Arhiviranje

Član
Učlanjen(a)
31.10.2009
Poruka
0
Ono sto je za mene goruce pitanje to je arhiviranje podataka na medijima,naime na cemu arhivirati?
1.DVD-u praviti vise kopija?
2.Externom hard disku?
3.Vise racunara?
4.Dolaze novi mediji sa novim standardima, verovatno se nece moci ucitavati fajlovi?

Kako arhivirati da bi se ucitavalo za 10-15-20 godina?
 
Član
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
1
na flopy (A), šala, za sada na tvrdi disk najbolje
 
Član
Učlanjen(a)
01.09.2009
Poruka
482
Jesi l´ti siguran da ćeš za 20 godinica biti još živ pored svih ovih svake-godine-novih gripurdi i pandemija kojekakvih mega-tripera?
Najbolji je low-tech sistem : dleto u ruke,pa kleši u kamenu ploču - to potraje i po par stotina godina....(zezam se ,naravno,to si,valjda,shvatio).I ja imam sličan problem koji,za sada,rešavam dvojnim bekapovanjem (eksterni hard + dvd),a ni mrežni bekap nije za bacanje (sećam se da je u Svetu Kompjutera pre par godina bio tekst o planu da se na Mesecu izgrade bekap-instalacije za slučaj kojekakvih sranja tipa invazije Aveti,novog rata sa Klingoncima i sličnoga)!!!

(poenta : uvek treba sačuvati po koji komad staroga ispravnog hardvera,ili uštekati u neko ćoše staru stabilnu konfiguraciju,gramofon,kasetofon,VCR...;smešno,ili ne,tek
-što je tehnologija ovovremenija,izloženija je kontroli "struktura"...Džoni Mnemonik,literarni,a ne filmski,je pokazao neke sasvim realne probleme i njihova rešenja)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.12.2009
Poruka
323
Za sada najsigurniji metod arhiviranja jeste upravo neki RAID0 server sa recimo dobrim SCSI diskovima i sa redovnim održavanjem potrajaće i više decenija.

Kao primer imam svoje servere (tačnije 8 serverskih stanica) koji više nisu u upotrebi ali diskovi su svi SCSI od 5gb 3222rpm koji rade još od 94 godine, pa vi vidite šta je istrajnost, snaga i kvalitet.

Istina da je samo JEDAN taj disk košta skoro 4000DM u ono vreme, ali neke podatke koje čuvate na njima nemaju cenu, a život mogu da vam unište ako nestanu nedaj bože.

Sada slični diskovi (većeg kapaciteta naravno, ali sličnih preformansi) mogu da se nadju za neke manje novce ~500€
 
Natrag
Top