1, атина,1957,с.133)

- Авва Доротеј: ''У тренутку када је створио човека, Бог је у њега засејао и врлине, као што је речено: Хајде да начинимо човека по Свом образу и подобију. Рекао је: По Свом образу, јер је душу створио као непропадљиву и самовласну''(''Изреке'', Волос, 1960,с.91)

- Свети Јован Лествичник: ''САВ СВЕТ НИЈЕ ВРЕДАН КОЛИКО ДУША, ЈЕР ЋЕ СВЕТ ПРОЋИ, ДОК ЈЕ ДУША НЕПРОПАДЉИВА И ОСТАЈЕ НЕПРОПАДЉИВА''(Лествица, Београд 1963).

- Свети Јован Дамаскин: ''Каже да је сваки човек образ Божији, због достојанства духа и душе, односно, зато што су обележја духа и целовитости душе неуништивост, невидљивост, бесмртност и самовласност''(Добротољубље, 2, Атина 1958,с.238).

Смрт је раздвајање душе од тела. Тада се ово тело, које је било саздано од праха земаљског, након растанка са душом враћа у земљу од које је узето и ту, услед пропадљивости почиње да се разлаже.

Душа, међутим, будући да је бесмртна, одлази на место на које је Бог заповедио или, боље речено, на место које је сама себи припремила док је још била у телу...''(Варлаам и Јоасаф, Loeb Classiacal Libraru, III,с.63)

- Свети Симеон Нови Богослов: ''Душа је духовна и по својој ПРИРОДИ бесмртна.''(Сабрана дела, Сирос, 1886,с.149).

- Никита Ститат: ''Ја сам образ Божији, како у погледу душе која је духовна, бесмртна и словесна, тако и у погледу ума, који је отац разума и недељив, и исте суштине као и душа''(Добротољубље, 3. Атина, 1960,с.306).

- Свети Григорије Палама: ''Свака словесна и духовна природа, било да је човечија или ангелска, има живот, посредтвом којег остаје бесмртна и неприступачна за пропадљивост''(Добротољубље, 4, Атина, 1961,с.143)

И тако даље има још, мислим да сам сасвим довољно цитирала! Још ћу само ово рећи.

Једном речју, васцело Свето Писмо, како Старог, тако и Новог Завета, обзнањује бесмртност душе, и био би то уистину тежак задатак ако бих желела да набројим где се све то (бесмртност душе) помиње у Писмима.

Човек није само тело, него и душа. Душа не пропада са телом, него остаје бесмртна!

Borba za veru sajt.

 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
SMRT ČOVJEKA – USKRS
=============================


1.

kad čovjek umre - umre zato jer mu je Bog Otac JHVH

oduzeo svoj DAH-DUH ŽIVOTA

2.

TIJELO čovječje se raspadne

3.

DUH čovjeka je ono što je vječno i čeka uskrs
DUH čovjeka počinje ezistirati činom rođenja

DUH čovjeka je čovječja osobnost, memorija, soft ware, inetelekt,…
DUH čovjeka se počinje „puniti“ od rođenja

4.

DUH mrtvoga je u stanju spavanja - nesvjesnoti

i čeka uskrs
gdje je mjesto gdje su uspavani duhovi mrtvih -

ne kaže se u Bibliji - ali su svi zajedno - i spašenici i ne-spašenici

5.

na PRVI uskrs svi dobri DUHOVI mrtvih

bit će probuđeni i spojeni sa novim Neraspadljivim tijelom

i sa tada živima dobrima - kojima će se tijela isto promijeniti

u Neraspadljiva - biti UZNESENI na Nebo

na 1.000 godina
---------------------------------------------
za veliku većinu Neodabranih Nespašenika je ZATOR – većina će biti istrebljena,
ubijena, smaknuta od G Yehošue i anđela,
ALI – neće SVI biti ubijeni.

NEKI će ostati na Zemlji živjeti i razmnožavati se u sljedećem 1.000 ljeću.

TI preživjeli će na kraju T-ljeća biti zavedeni i krenut će na
Kraljevski Nebeski Jeruzalem koji se spušta sa Neba sa svim spašenicima.

TADA – Bog Jedini Otac JHVH – spaljuje – ubija SVE ZLE
i nema više niti jednog zlog živog
NAKON TOGA:

6.

na DRUGI uskrs za ZLE DUHOVE mrtvih

bit će probuđeni i spojeni sa novim Neraspadljivim tijelom

ići će na sud i na izvršenje kazne

u vječnu muku u vječno ognjeno jezero vječne muke

koje će TADA Bog Otac JHVH stvoriti daleko od oka svoga.

7.

dobrima će Bog Otac JHVH

stvoriti Novu Zemlju na kojoj će svi dobri

vječno biti u Raju

=============================================
 
Natrag
Top