Besmrtnost ili smrtnost duse

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Da me ne zanima ne bih ti ni pisao, ostavio bih te u zabludi. Zato ima onaj stih "Jakov je otišao za drugim bogovima pusti ga". To ide nakon davanja dokaza. Tebi su dati dokazi, ali te istina ne zanima, zato te prepuštam dalje zabludi u kojoj si.

Nisu mi dati dokazi.
Jer da jesu, ja bi prihvatio.
Tebi je nepojmljivo da postoje iskreni ljudi...

Ni ne znaš šta je laž, ništa to ne znači jer i govorenje činjenica u cilju dovođenja nekog u zabludu je isto laž. Tako da ne postoji djelimična istina.

Uf filozofe :)

Izmisljas, samo da bi se svadjao!

Ako ja izjavim: "sunce sija i sunce je ravna ploca" , da li ces ti tvrditi da je sve sto sam rekao laz?

Kako ces "istinu nazvati lazju"?

U mojim recima "ima istine", ali "ima i lazi". Pa to onda nije laz, vec "poluistina", a ti si je ipak nazvao "laz", kao da je sve izreceno laz?

Ti stvarno moras da odes u krajnost, da lupis glavom o zid, da ispaznis um .. da bi ovako nesto izjavio..

Problem je sto ti i ne razmisljas..
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Sta ti mislis? Da li je Isus toga dana kada je razamet u petak zaista bio u Raju?
Zar vi ne verujete da je on bio u Adu i tamo propovedao mrtvima?
Pa Ad nije u Raju nego u pozemlju. Da li je tako? To znaci da ni Isus toga petka nije bio u Raju, pa kako je onda razbojnik mogao s Njim zajedno da bude u Raju?

Do Hrista su svi, pravedni i nepravedni "isli na isto mesto", a pakao i raj su bili fizicki spojeni.. To se lepo vidi u prici o "bogatasu i lazaru", gde su se gledali preko provalije..

To uci crkva..
Vi kazete da je to samo prica, jeste prica, ali sadrzi i tacne opise..

Elem, Hristos je otisao u hades, prvo je propovedao evandjelje mrtvima (gresnicima), a potom je presao u drugi deo Hadesa, "raj", i tamo je poveo zlocinca sa sobom..

Tako da ovo i nije nikakav argumenat..
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
978
Ovaj mire lupa uvijek jedno te isto i vjeruje u doslovnost price o bogatasu i Lazaru....da ne stavljam cijeli tekst ali evo o doslovnosti

Problem doslovnog tumačenja.

Oni koji ovu prispodobu tumače kao doslovni prikaz stanja spašenih i nespašenih poslije smrti, suočavaju se s nepremostivim problemima. Ako je ova priča stvarni opis stanja između smrti i uskrsnuća, onda mora biti činjenično istinita i dosljedna u pojedinostima. No ako je ova prispodoba slikovita, onda nas se tiče samo moralna istina koju prenosi. Doslovno tumačenje priče raspada se pod težinom vlastiti apsurdnosti i proturječnosti, što pažljivim promatranjem
postaje očigledno.

Zastupnici doslovnog tumačenja pretpostavljaju da su bogataš i Lazar bili bestjelesni duhovi, lišeni tijela. No za bogataša je rečeno da ima "oči" kojima gleda i "jezik" kojim govori, kao i da traži olakšanje od Lazarova "prsta" – što su sve dijelovi stvarnog tijela. Prikazani su kao da fizički postoje, unatoč činjenice da je tijelo bogataša bilo pokopano u grobu. Je li njegovo tijelo greškom odneseno u had zajedno s dušom?

Bezdan razdvaja Lazara na nebu (Abrahamovo krilo) od bogataša u hadu. Bezdan je suviše širok da bi ga itko mogao prijeći, ali dovoljno uzak da im omogući razgovor.
Uzet doslovno, znači da su nebo i pakao na govornoj i vizualnoj udaljenosti tako da se sveti i grešnici mogu uzajamno vidjeti i razgovarati. Razmislimo na treneutak o slučaju roditelja koji su na nebu i gledaju svoju djecu kako se čitavu vječnost muče u hadu. Ne bi li takav prizor uništio svaku radost i mir na nebu? Nezamislivo je da bi spašeni za svu vječnost preko bezdana gledali svoje drage koji nisu spašeni i s njima razgovarali.

