3 najčešća problema u emotivnim vezama i preporuke za rešavanje

crvendac_011

Always a lady
MODERATOR
3 najčešća problema u emotivnim vezama i preporuke za rešavanje

Blic žena

Kad prođe faza zaljubljenosti u kojoj je partner savršeni princ bez mana, pa počnemo realnije da sagledavamo njegove vrline i mane, počinju i problemi u emotivnim vezama. Raniji obrasci ponašanja tada postaju razlog za nezadovoljstvo i rizik za opstanak veze. Milica Petrović, psiholog Doma zdravlja „Dr Ristić“ navodi nekoliko najčešćih problema koji se tada javljaju i savetuje kako ih treba rešavati.

7152_shutterstock_47987152_if.jpg


Mnogi smatraju da ih partner ne voli ako ne pokazuje znake ljubomore. Takođe, ako oni sami ne pokazuju da su ljubomorni, onda nešto nije u redu. Način da se rešite tog destruktivnog osećanja je da vam prioritet bude sopstveni razvoj i usavršavanje u svakom pogledu


PROBLEM: Strah od bliskosti i vezivanja
U fazi prerastanja zaljubljenosti u ljubav realno se procenjuje partner, uviđaju se sve njegove dobre strane ali i mane; prihvata se partner sa svim njegovim osobinama tj. takav kakav je i upravo se zbog toga i voli. Tada se, kod osoba u čijim ranijim vezama je dominirala samo zaljubljenost, javlja strah od nepoznatog osećanja. „Hvataju“ sebe u razmišljanjima da im je druga osoba potrebna, da žele da sa njom podele sve ono što im se dešava (ili se dešavalo u životu), da ne žele da pred partnerom imaju tajni. Ta nova potreba počinje polako da ih plaši... Najčešće se pitaju: da li se ja to zaljubljujem? Šta je to sa mnom? Šta će mi to? Nije retka situacija da se upravo ovog poslednjeg pitanja uplaše i počnu da „beže“. Ponekad to bude direktan prekid veze, a često se usled straha od bliskosti, menja ponašanje: postaju napeti, nervozni, u stalnom iščekivanju da će postati „bolećivi“ prema partneru, javlja se stah da će partner znati previše o njima i da će im kasniji raskid biti mnogo bolniji, kao i doživljavanje emotivne veze kao još jedne u nizu obaveza... Ovakvo ponašanje narušava kvalitet emotivne veze i ona, polako, postaje destruktivna.
PREPORUKE:
Dozvolite partneru koji ima strah od bliskosti da ispolji svoju individualnost bez pritiska na njega da se menja i prilagođava. Prilagođavanje jednog partnera povlači i dobrovoljno prilagođavanje drugog, a pritisak vodi u otpor. To je dugotrajan proces usaglašavanja i usklađivanja želja i potreba, ali ako predugo traje onda nije reč o postojanju samo tog problema. Potrebno je razgovarati i tako doći do problema koji održava strah od bliskosti.



PROBLEM: Strah od napuštanja i potreba za kontrolom
Mnogi smatraju da ih partner ne voli ako ne pokazuje znake ljubomore. Takođe, ako oni sami ne pokazuju da su ljubomorni, onda nešto nije u redu. Ovakvo razmišljanje je posledica uverenja da je ljubomora sastavni deo ljubavi. Pandan ovom uverenju bi bilo sledeće uverenje: tuga je sastavni deo sreće! Uzrok ljubomore nije u sumnji u partnera i njegovu vernost, već u sumnji u sopstvene kvalitete. Onda kada osoba nije sigurna da je dovoljna partneru, počinje da sumnja u njegovu vernost, da obraća pažnju na sve susrete i komentare upućene osobama suprotnog pola i da partneru „prebacuje“ zbog njegovog ponašanja. Partner tada počinje da se oseća ugroženim, doživljava to kao napad na ličnu individualnost, „guši“ ga takva veza − postaje nezadovoljan i neispunjen.
Osobe koje su ljubomorne, najčešće su i posesivne. Posesivnost je segment potrebe za kontrolom partnera. Kontrola partnera je veoma bliska liderstvu u vezi. Potreba da se nadgleda život partnera, a da se sve manje obraća pažnja na sopstveni život jedan je od načina ispoljavanja potrebe za kontrolom. Kontrola se manifestuje i kroz stalnu pripravnost da se partneru pruži pomoć ili, pak, da se posavetuje šta da u datoj situaciji preduzme. Stalne pohvale, za najmanju sitnicu, koje deluju kao podrška, takođe su jedan od oblika iskazivanja potrebe za kontrolom i liderstvom u vezi. Podrška, pohvala, savet i briga su potrebni svakom čoveku, pa i partnerima u emotivnoj vezi. Kada se to stavlja iznad sopstvenog života i kada postane preokupacija u životu, govorimo o potrebi za kontrolom koja je destruktivna za emotivnu vezu.
PREPORUKE:
Jedini pravi način da se izbegne ovaj problem, ili bar ublaži, jeste da se partneri usredsrede na poboljšanje kvaliteta sopstvenog života, da im prioritet bude sopstveni razvoj i usavršavanje u svakom pogledu, da emotivna stabilnost i toplina budu temelj njihovog života. Samo takva dva partnera će izgraditi stabilnu i kvalitetnu vezu koja će uvek dobijati i razvijati se, i neće biti destruktivna i frustrirajuća. Treba spoznati sopstvene kvalitete i mane i koristiti ih u svrhu jačanja emotivne veze.

PROBLEM: Seksualna neusaglašenost
Seks je dokaz ljubavi ili, sastavni deo ljubavi? Može li ljubav bez seksa? Ili, može li seks bez ljubavi? Seks je najintimnija razmena partnera, međusobno dopunjavanje koje ih čini srećnim i opuštenim, koje ima i svoju reproduktivnu funkciju. Ako to nije tako, govorimo o seksualnom neslaganju i različitom shvatanju ljubavi i seksa. Različitost može ići do te mere da seks dobije ulogu oruđa za održavanje veze. Najčešće se to dešava kada u vezi postoji jasno definisan lider tj. partner kome je drugi partner podređen i u potpunosti posvećen. Tada, iz straha od gubitka i bolnog raskida, podređeni partner doživljava seks kao jedino oruđe kojim može zadržati partnera. Vremenom takva situacija počinje da opterećuje i seks postaje još jedna u nizu obaveza... Obaveze su, većini ljudi, opterećenje, pa vremenom i partnerima seks postaje opterećenje i nastaje želja da se „odradi još jedan u nizu poslova“. Seks tada postaje destruktivan za emotivnu vezu.
PREPORUKE: Ono što je najvažnije, što se uvek mora imati u vidu kada se govori o partnerskim odnosima jeste činjenica da je to veza dvoje ljudi, dve osobe koje imaju svoj integritet i svoju ličnost. To je ravnopravan odnos u kom nijedna strana nije u situaciji da daje i da gubi, već u situaciji u kojoj uvek obe strane dobijaju: bilo na kvalitetu veze ili na kvalitetu sopstvenog života. Partnerski odnos je odnos razmene različitosti u kom bitnu ulogu ima kompromis čiji je cilj usaglašavanje želja, potreba, stavova i interesa oba partnera. Razgovarajte o seksu, o svojim željama i razmenite sa partnerom svoje utiske i ideje za unapređenje seksualnog života.




 
Natrag
Top