LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]CVEĆARSTVO[/h] (Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)
Dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort.
Bojana Kokar, dipl. ing. hort.

CVETNE VRSTE NA OTVORENOM PROSTORU
[h=4]JEDNOGODIŠNJE CVETNE VRSTE[/h] SEZONSKO – LETNJE CVEĆE ZA SADNJU NA ZELENIM POVRŠINAMA
[h=3]A N T I R R H I N U M[/h] fam. Scrophulariaceae
Ime roda potiče od grčke reči anthos- cvet i rhin – nos, što se odnosi na izgled cveta.
Rod broji oko 80 vrsta koje najvećim delom rastu u umerenoj zoni zemljine hemisfere. Kod nas vrste iz ovoga roda nose ime zevalice, što asocira na cvetnu usnu koja kada se otvori i podseća na lava koji zeva!
Antirrhinum se pominje kao česta cvetna vrsta gajena kao višegodišnja u seoskim baštama još u 16. veku.
Seme, cveti i botanički prikaz Antirrhinum sp

[h=3]Antirrhinum majus[/h] Antirrhinum majus je uspravan žbun visine od 15-120 cm i veoma razgranat. Ima različit položaj listova, tako da su donji listovi naspramno lancetasti, a listovi pri vrhu su naizmenični.
Cvetovi su zigomorfni, dvogubi i nalaze se u terminalnim cvastima. Boja cveta varira od jednobojnih pa do višebojnih cvetova u svim bojama izuzev plave. Postoji preko 1.000 sorti i var. Antirrhinum majus koje se međusobno razlikuju po habitusu i boji.
Bogatstvo boja cveta Antirrhinum majus

Razmnožavanje i proizvodnja
Razmnožavanje je setvom semena na otvorenim lejama direktno uz dobru i detaljnu pripremu i obogaćivanje tla hranljivim zemljišnim substratima, ako je proizvodnja namenjena za rezanje cveta, ili u staklenicima kada proizvodimo rasad za sadnju na cvetnim gredicama ili u saksijama. U 1 gramu ima 1.000-2.000 semenki, a za proizvodnju 1.000 komada rasada treba posejati 1.250 semenki. Pre setve seme treba držati u hladnjaku na 2-4°C dve nedelje. Pri direktnoj setvi na otvorenom treba zasejati 50-60 grama na 100 m[SUP]2[/SUP].
Izložba sorti firme S&G u Holandiji (sorta Coronette)

Nakon setve seme niče za 7 dana pri temperaturi od 18-20°C. Vrsta dobro reaguje na DIF metodu (dnevne temperature su iste ili niže od noćnih), te na taj način ubrzava početak cvetanja. Nakon pikiranja u daljem uzgoju za 2-3 nedelje potrebno je rasad niskih sorti tretirati prskanjem ALAROM 0,25% i prskanje ponoviti nakon 10 dana.
Polegla sorta Animo Deep Pink

Primena puzave sorte A. majus Animo

Sorta ANIMOse proizvodi samo reznično. To je viseća forma koja se veoma uspešno gaji u visećim korpama ili izdignutim žardinjerama. Ima guste i razgranate cvasti. Sa rezanjem reznica počinjemo krajem januara i do cvetanja treba da prođe 3,5 meseca. Optimalna temperatura uzgoja je 10-15 stepeni (hladna kultura).Poznate su Animo Carmin, »DeepPink« i White. Cvetaju celo leto.
Antirrhinum je vrsta svetlosti i za svoj uspešni uzgoj traži sunčane ekspozicije. Može podneti i polusenku, ali sa slabijim cvetanjem. Izdržava mrazeve, tako da se u baštama može zadržati preko zime i na proleće orezivanjem obnoviti.
Na zemljište nije izbirljiva, ali se najbolje uzgaja na hranljivom i umereno vlažnom zemljištu gde je Ph 6,5.

Sve sorte delimo u tri grupe:
Visoke sorte Antirrhinuma od 80-100 cm:
Ariane F1daje bogat cvetni aspekt.
Viskoka sorta A. majus Rocket F1

Rocket F1najbolja za spoljnu proizvodnju.
Cremona F1idealna za staklenike.
Srednje visoke sorte od 35-80 cm:
Coronette F1dobra je za baštenski uzgoj. Visine je 45 cm, čvrsta sa izduženom, jakom cvetnom drškom.
Srednje visoka sorta A. majus Coronette F1 – Light pink

Niske sorte 15-35 cm:

Crown F1 visine 35 cm sa 15 cm dugim cvetnim delom, pogodna za sadnju u žardinjere.
Niske sorte A. majus Crown F1

Montego F1 seria je idealna za sadnju na cvetnjacima i ima je u crvenoj, beloj i roza boji. Visine je svega 15 cm .
A. majus „Montego Pink“

Tahiti F1 visine 15-20 cm, pogodna za sadnju na zelenim površinama.
A. majus „Tahity F1, kao izrazito niska sorta pogodna za uzgoj u saksijama i žardinjerama

Primena
Neke od vrsta ovoga roda se često gaje kao baštenske, sa velikim brojem sorti za rezanje, dok neke vrste imaju nizak habitus i gaje se kao jednogodišnje – sezonske cvetne vrste za sadnju na javnim zelenim površinama, u baštama ili na terasama. Poleglu sortu Animo koristimo i u visećim korpama pojedinačno ili u kombinaciji sa drugim vrstama jednogodišnjeg cveća u kompatibilnim bojama.
Primena A. majus Tahiti F1 na javnim površinama
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]CVEĆARSTVO[/h] (Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)
Dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort.
Bojana Kokar, dipl. ing. hort.