Sukob s biblijskim istinama.

Doslovno tumačenje ove prispodobe suproti se nekim temeljnim biblijskim
istinama. Ako je priča doslovna, onda je Lazar primio nagradu, a bogataš kaznu neposredno poslije smrti, a prije sudnjeg dana. No Biblija jasno uči da će do nagrade i kazne, kao i razdvajanja spašenih od nespašenih doći prigodom Kristova dolaska: "Kad Sin Čovječji dođe sa svojim sjajem… tada će se pred njim skupiti svi narodi, a on će ih razlučiti jedne od drugih." (Mt 25,31.32) "Pazi! Dolazim uskoro i sa sobom nosim plaću da svakome platim prema njegovu djelu." (Otk 22,12) Pavao je očekivao da će dobiti "vijenac pravednosti" kad se pojavi Krist
(2 Tim 4,
icon_cool.gif
.

Doslovno tumačenje ove prispodobe
suprotno je i zajedničkom svjedočanstvu Starog i Novog zavjeta da umrli,
pravedni i nepravedni, leže bez riječi i bez svijesti mrtvi do dana uskrsnuća
(Prop 9,5.6; Job 14,12-15.20.21; Ps 6,6; 115,17). Doslovno tumačenje se također protivi dosljednoj uporabi hadesa u Novom zavjetu, jer je njime označen grob ili boravište mrtvih, a ne mjesto kažnjavanja. Ustanovili smo da je u deset od jedanaest slučajeva had izričito povezan sa smrti i grobom. Izuzetna uporaba ovog izraza u ovoj prispodobi kao ognjenog mjesta mučenja, proistječe, kako ćemo za koji trenutak vidjeti, ne iz Svetog pisma, već iz onovremenog židovskog vjerovanja koje je nastalo pod utjecajem grčke mitologije.

Doslovno vjerovanje ove price razbijeno u djelice ili kako tripo kaze pobijeno i logikom i Biblijom....ali mire ko mire nace ce dlake i u ovom objasnjenju.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ovaj mire lupa uvijek jedno te isto i vjeruje u doslovnost price o bogatasu i Lazaru....da ne stavljam cijeli tekst ali evo o doslovnosti

Jel ni ti ne citas postove???

KO JE REKAO DA JE PRICA DOSLOVNA???

I sta mi dajes kopiran materijal koji sam u par recenica oborio u prethodnom postu???
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, nisi odgovorio na moje pitanje, pa ću to shvatiti kao da nisi video.

Nisam video a ne mogu ni da stignem.
Ako je o mitarstvima ono gore, ja stvarno ne znam koliko vama treba ponavljati da to nije zvanicno ucenje crkve???

* sledeci put citiraj, veca je verovatnoca da cu videti..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
U Bibliji nema skoro ništa između ili je smrtna ili besmrtna. A svaka filozofija koja kaže u ovom smislu je smrtna u drugom besmrtna je okultna nauka.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
1.Mojsijeva 3:
4 A zmija reče ženi: Nećete vi umreti;
5 Nego zna Bog da će vam se u onaj dan kad okusite s njega otvoriti oči, pa ćete postati kao bogovi i znati šta je dobro šta li zlo.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
1.Mojsijeva 3:
4 A zmija reče ženi: Nećete vi umreti;
5 Nego zna Bog da će vam se u onaj dan kad okusite s njega otvoriti oči, pa ćete postati kao bogovi i znati šta je dobro šta li zlo.

Ništ to ne znači, jer čovjek i da se ne moli ljudima (svecima) i ne smatra ih da su živi, opet mu se javlja demon ako ima pogrešnu sliku o Bogu i odbacuje Božji zakon.
 
Natrag
Top