Ambicioznost - vrlina ili mana?

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Značenje riječi ambicija (lat.ambitio) - častoljublje, slavoljublje, težnja za nečim, stremljenje čemu
Iz prevoda reči se moze zaključiti, kako ambiciznost većinom subjektivno može biti protumačena kao vrlina ili mana.
Mislim da je ambicioznost vrlina sve dok je u okvirima normal. Kad predješ prag i postaneš da kažem "pokondirena tikva", onda je definitivno mana...to je neko moje mišljenje.

Šta vi mislite o ambicioznosti?

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ambicija kod čovjeka je, u svakom slučaju, poželjna, ali samo onda kada ona ne preraste u lakomost, grabežljivost i bezobzirnost. Ona može biti dobar pokretač čovjekove angažovanosti i rada. Ne valja, kao što rekoh, kada se izvitroperi i kada čovjek nošen bolesnom ambicijom gazi sve pred sobom, da bi ostvario određeni cilj.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
To stoji, ali šta je sa ljudima kojih ima mnogo i po novom sistemu obrazovanja će ih biti još više...koji su u roku ili skoro u roku završili fakultete i onda nastavili da se dodatno obrazuju...a diploma i titula nikad dosta. Vremenom se izgubi korak sa društvenim životom pa i sa samim sobom, a profesionalni život odlično funkcioniše.
Kako čovek da zna i kako da se ponaša kada dođe do tog "praga"?
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.972
Ambicioznost u normalnim merama jer vrlina, sve preko toga mana.
Nikada nisam bila nešto posebno ambiciozna, pa nisam daleko ni dogurala. Ali sam zadovoljna i ovim što imam.
Znam puno ljudi koji su bili ambiciozni i preambiciozni, dogurali daleko u poslu, a ostali sami, bez prijatelja, bez životnog partnera, dece, bilo čega što u stvari na prvom mestu i treba da čini život.
Mada, naravno, ima i takvih koji sve to ne žele, pa je ambicija u tom slučaju sasvim u redu, jer im je samo posao i bitan.
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2009
Poruka
1.014
Ambicioznost je po meni vrlina i to velika i vrlo važna vrlina.
Bez ambicioznosti čovek ne bi postigao mnoge stvari a verovatno ni čovečanstvo ne bi bilo tu gde jeste.
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2009
Poruka
1.014
Pa dobro, možda sam malo preterao ali nije ni to toliko daleko od istine.
 
Član
Učlanjen(a)
29.05.2010
Poruka
466
Zavisi od mjera kojima čovjek pribjegava da bi došao da svog cilja.

Ne volim ljude koji bi gazili preko mrtvih da dobiju ono što žele.Sve dok nikoga ne povrijeđuješ dok radiš ono što želiš,ambicija je O.K. yes3
 
Član
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
165
Ambicioznost je bitna za posao i rad jer daje psihicku potporu ka dobrim rezulatatima. U privatnom zivotu je nepozeljna i ljudi ne vole preambiciozne osobe. :)
 
Natrag
Top