CVETNE VRSTE NA OTVORENOM PROSTORU
[h=4]JEDNOGODIŠNJE CVETNE VRSTE[/h] SEZONSKO – LETNJE CVEĆE ZA SADNJU NA ZELENIM POVRŠINAMA

[h=2]Alyssum[/h] fam. Cruciferae
Alyssum – slatki cvet

Narodna imena: snežni tepih, slatki cvet
Rod broji oko 80 vrsta koje su najvećim delom poreklom iz Sredozemlja. Kao jednogodišnja cvetna vrsta gaji se:
[h=3]Alyssum maritima / syn. Lobularia/[/h] Poreklo vrste je Južna Evropa. Raste kao žbun visine 10- 15 cm sa veoma gustim i razgranatim habitusom. Listovi su lancetastog oblika i bledo zelene boje. Cvetovi su sitni, veoma brojni i sabrani u proste grozdaste cvasti. Boja cveta je od bele, ljubičaste, crvene i roza pa do novijih sorti beložute i kajsija nijanse. Karakterističan je prijatni miris cveta. Cveta od maja pa do jesenjih mrazeva.
Alyssum maritima Alice White

Alyssum maritima Alice Purple

Razmnožavanje i proizvodnja
Razmnožava se setvom semena u februaru sa optimalnom temperaturom u stakleniku od 15-18°C. Sadi se u saksije veličine 9-10 cm i to po 3-4 rasada zajedno, kako bi se brže dobio gušći sklop biljke. U 1 gramu semena imamo oko 3.000 semenki, a za proizvodnju 1.ooo komada rasada potrebno je zasejati 2 grama semena što ukazuje na slabiju klijavost.
Alyssum maritima Alice Rose

U daljem uzgoju traži niže temperature a optimalna je na 10-12°C , na svetlom i prozračnom mestu.
Vreme proizvodnog ciklusa je 6-8 nedelja, nakon koga je biljka spremna za prodaju, odnosno sadnju na stalno mesto.
Ne voli suviše jako zalivanje i traži krečno, umereno vlažno i hranljivo zemljište. Optimalna gustina sadnje u cvetnjacima je 25 kom/m2.
Alyssum maritima Snow Crystals

Sorte A. Maritima, koje su najčešće na tržištu, su Alice i Snow Crystals. Alice je izrazito niska (8 cm), pa je jako atraktivna kao ujednačeni pokrivač tla. Sa šest boja cveta: bela, crvena, violet plava, roza, svetlo žuta i boja kajsije daje velike mogućnosti međusobnih kompozicionih kombinacija, tako da je pogodna i u prednjem planu sa drugim, višljim cvetnim vrstama. Sorta Snow Crystals ima najkrupnije cvetove od svih dosadašnih alisuma, visine je do 15 cm.
Alyssum Easter Bonnet Lavende

Uz pomenute vodeće sorte treba koristiti i: Easter Bonet, roza i crvene boje, kompaktnog rasta, visine 10-12 cm i veoma bujnog cvetanja.
Alyssum Easter Bonnet Rose


Alyssum maritima »Aphrodite Improved Mixed«

Veoma je pogodna za kompozicije geometriskih oblika, za ivičnjake i bordure na cvetnim površinama. Odličan je pokrivač tla.
Lobularia maritima sa kristalima leda snimljena decembra 2008. u botaničkoj bašti u Teksasu
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]CVEĆARSTVO[/h] (Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)
Dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort.
Bojana Kokar, dipl. ing. hort.

CVETNE VRSTE NA OTVORENOM PROSTORU
[h=4]JEDNOGODIŠNJE CVETNE VRSTE[/h] SEZONSKO – LETNJE CVEĆE ZA SADNJU NA ZELENIM POVRŠINAMA
A G E R A T U M (Fam. Asteraceae)

Ageratum houstonianum u vrtnoj sadnji

Ime roda dolazi od lat. reči ageratos – večno mlad, što se odnosi na dužinu trajanja cveta. Kod nas je poznat pod imenom večna ljubav, svileni cvet, plava zvezda i svileni konac. Rod broji oko 30 vrsta koje su poreklom iz Centralne Amerike – Meksika.
[h=3]Ageratum houstonianum[/h] Vrsta je kompaktnog habitusa, visine 15-50 cm i gusto je razgranata. Koren je jezičast. Listovi su pri osnovi srcoliki i maljavi, a na stablu su naizmeničnog rasporeda sa veoma kratkim intenodijama.
Ageratum houstonianum – seme, grančica sa listovima i cvet u fazama razvoja

