Pentagon: Peking zabrinjava Ameriku
Ova tema je vezana za Pentagon: Peking zabrinjava Ameriku pod forumom Svet, i deo je foruma Aktuelnosti
-
#1
Pentagon: Peking zabrinjava Ameriku
19-05-2012 17:13 Pentagon: Peking zabrinjava Ameriku
Izvor: Tanjug
Vašington -- Sjedinjene Americke Države su zabrinute zbog sve izraženijeg kineskog učešća u međunarodnim vojnim misijama pod pokroviteljstvom UN, saopštio Pentagon.
Pentagon ocenjuje da Peking na taj način želi da poveća svoj uticaj u pristupu novim resursima i tržištima.
Foto: gregwest98/Flickr
Kako se navodi u godišnjem izveštaju Pentagona, koji je poslat Kongresu, a predstavlja ključni dokument za određivanje američke spoljne politike u narednoj godini, Kina sve više koristi humanitarni aspekt ovih misija za razvoj svog uticaja.
Američko ministarstvo odbrane procenjuje da je krajni cilj učešća Kine u mirovnim misijama, preuzimanje kontrole nad Tajvanom.
Pentagon navodi da Kina trenutno ima oko dve hiljade svojih vojnika raspoređenih u deset misija UN, što je više nego bilo koja druga članica Saveta bezbednosti UN. Posebnu obučenost i efikasnost su pokazali prilikom evakuacije 36.000 svojih državljana iz Libije, tokom prošle godine, kada je izbila pobuna protiv lidera te zemlje Moamera Gadafija.
Pentagon navodi da sve do 1990.godine Kina nije imala nijednog svog mirovnjaka u svetu i da je Peking tradicionalno vodio politiku nemešanja u odnose drugih zemalja.
Politika se promenila 2004. godine, kada je Kina krenula u nove istorijske misije, poslavši prvo vojnike u Sudan, region bogat naftom.
Neki sada idu toliko daleko da optužuju Kinu za kolonijalizam u Africi.
Ocenjuje se da Kina bira mesta na koja će poslati svoje vojnike vrlo pragmatično, odbivši da njene trupe učestvuju u mirovnoj misiji u Avganistanu, gde dominiraju američki vojnici.
-
-
#2
Kina odgovara na izveštaj Pentagona
19-05-2012 19:27 Kina odgovara na izveštaj Pentagona
Izvor: Beta
Peking -- Kina je kritikovala godišnji izveštaj američkog ministarstva odbrane u kojem se procenjuje da Peking povećava svoju vojnu moć.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Hong Lei rekao je danas da se u izveštaju neodgovorno komentariše legitiman i normalan razvoj odbrane Kine i zahtevao da SAD prestanu da iznose takve ocene.
Američka sekretarka Hilari Klinton i predsednik Kine Hu Đintau (Tanjug, arhiva)
U ovogodišnjem izveštaju Pentagona, objavljenom u petak, navodi se da ambiciozni kineski vojni program ima za cilj transformisanje Narodne oslobodilačke vojske te zemlje u modernu vojnu snagu.
Pentagon ocenjuje da su medju glavnim ciljevima kineskog vojnog programa očuvanje vladavine Komunističke partije i priprema za moguću eskalaciju neprijateljstva s Tajvanom.
Hong je kazao da razvoj kineskog vojnog programa ima za cilj samoodbranu i da nije uperen ni protiv jedne zemlje.









Odgovor sa citatom