Albanija

Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
komentarisao bih sve ovo ali verujte mi da bih bio banovan od strane admina i verovatno udaljen sa foruma na duuuuuuzi period .
Crvendac, svaka cast na trudu i zalaganju. Zaista mislim da si predivna osoba i sve naj o tebi mislim, ali .... albanija ...:-x.. :butcher: ..:gun:..:hunter:..vinsent..:elf:..:diablo:..:evil:
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.981
komentarisao bih sve ovo ali verujte mi da bih bio banovan od strane admina i verovatno udaljen sa foruma na duuuuuuzi period .
Crvendac, svaka cast na trudu i zalaganju. Zaista mislim da si predivna osoba i sve naj o tebi mislim, ali .... albanija ...:-x.. :butcher: ..:gun:..:hunter:..vinsent..:elf:..:diablo:..:evil:


Dragi moj druže Nikola, jasno mi je na šta misliš i mogu samo da pretpostavim čega si se sve nagledao i šta si sve doživeo, ali i Albanija je na turističkoj karti sveta, a ja samo pokušavam da budem dobar urednik. Ako ćemo tako da gledamo, verovatno ne bi trebalo da postavljam teme i o mnogim drugim zemljama...
Tebi u svakom slučaju hvala na lepim rečima. :)
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
sa ovim odgovorom zasao bih na versku, nacionalnu, ljutsku i pitaj boga koju sve ne netrpeljivost .... tako da cu ........:bomb: .... a tebi :give_rose:
 
Učlanjen(a)
06.05.2010
Poruka
1
da, da, da ... Albanija... rec koja podseca na nesto ruzno, stroku, cigane, rat ...jednom recju sve najgore,...ali kada se vratis iz te "zemlje orlova" imas skroz drugacije misljenje o toj zemlji o ljudima koji tu zive i njihovoj kulturi.

neznam kako je bilo ranije, ali ja sam imala priliku da "zemlju orlova" posetim pre 10dana. I ako sam veoma avanturristickog duha, i volim da putujem, odbijala sam to putovanje dugo sa predrasudom da nema zasto posetiti tu zemlju da je sve crno i da nema sta da se vidi...... ali sam se vratila sa skroz drugacijim utiskom o toj zemlji.

Nisam imala puno vremena da idem svuda ali ono sta sam videla je dovoljno. Najvise vremena provela na periferiji , prosla celu stranu Ohridskog jezera sa Albanske strani ili ti Skiptarske, i imala utisak da sam negde na halkidikiju ustvari i da, ti gradovi su tu gradjeni po uzoru grckih primorskih gradova.....priroda, jezero, sve sto sam videla je fenomenalno....toliko cisto da ni sama neverujem . Nisam stigla do Tirane i primorja ali ovog leta to necu propustiti. Ohridsko jezero sa druge strane nije ni slicno makedonskom ni po prirodi, ni po plazama, ni po uredjenosti a jos manje po cistoti. Pored toga videla jos nekoliko gradica iz kojih bih izdvojila grad Korca koji je nekih 40-ak km od jezera , tu sam osetila cari nocnog provoda, bilo je dobro i ostavilo utisak neceg drugacijeg , naravno da provod nigde nemoze da se meri onim provodom koji moze da se dozivi kod nas u srbiji, ali ovo je neka druga dimenzija , prosto taj musko zenski odnos skroz drugacije funkcionise, ono sto je kod nas lud provod kod njih je sramota ....!!!
jedino lose sto sam videla jesu njihovi putevi koji su jako ruzni, rupa do rupe, ili su raskopani ili u izgradnji, automobili koji se voze i to kako izgledaju njihove privatne kuce , zgrade , lokali i restorani.....pokazuje da to nije vise ona albanija, siromasna i prljava, jako su bogati, cene po kaficima i restoranima puno su vece nego kod nas, vlada neka moderna arhitektura, sa sarenim bojama tako da pruza neku toplotu......

sa toliko pozitivnih utisaka sam se vratila, da samo o tome pricam, eto to je moj utisak, utisak nekoga ko skoro da nije ni znao gde je albaniji mesto na karti, koga jednostavno nije ni interesovala ta zemlja, preporucila bih svakom ko je u prilici da obavezno poseti tu misterioznu zemlju.......
a ja , ja cu svoj godisnji odmor provesti u Sarandi i albanskom primorju