Cvetovi su sitni, usko trubičasti i sakupljeni u buketnoj cvasti, koja je oblika polulopte, prečnika 2-3 cm. Iz bokora izbija veliki broj cvetnih drški sa 12-16 cvetova čija boja može biti marinsko plava, svetlo plava, bela, roza ili ljubičasta.
Artist Alto Blue

Razmnožavanje reznicama
Ako se Ageratum houstonianum proizvodi vegetativnim putem, odnosno reznicama, potrebno je matične bokore Ageratuma u jesen uneti u staklenik, razdeliti ih, zasaditi u kontejnere i orezati. U daljoj nezi dolazi do porasta mladih izbojaka, tako da početkom februara počinjemo sa njihovim odvajanjem i ožiljavanjem u supstratu za izradu reznica. Do sredine marta izlažemo ih temperaturi od 18ºC, kada temperaturu u stakleniku regulišemo na 14-16ºC, a od poslednje nedelje marta, pa do treće nedelje aprila (kada je proizvod spreman za prodaju) temperatura je 10-12ºC. Ovako proizveden rasad cveta znatno ranije, te je preporučljiv i za sorte koje se gaje za rezanje cveta, kao što je „Blue Horizon“ koja dostiže visinu do 50 cm.
Artist Alto Rose

Artist Alto Light Blue

Novije sorte
Proizvođač S&G Flowers je izneo na svetsko tržište cveća novitete serije Artist Basso sa neverovatnom kombinacijom boja. Tako je stvorena nova boja Artist Alto Pearl »Agapel« sjajne svetlo pink boje, koja se neobično ističe sa tamno zelenim listovima. Potpuno otporna na sve vremenske uslove veoma je pogodna za baštensku primenu. Isključivo se proizvodi reznicama sa početkom u trećoj nedelji februara i dospećem u drugoj nedelji juna meseca. Varijeteti serije Alto su višljeg rasta od serije Baso koja je kompaktnija i dostiže 20 cm.
Ageratum - Artist Basso Rose

Razmnožavanje semenom
Seme Ageratuma je veoma sitno i u 1 gramu ima oko 4.5oo semenki. Za proizvodnju 1.ooo komada rasada treba posejati 1.250 semenki. Potrebni period uzgoja od setve pa do cvetanja je 8-10 nedelja, zavisno od sorte.
Artist Basso Blue

Razmnožavanje semenom je ranije bilo maksimalno primenjivano. Setva semena se obavlja februara meseca u stakleniku na temperaturi od 18-20ºC. Nakon jednog pikiranja vrši se ulončavanje rasada u saksije od 8 cm ili u tacne i dalje se neguje do potpunog formiranja rasada.
Ageratum - Tycoon Pearl Blue

Kompaktna sorta, veoma rana i pogodna za cvetnjake je „Tycoon“, srednje plave boje ili violet. U ovu grupu veoma pogodnih za spoljnu sadnju, spadaju i »Pearl Blue« kao i izuzetno kompaktna »Hawaii« bele i plave boje.
Hawaii White

Hawaii Blue

„Blue Fields“ i „Purple Fields«su srednje rane visine 20 cm , dok je nova sorta „Silver Pearl“ srednje rana i bele je boje. Sorta „Blue Horizon“ je svetlo plave boje sa snažnim cvetnim drškama visine 50 – 70 cm, tako da se pored mogućnosti sadnje u pozadini cvetnjaka ili u velikim žardinjerama, veoma mnogo koristi i za aranžiranje rezanog cveća.
Optimalne ekspozicije u toku uzgoja na cvetnim površinama su sunčani ili polusenkoviti lokaliteti.
Artist Alto

Ageratum zahteva dobru ishranu i laku zemljišnu strukturu. Treba da je zaklonjen od pravca duvanja jakih vetrova. Traži umereno zalivanje, a suvišnu vlagu ne podnosi. Veoma se dobro obnavlja nakon orezivanja, pa se uspešno može koristiti i za cvrtne bordure.
Artist Basso Blue

Primena
Niske sorte se koriste za spoljnu sadnju, a naročito su primenjive za izradu cvetnih površina geometrijskih oblika kao što su amblemi, bordure i ivičnjaci. Visoke sorte se koriste za rezanje kao dopunski matrijal u višebojnim, letnjim, cvetnim aranžmanima.
Značajna je izdržljivost rezanog cveta Ageratuma, tako da se u cvetnom aranžmanu održava i do deset dana.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]CVEĆARSTVO[/h] (Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)
Dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort.
Bojana Kokar, dipl. ing. hort.

