32bit 64bit razlike, prednosti, iskustva

Član
Učlanjen(a)
08.10.2012
Poruka
236
Pa dobro ali otrpilike 1 GB je kao najmanje sto se tice rama,
Eto kod mene je 1,5 gb, kad otvorim mozilu, jutjub , nekoliko tabova oko 60 ide ram memorija..
da koristio sam i ja na 512 ddr2 win 7, aj sto jedva upali komp. nego cim otvorim mozilu na 90 ram memorija skoci :D
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
Windows kada nema dovoljno ram meorije, koristi virtuelnu memoriju, na hdd, e sad ta memorija nije toliko brza, i hard disku steti zbog upisivanja i brisanja podataka konstantno. Ja bih se ipak za slabije konfiguracije drzao win xp jer ce mnogo bolje raditi od win 7 i u principu ne bi trebalo biti bitno kako sistem izgleda, jer uglavnom vidis desktop dok ne ukljucis neku aplikaciju. Moze se win 7 poterati i na manje, bas je bila jedna tema na forumu. Ali mislim da poenta nije staviti nesto sto ce konstanto gusiti racunar. Iako imam 8GB ram imam instalirane i starije aplikacije koje trose manje resursa, a rade sve ono sto mi je potrebno. Mnoge aplikacije trpaju gomilu stvari koje nikada necete upotrebiti, ili mozda jednom u godinu dana. Mnogi pate od toga da imaju najnovije aplikacije, znam ljude koji instaliraju photoshop samo da bi povremeno napisali neki tekst na slici ili nesto nacrtali, koji imaju po 10 playera za muziku i filmove, instaliraju full nero pakete a disk ni ne znaju da narezu, a kamoli da koriste druge funkcije, kad ih pitas sta ce im kazu pa to je najnovija verzija bolja od stare... Kad ih pitas po cemu je bolja, kazu pa novija je... :D Posto su ljudi navikli na Nero, kada im instaliram staru lite verziju oni traze novu, kad im instaliras novu i krenes da im objasnjavas sta je sta, onda kazu meni treba samo da narezem filmove neki put :D To je kao kupovina trkackog automobila, da bi ga vozio po gradu 40-50, cisto pro***avanje. Nisam hteo nikoga ovde da uvredim, ali u vecini slucajeva je tako. Ima sad nas koji volimo da svasta cackamo po racunaru, ja sam na starom kompu instalirao win 7, ali cisto da bi se upoznao sa njim, ne da bih ga koristio zato jer svi ga koriste. Ljudi prilagodite racunar vama, nemojte se vi prilagodjavati njemu, to je samo alat, nije bitno da li je cekic lep ili nov, bitno je da zakiva eksere...

Znaci ovde je najbitnija stvar za sta se racunar koristi, prednosti i mane su recene u prvih nekoliko postova. Eto dodao bih jos da ima manje multimedijalnih aplikacija koje sa 64bitnom arhitekturom i vecina onih koje se koriste su 32-obitne, slicna situacija je i sa browserima i igrama. Uglavnom prelazak na 64bitni sistem je zbog potpune iskoriscenosti memorije za kucne racunare, tako da ako se koristi za kucne potrebe tj. za filmove muziku igrice i internet, ukoliko imas manje od 4GB ram nema potrebe prelaziti na x64.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.12.2012
Poruka
406
jako lepo objasnjeno slazem se u potpunosti.imam 4gb ram memorije i plocicu od 2 gb u ladici.nebih je kupio nego mi je iskrslo posve povoljno.kupio sam 2x2gb ddr2 proizvedene u 2012godini za 20eura.
imam ultimate 32,vidi mi 3.5gb.
uglavnom se racunar koristi za internet, muziku slike,igrice. o onda me mrzi kad mi u igrici usporeno sve pa moram detalje da smanjujem, pa sam kontao da bi mozda malo pomoglo da za sledeeci sisem bude win7 -64bit.
nemam namjeru da bilo sta kupujem od jacih komponenti,znam da je to sjeckanje radi slabih komponenti.al necu da dajem pare.

jedna stvar koju ja radim redovno ,je da ko ludjak radim 5 stvari istovremeno.recimo kamara tabova otvorena,muzika,mnogo programa,kopiranja chat, i sve to radi zajedno.pa kontam da bi 64 bit bolje koristio komponente?
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
Da x64 bolje radi multi tasking. Posto vec imas vise od 4gb i zbog toga bi trebalo da isntaliras.
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2012
Poruka
236
Javi ako instaliras kakav je 64x, meni je za sada dovoljno 32, ako bi pojacavao ram mozda da instaliram..
ovaj sada ne koci sto je najbitinije. na 512 mb rama je bila muka ziva :D
 
Član
Učlanjen(a)
01.02.2013
Poruka
105
win7 ultimat sam polozio na mnogo racunara.Nikad nisam imao problem sa drajverom i to ikljucivo po pravilu do 4GB 32-bitni iznad 4 GB 64-bitni.razlikuju se po osnovnom internet explorer iskljucivo 64-bitni i po pratecim programima koji moraju biti 64-bitni iskljucivo.Antivirusna zastita mora biti iskljucivo 64 bitna.Znaci 64 bitni OS gdje god ima odgovrajcu podrsku mora se koristiti ista u pratecim programima da bi racunar pravilno radio.A radio sam na racunarima koji imaju i do16GB rama sa i7 procesorima i nije bilo problema.Bar kod mene.
 
Natrag
Top