pozzz
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Bio sam u Albaniji u avgustu 2010. Organizovan je izlet iz Budve, išli smo u Skadar i u Tiranu. Taj izlet je predviđen za Ruse, vodič priča na ruskom... Nas troje Srba u autobusu sa 40 Rusa.
Najčešća asocijacija na Albaniju su bunkeri. O, da, ima ih mnogo. Čak sam se i slikao u jednom! Međutim, najači utisak na mene su ostavili poljski tuševi. Sitna naselja pored puta čine prizemne kuće i svaka na krovu ima postavljeno plastično bure sa vodom iz kog izlazi crevo s tušem. Podseća na kartonska naselja kod nas, samo što su kuće zidane od cigala. Onda smo stigli do reke Bojane. Preko nje vodi stari, drveni most na kom je saobraćaj moguć samo u jednom smeru. Novi most je u izgradnji, ko zna od kad i ko zna dokle će biti. U novom Skadru postoji jedna pravoslavna crkva, pešačka zona i ništa više zanimljivo za nas. Na početku pešačke zone nalazi se stara česma sa starom pumpom. Kome treba voda, on pumpa! Stari grad, tvrđava zanimljiva naravno, posebno ako ste čitali narodnu pesmu Zidanje Skadra. Vide se bivši zatvori, puškarnice. Pogleda na Bojanu je strašno lep. U jednom prolazu na zidu postoje beli tragovi koji predstavljaju mleko. U našoj pesmi piše da je zazidana mlada Gojkovica. S druge strane, albanski vodič (koji nam se pridružio na granici) je Rusima pričao priču da je to neka albanska junakinja žrtvovana...
Na putu do Tirane još poljskih bojlera, ali i hala raznih kompanija. U Tirani smo imali ručak, pristojan: njihov domaći hleb, neko njihovo narodno jelo (komadići mesa u nekom belom sosu), belo meso s roštilja i pomfrit, uz sezonsku salatu i na kraju baklava. U samom gradu i nema mnogo zabavnog sadržaja. Mogu se videti neki spomenici, verski objekti (kao što je neko već ranije napisao). Ponuda suvenira vrlo oskudna. Praktično i nemate na šta da potrošite novac. U prodavnici mešovite robe ima albanska voda, kokošija jaja. Većina proizovda je iz Srbije i Turske. Zanimljivo, u to vreme je bio neki muslimanski post, a Albanci su masovno jeli pljeskavice... I da, Mercedes. Oni ga obožavaju i ima ga na svakom koraku.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Dobro sačuvani otomanski grad

Dobro sačuvani otomanski grad

Blic


Duh prošlosti, tragovi naseljenosti koji datiraju još od prvog veka pre nove ere, istorijske znamenitosti, ono je čime se stari otomanski gradovi odlikuju. Predstavljamo vam grad koji su sagradili veleposednici, a koji se nalazi na listi Svetske baštine kao primer dobro očuvanog otomanskog grada.

97395_djirokastra1-----imogenx_af.jpg

Đirokastra je primer grada koji oduševljava istoričare foto: ImogenX/flickr.com


Na padinama Široke planine nalazi se neverovatan primer grada koji oduševljava istoričare, jer se tragovi prošlih vremena vide na svakom koraku. Život na ovom području počeo je još u prvom veku pre nove ere, a veruje se da je osnovan u 12. veku oko tvrđave na brdu. Reč je o Đirokastri, gradu koji se nalazi na jugu Albanije.

97396_djirokastra---------peter-curbishley_af.jpg

Đirokastra je dobar primer očuvanog otomanskog grada foto: Peter Curbishley/flickr.com


Burna je istorija Đirokastre: bila je deo epirskog despota, Ali Paša zauzeo je 1811. godine, za vreme balkanskih ratova, Prvog i Drugog svetskog rata, osvajali su je Italija, Grčka i Nemačka, a pod albansku kontrolu vraćena je 1944. godine. Grad se razvio u industrijski i tržišni centar, a s obzirom na to da je rodno mesto diktatora Envera Hodže, dobija status „grad muzeja“.

97397_djirokastra2-----martijn.munneke_af.jpg

Đirokastru nazivaju "kameni grad" i "grad muzeja" foto: Martijn.Munneke/flickr.com



Đirokastru nazivaju i „kameni grad“, jer veliki broj kuća odlikuje karakterističan lokalni stil, tj. krovovi su prekriveni kamenim pločama. Gradski centar je sačuvan od drastičnog menjanja i rušenja, mada mnoge zgrade nisu sačuvale stari izgled, oronule su, a ne radi se mnogo na njihovoj obnovi.

97398_djirokastra3-----imogenx_af.jpg

U Đirokastri tragovi prošlih vremena vide se na svakom koraku foto: ImogenX/flickr.com


Gradom dominira citadela, koja je otvorena za posetioce. U njoj se nalazi Vojni muzej u kome je izloženo zaplenjeno oružje i predmeti iz doba komunističkog otpora protiv nemačke okupacije. Stari bazar, koji se nalazi u gradu, izgrađen je u 17. veku, a renoviran u 19. Na samom ulazu u pazar je džamija, koja datira iz 1757. godine. U gradu se nalazi preko 20 muzeja, a grad je domaćin tradicionalnog Festivala narodne muzike.

Pogledajte video:


 
Poslednja izmena od urednika:
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.545
Albanija privlači turiste fantastičnim pticama
Ture za posmatranje ptica u močvarnim delovima albanske jadranske obale postaju nova turistička atrakcija ove zemlje.

Izvor: B92; lonelyplanet.com
402341407572997757a35c533660925_v4%20big.jpg

Dalmatinski pelikan
Foto: lingeringcoldness / Flickr.com

Poslednjih nekoliko godina, od zabrane lova na ptice, broj jedinki se povećao, a turističke agencije počele dsu a nude ture uz vodiča fokusirane upravo na posmatranje ovih divnih stvorenja.

Najatraktivnija oblast u Albaniji za ove aktivnosti svakako je nacionalni park Divjake-Karavasta koji se nalazi na oko 90 kilometara južno od Tirane.

Reč je o najvećoj laguni u Albaniji u kojoj živi i ugroženi dalmatinski pelikan.

Prema podacima Albanskog društva ornitologa, Karavasta je dom za 245 vrsta ptica, a na drugom mestu po raznovrsnosti je Narta laguna kod obalskog grada Valona.

Popularan je i Skadar, najveće jezero na Balkanu i jedno od najvažnijih stajališta za ptice selice u Evropi.
 
Natrag
Top