DVOGODIŠNJE BILJKE
RANUNCULUS ASIATICUM
Fam. Ranunculaceae
Narodno ime mu je žabljak.
Danas je na tržištu najpoznatiji njegov hibrid Bloomingdale F1, koga imamo u više pastelnih boja. Veoma je čvrsta i stabilna biljka koja dostiže visinu 20 – 25 cm, dok krupni i dupli cvetovi, nalik na cvet ruže, imaju prečnik u rascvetaloj fazi 9 cm.
Najnovija selekcija S&G je «SG030» u mix kombinaciji sa cvetovima prečnika 10 cm, dok je visina biljke 15 cm.
Primena vrste u parkovima Kalifornije

Bloomingdale Lavender Shades

Bloomingdale Mix

Varijeteti hibrida Bloomingdale su zahvalni za rezidbu cveta i mnogo se tako i koriste. Kod nas su sve više prositni u prodaji.
Ranunculus White

Proizvodnja i uzgoj
Proizvodnja Ranunculusa je generativna i za 1.000 biljaka je potrebno posejati 1 gr semena. Preporučuje se setva piliranog semena. Vreme setve je od oktobra – decembra meseca, zavisno kada želimo gotovu biljku za prodaju. Ovo je hladna kultura i potrebno joj je obezbediti da noćne temperature tokom zimskog perioda budu izmedju + 4 i + 7 stepeni, a dnevne +10 do +12. Proizvodni ciklus traje 19 nedelja. Ranunculus formira podzemno stablo – rizom i može se, pored semenske proizvodnje, i ono koristiti u cilju dalje sadnje.
Struktura građe osnovne vrste

Sadnju je najbolje u našem klimatskom regionu, zbog sve snažnijih zima, obavljati u rano proleće (početak marta meseca), dok se u toplijim područjima može saditi i u jesen.
Proizvodnja rasada u S&G Xtray

Cvetanje počinje juna i traje do sredine avgusta. Što se više skida cvet, to se biljka više grana i veoma obilno cveta.
Traži srednje teški supstrat i umereno zalivanje. Voli sunčane položaje.
Finalna proizvodnja spremna za prodaju

Masovna proizvodnja je organizovana najviše u Kaliforniji zbog klimatskih uslova i potpunog dozrevanja

Primena
Posebno je značajna serija Beatrix F1 koja se sve više primenjuje u aranžiranju, kao otporna vrsta koja podnosi sve enterijerne uslove.
Serija Beatrix F1 se koristi najviše za rezanje cveta

Pored saksijske sadnje u većim ili manjim posudama, odlično uspeva i pri sadnji na slobodnim površinama. Veoma je efektna u kombinovanoj sadnji sa Primulama i Violama.
Primena Ranunculusa u dvorišnom ambientu

[h=3]Comments[/h]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]CVEĆARSTVO[/h] (Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)
Dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort.
Bojana Kokar, dipl. ing. hort.

DVOGODIŠNJE BILJKE
PRIMULA VULGARIS (syn. Primula acaulis L.)
fam. Primulaceae
Narodna imena: jagorčevina, ili jaglac.
Hibridne sorte Primule vulgaris u stakleničkoj proizvodnji

U rodu Primula imamo oko 550 vrsta, od kojih za spoljnu baštensku sadnju primenjujemo najviše Primulu vulgaris. Primula vodi poreklo iz iz zapadne i južne Evrope. Ovo je zeljasta i višegodišnja biljka, ali se najčešće gaji kao dvogodišnja jer joj je takav i proizvodni ciklus.
Niskog je rasta, od 15-35 cm i pri osnovi formira pravilnu lisnu rozetu sa sa eliptičnim listovima dužine 5-15 cm i širine 2-6 cm, talasate ivice i nepravilne oble nazubljenosti, sa kratkim drškama.
Građa lista

Cvetovi su u prečniku širine 2-6 cm, pojedinačni na tankim drškama i sakupljeni u štitaste cvasti. Bogatstvo boja je vliko i pored svih osnovnih i prelaznih tonova imamo i mnoštvo hibridnih sa prelepim nijansiranim laticama.
Građa cveta

Proizvodnja i uzgoj
Primula vulgaris se proizvodi setvom semena Za proizvodnju 1.000 kom. Rasada potrebno je posejati 1,5- 2 grama semena.
Proizvodnja rasada

Nakon setve se seme ne pokriva supstratom, već se sandučići prekrivaju stiroporom ili staklom i drže na temperaturi 16-18ºC uz redovno orošavanje i nakon 3-4 nedelje počinje klijanje, kada stavljamo tanku prekrivku navlaženog treseta preko naklijalog semena. Razvoj rasada koga smo posejali u terminu od maja do juna , presadićemo u saksije vel. 9 cm od početka avgusta, pa do kraja septembra u zemlju.
Užiljeni rasad iz saksije

Supstrat kiselosti Ph 6-7 i dalje ga negovati na temperaturi od 15-17ºC sve do cvetanja koje počinje u novembru i traje do maja meseca.
Primule ne podnose suvo zemljište, ali naročito ne prevlažno. Zbog toga im moramo obezbediti dobar drenažni sloj tamo gde ih sadimo. Usled pogrešnog zalivanja dolazi do pojave bolesti na korenovom vratu, te takve biljke vadimo, spaljujemo i zemljište u bližoj okolini menjamo. Pored truleži ove biljke napadaju puževi, biljne vaši, nematode i bele mušice, što znači da treba redovnu preventivnu zaštitu primenjivati svakih 15 dana.
Corona F1- Scarlet Flamed

Tiara White

Istakli smo atraktivnu lepotu cveta P.acaulis, a da bi se taj cvet duže održao potrebno je redovno uklanjati precvetale cvetove i pojava novih će biti brža.
Prihranjivanje tečnim gnojivom sa obaveznim prisustvom kalijuma treba primenjivati u celom peridu cvetanja .
Primula ne podnosi ni žarku letnju temperaturu, zbog ožegotina na listovima i nedostatka dovoljne vlažnosti, tako da je vrlo uspešno gajimo za cvetanje jesenje ili prolećno.
Primena
Biljka je otporna na hladnoću do -10ºC pa se shodno tome moramo orijentisati u njenoj primeni. Vrste u prirodi podnose i niže temperature, ali je njihova brojnost znatno smanjena zbog ljudskog nemara (čupanja i uništavanja) i pored toga što je vrsta pod zaštitom.
Osnovna vrsta u prirodi

Botaničke osobine osnovne vrste

Šarenilo jarkih boja P.acaulis u zimskom periodu, kao i u ranom proleću , stavlja ovu vrstu na atraktivno mesto u primeni. Preko zime primena je moguća kao saksiske kulture u prozorima ili zastakljenim terasama i svetlim hodnicima. U rano proleće, početkom marta, možemo je u našem kontinentalnom klimatu, saditi na spoljnim površinama, dopunjavati žardinjere i oživeti prostor oko nas sa velikim zadovoljstvom.
F1 Zebra Blue
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]CVEĆARSTVO[/h] (Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)
Dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort.
Bojana Kokar, dipl. ing. hort.

DVOGODIŠNJE BILJKE
A L T H E A
/Malvaceae/

Ime roda potiče od grčke reči Altheo – lekoviti, što se odnosi na lekovita svojstva vrsta iz ovoga roda. Rod broji oko 30 vrsta koje rastu kao jednogodišnje, dvogodišnje i višegodišnje biljke.
Odlikuju se dubokim, zadebljalim vretenastim korenom iz koga se razvija snažno stablo visine i do 3 m. Stablo je razgranato i ima veoma krupne listove, talasastog ili nazubljenog ruba. Lisne drške su duge i naspramnog su rasporeda.
Cvetovi se formiraju u pazuhu listova bez ili sa kratkim cvetnim drškama. Mogu biti prosti ili složeni, jednobojni i to najčešće roza, beli li crveni.
Prosti cvetovi su na nešto dužim drškama od hibridnih

Retko viđana Althea tamne indigoplave boje koja "vuče" na crnu

Danas imamo veoma dobre hibride kao što je Althea Rosea Puderquastesa veoma gusto raspoređenim, punim-duplim cvetovima u pastelnim tonovima roza, bele, lila i crvene boje. Cvetovi su na cvetnom stablu dužine do dva metra i veoma su atraktivni zbog svoje dugotrajnosti cvetanja.
Mogućnosti korišćenja su veoma velike i najprihvatljivije je postavljanje Althea u vidu cvetnih paravana koji će odvajati cvetne površine od ostalih sadržaja.
Odlična primena cvetnog paravana sačinjenog od Althee

Od svih vrsta kod nas je najpoznatija:
ALTHEA ROSEA
Najviše gajena vrsta koja se veoma dugo održala zbog svoje velike trajnosti i lakog uzgoja.
Poreklom je iz Sirije i kod nas je veoma česta u baštama. Vrsta se gaji kao dvogodišnja, mada se može gajiti i kao perena kojima i pripada. Stablo je uspravno, nerazgranato, visine 2-3 m.
Cvetovi se otvaraju postepeno i to od osnove prema vrhu cvasti

Cvetovi su u grozdastim cvastima dužine 1/3 stabla. Cvetovi se otvaraju postepeno i to od osnove pa do vrha cvasti, tako da Althea ima veoma dug period cvetanja od juna meseca pa do prvih mrazeva.
Morfološke osobine lista, stabla i cveta

Seme je veoma krupno, tako da za proizvodnju 1.ooo komada rasada treba zasejati 20 grama semena. Setva se obavlja maja meseca u hladne leje ili u saksije veličine 6×6 cm.
Seme Althea rosea

Rasad se sadi takođe u hladne leje na rastojanju od 20 cm i neguje do septembra, kada se može rasaditi na stalno mesto i sa cvetanjem otpočeti u proleće naredne godine. Ukoliko setvu obavljamo krajem februara Althea počinje sa cvetanjem krajem juna.
Vađenje biljaka se obavlja veoma pažljivo u cilju zadržavanja zemlje oko korenovog sistema. Sadnja na stalno mesto treba da bude na međusobnom rastojanju 80-90 cm da bi se biljke mogle nesmetano razvijati. Sigurniji način, ali skuplji, je sadnja rasada direktno u kontejnere, čime smanjujemo eventualna oštećenja prilikom presadnje na stalno mesto.
Za proizvodnju rasada treba koristiti supstrat sa Ph 6-6,5. Althea može da se razmnožava i vegetativnim putem i to deljenjem i reznicama u jesen.
Vrsta traži veoma laku, vlažnu i hranljivu podlogu, odnosno baštensko zemljište sa sunčanim položajem ili u blagoj senci. Na suvim staništima i bez dovoljne ishrane biljka brzo nestaje.
Althea se koristi za grupnu sadnju kao pojedinačna biljka i za rezanje. Posebno je pogodna za sadnju u grupama uz ograde ili neke objekte koji nisu odgovarajući, te ih je potrebno eliminisati iz vidokruga.
Na tržištu su cenjene sorte sa duplim, punim cvetom nežnih pastelnih tonova

Poznate sorte su:
A. rosea plena "Charters red" svetlo šarlahcrvene boje, punog cveta i cvetnom drškom dužine 1,8 m

A. rosea plena "Charters rose" svetlo roza boje


  • A. rosea plena „Charters White“ bele boje

  • A. Rosea plena »Chaters Scarlet« predivne bordo boje

  • A. Rosea »ARIELLA« i »CHATERS«
A. rosea plena "Charters jelow" svetlo žute boje.

Osetljiva je na bolesti, a posebno na pepelnicu, pa je potrebna redovna hemiska zaštita fungicidima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]CVEĆARSTVO[/h] (Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)
Dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort.
Bojana Kokar, dipl. ing. hort.

DVOGODIŠNJE BILJKE
CHEIRANTHUS CHEIRI
/fam. Cruciferae/

Niska sorta Charity F1 Mix

Poreklo Cheiranthusa je iz Južne Evrope. Kod nas Cheiranthus – žuti šeboj, spada u najstarije gajene cvetne vrste.

  • Šeboj je višegodišnja biljka koja posle druge godine odrveni, ali se gaji kao dvogodišnja jer u drugoj godini uzgoja ima najobilnije cvetanje i ujednačen habitus. U kasnijim godinama šeboj formira grmoliki izgled različitog porasta, te gubi na dekorativnosti. Dostiže visinu 20-50 cm.
  • List je lancetast i gladak ili izduženo jajast i ceo.
Osnovne morfološke osobine vrste


  • Cvetovi su sakupljeni u grozdaste cvasti pri vrhu stabla, puni ili jednostavni, najčešće žuti ilii sa kadifastim mrljama, sa četiri jednaka krunična listića i sa veoma prijatnim mirisom. Medonosna je vrsta. Cveta od početka aprila pa sve do kraja juna meseca.
Royal Golden Yellow

Aida Scarlet


  • Plod je dugačka ljuska, a seme je pljosnato i bubrežastog je oblika.
  • Najbolje uspeva na srednje teškim zemljištima.Traži sunčane položaje i umereno vlažno zemljište. Otporan je na niske temperature.
  • Cheiranthus spada u grupu homeopatskih lekova, naročito za probleme gluvoće i protetike.
Cheiranthus sa prirodnim nalazištem primenljiv je u homeopatiji

Proizvodnja
Razmnožava se setvom semena. U 1 gramu ima oko 600 semenki, a za proizvedenih 1.ooo komada rasada potrebno je posejati 1.5oo semenki.
Seme zadržava klijavost 3-4 godine. Setva semena se vrši od maja do jula meseca, pikiranje se obavlja direktno u saksije veličine 10 cm nakon 3 nedelje, a sadnja na stalno mesto u oktobru mesecu. Sadi se sa 20 kom/m[SUP]2[/SUP] u naizmeničnom rasporedu red od reda.
Vrsta se koristi najviše u individualnim baštama, ali postoji i tendencija vraćanja na javne zelene površine, što je učinjeno 2001. godine u Novom Sadu.
Šeboj u leji

Najnovije sorte su :

  • Aida – prva sorta koja može u istoj godini cvetati, a vreme tog cvetanja možemo podesiti prema potrebi. Razvija veoma kompaktnu razgranatu biljku visine 20-25 cm sa mirisnim cvetovima zlatnožute, kremžute, karmincrvene i bronzacrvene boje. Setvom semena početkom juna dobija se cvetanje u septembru, a setvom u avgustu cvetanje počinje u martu.
  • Royal je veoma ujednačena sorta, visine 20-25 cm ako se gaji u saksiji ili 30-40 cm ako se sadi na spoljnoj površini. Vreme cvetanja ove sorte gajene u staklenicima je početak marta, a gajene napolju sredina aprila meseca.
Niska, bordo-crvena sorta Royal


  • Royal Red Brown ima snažne cvetove crveno-braon boje i predstavlja novitet iz 2002. godine. Pored baštenske sadnje ili sadnje na otvorenim cvetnim površinama u grupnoj postavci, može se gajiti i za rezanje cveta zbog dugotrajnosti u aranžmanima, a posebno zbog izuzetno prijatnog mirisa.
Royal Golden Orange


  • Charity F1 je niska sorta i dostiže oko 20 cm visine. Veoma je ujednačenog rasta i pogodna za sadnju u cvetnim gredicama.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]CVEĆARSTVO[/h] (Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)
Dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort.
Bojana Kokar, dipl. ing. hort.

DVOGODIŠNJE BILJKE (4)
VIOLA (2)

Najpoznatije sorte Viole x wittrockiane su:
Srednje krupne : Skyline F1 sa maksimalno brojnim cvetovimai rastom u gustom sklopu, divan je cvetni pokrivač.
Viola x Witrockiana Skyline

Krupno cvetneDelta premium F1, je lider medju krupnocvetnim violama i zauzima prvo mesto pri ocvetnjavanju kako javnih, tako i individualnih površina.
V. x w Delta Premium Beaconsfield

V. x w Delta Premium Pure White

Posebnu sortu Suprisekod sadnje grupišemo prema osnovnoj boji sa paletom od najsvetlije pa do najtamnije nijanse i daju posebne koloritne doživljaje u cvetnjacima.
Veoma krupno cvetnaColossus F1 sa veoma krupnim cvetom, prečnika cveta 8 cm i poznata je kao » džin« među violama. Zbog izuzetno krupnih cvetova ne preporučuje se njeno zalivanje preko cveta kako nebi došlo do poleganja.
V. x w Delta Premium Lavander Suprise

V. x w Delta Premium Rose Suprise

V. x w Colossus Blue

Primena Colossusa mešavinom boja u kombinovanom sastavu

U novije vreme se pojavljuje grupa „mačkastih“ Viola Cats F1, čije šare podsećaju na brkove maca, krupna je i veoma bujno cveta, ali nije ranocvetna, što ne umanjuje njenu primenu.
Viole Cats Red & Gold

Viole Cats - Violet & White

Primena Viole Cats White sa belim nezaboravkom (Myosotis alpestris)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]CVEĆARSTVO[/h] (Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)
Dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort.Bojana Kokar, dipl. ing. hort.
Bellis perennis L.
(fam. Asteraceae)
U narodu ga zovu: novčić, krasuljak, krajcarica...

Između devet poznatih vrsta ovog roda kod nas se gaji samo Bellis perennis. Ime mu potiče od latinske reči Bellus – lep i asocira na izuzetno lep izgled samog cveta. Poznat je pod imenom: novčić, krasuljak ili krajcarica.
Bellis je poreklom iz Evrope, gde se nalazi na travnim površinama kao divlja vrsta sa jednorednim belim venčićem kruničnih listića i sa izrazito žutom sredinom. Kod nas se koristi kao dvogodišnja vrsta sadnjom u jesen i obilnim cvetanjem do maja meseca, kada biva zamenjen jednogodišnjim cvetnim vrstama.
Odlikuje se veoma kompaktnim rastom bokora, izduženim listovima koji su prema vrhu širi i simetrično raspoređeni u gustu rozetu pri samoj osnovi, gde su i obasuti sitnim maljicama.
Prema obliku kruničnih listića imamo varijetet ligulosa – jezičast i var. fistulosa – cevast.
Visina Bellisa je zavisna od sorte i kreće se od 10-15 cm.
Cvetanje započinje u toku jeseni, nastavlja se odmah u prvim toplijim danima meseca marta i traje do kraja juna. Cvetovi su pojedinačne glavičaste cvasti na ravnoj i kratkoj cvetnoj dršci. Boje cveta su: bela, roza, crvena ili šatirana u raznolikom stepenu obojenosti, nekada samo vrhova cvetnih latica, a nekada i celih latica. Postoje sasvim jednostavni cvetovi, ali i veoma puni sa različitom dužinom latica, nekada kratkih i širokih, lancetasto izduženih i sa zanimljivim valovitim sklopom cvetnih glavica.
Pomponette White/ Rose

Pomponette Red

Prečnik cveta varira od 2,5 cm, koliko imaju sorte Pomponette, koje su visine 15 cm.
Sorte Planetimaju prečnik cveta 3,5 cm i veoma su atraktivne, a visina im dostiže 15 cm. Veoma krupan cvet sa prečnikom od 6 cm imaju sorte Habanera.
Planet Red

Habanera White with pink tips

Grupa Galaxy je različita po tome što ne traži nižu temperaturu za period indukcije cveta, tako da cveta već u jesen. Ima polu duple cvetove pompon tipa i kratke drške.
Rominette je poboljšana pompon sorta koja ima snažno ispunjene cvetove prečnika 2 cm i veoma stabilnu dršku.
Galaxy Red



Rominette Red

U grupi Rubysu najpopularniji belisi koji imaju cvet prečnika 4 cm, koji je ispunjen i na stabilnoj je dršci, a visina biljke je 20 cm.
Var. Robellaima krupne cvetove prečnika 5 cm koji veoma podsećaju na Ruby.
Plod Bellisa je ahenija, a seme je veoma sitno, tako da u 1 gramu ima do 6.ooo semenki. Za proizvodnju 1.ooo komada rasada potrebno je posejati 1.250 semenki.
Razmnožavanje i proizvodnja
Razmnožavanje je setvom semena. Nakon setve, koja može biti u hladnim lejama ili u staklenicima na parapetima, odnosno u sandučićima, vrši se pokrivanje rasada i obezbeđuje mu se blago zasenčeno mesto uz redovnu kontrolu vlažnosti. Nicanje počinje za 7 dana i nakon 7 narednih dana može se otpočeti sa pikiranjem rasada.
Optimalno je da se pikiranje radi u pikir sandučiće ili na palete, odnosno kontejnerske tacne i da se smesti na svetlo mesto gde će nastaviti sa svojim intenzivnim i brzim rastom.
Rasad proizveden u kontejnerskim tacnama može biti direktno korišćen za sadnju na cvetnim površinama, dok rasad iz sandučića mora biti u međufazi proizvodnje ulončen u saksije prečnika 7-8 cm.
Bellis je vrsta koja traži dosta vode i voli sunčane položaje. Otporna je na bolesti i štetočine.
Ruby White

Primena
Belis zbog svog niskog i kompaktnog rasta nalazi primenu u sadnji na javnim zelenim površinama i to na površinama u prednjem planu, ili uz staze, u žardinjerama, na balkonima i terasama, kao i u individualnim objektima. Sadnja se može raditi kao čista, kada po m[SUP]2[/SUP] primenjujemo 25 komada u naizmeničnoj sadnji po principu ravnostranih trouglova. Takođe, može biti i kombinovana sa lukovičastim vrstama (lala, narcis ili zumbul), kada sadimo naizmenično jedan belis – jednu lukovicu i to 20 lukovica i 20 rasada belisa po m[SUP]2[/SUP].
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]CVEĆARSTVO[/h] (Segmenti knjige CVEĆARSTVO – u rukopisu)
Dr Dobrila Šikoparija, dipl. ing. hort.
Bojana Kokar, dipl. ing. hort.

Uvod
Knjiga CVEĆARSTVO ima za cilj upoznavanje sa karakterističnim cvetnim vrstama na otvorenom i u zatvorenom prostoru i sa njihovim osobinama za primenu i uspešan uzgoj. Namenjena je obrazovnom i edukativnom sistemu svih profila, kao i širokom krugu korisnika, jer je pisana stilom potpunog razumevanja onima kojima je cveće dragi i voljeni saputnik.
Cvetne vrste jesenjeg aspekta otvorenih prostora

Knjiga ima najpre Opšti deo u kome obrađuje osnovne osobine i same potrebe cvetnih vrsta, kao i njihove načine razmnožavanja, uzgoja i nege, a zatim Specijalni deo u kome obrađuje u dva posebna poglavlja:
I Cvetne vrste otvorenog prostora
II Cvetne vrste zatvorenog prostora
U svetu se danas koristi preko 5.000 vrsta i sorti cveća na otvorenom prostoru

U svetu se danas koristi preko 5.000 vrsta i sorti cveća na otvorenom prostoru. Veliko bogatstvo oblika, boja, habitusa i mogućnosti međusobnih slaganja u beskrajno lepe oblike cvetnih površina, daju nam velike kreativne inspiracije da postanemo slikari cvetnih prostora u svim godišnjim dobima.
Bellis White - kao na slikarskom platnu

Grupe cveća
Cvetne vrste na otvorenom prostoru delimo u tri velike grupe: dvogodišnje cveće, jednogodišnje cveće i višegodišnje cveće – perene.

  1. Dvogodišnje cveće
Grupi dvogodišnjeg cveća pripadaju one cvetne vrste čija se proizvodnja proteže u dve kalendarske godine.
Proizvodnja dvogodišnjih vrsta započinje od kraja juna pa do avgusta meseca, gde izbor termina setve zavisi od toga kada želimo imati gotov rasad za tržište. Proizveden rasad se sadi na stalno mesto u toku jeseni, uspešno prezimljava i u rano proleće nastavlja svoje cvetanje sve do kraja juna meseca u svojoj drugoj godini.
Poseban značaj ima ova cvetna grupa dvogodišnjeg cveća zato što u smeni sa letnjim cvećem potpuno eliminiše postojanje praznih cvetnih površina u svim svojim oblicima kao i nameni.
Primena dvogodišnjeg cveća u mešanom sklopu

Neprekidna smena jednogodišnjeg i dvogodišnjeg cveća daje velike mogućnosti da, kako javne zelene površine, tako i domaće bašte i balkoni, gotovo cele godine budu uređene i rascvetale.
 
Natrag
Top