Gradonačelnik Užica: Čekamo rezultate analize vode, cisterni ima dovoljno

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Gradonačelnik Užica: Čekamo rezultate analize vode, cisterni ima dovoljno
Gradonačelnik Užica Saša Milošević izjavio je danas da će taj grad dobiti zdravu pijaću vodu za nekoliko dana ukoliko se pokaže da ne postoje alge na izvoru, na Sušičkom vrelu.

cesma_voda_visoko.jpg

Milošević je za RTS rekao da se, s obzirom na ozbiljnost situacije, ne može ocekivati da analize budu gotove odmah, ali da je moguće da danas budu poznati preliminarni rezultati analize vode sa izvorišta.

Prema njegovim rečima, analize vode radile su se na svakih 15 dana, iako zakon nalaže da se to čini na šest meseci.


Milošević je rekao i da cisterni za snabdevanje Užičana pijaćom vodom ima dovoljno, i pored izuzetno visokih temperatura.

U gradu je raspoređeno 15 auto-cisterni, a postavljeno i 15 stacionarnih.

Još tri stacionarne cisterne nabavljene su za snabdevanje vrtića vodom, dok je za bolnice, dom zdravlja i dečje ustanove obezbedena flaširana voda.

U Užicu je juče uvedena vanredna situacija zbog pojave algi i nematoda u vodi za piće.

Izvor: Tanjug
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
UŽICE: Proglašena vanredna situacija zbog algi i nematoda u pijaćoj vodi!
Gradonačelnik Užica Saša Milošević uveo danas po podne vanrednu situaciju u tom gradu, zbog pojave algi i nematoda u vodi za piće.

neki%20lik%20iz%20uzica.jpg

Milošević je rekao Tanjugu da se još uvek ne zna razlog pojave algi u gradskoj vodi za piće, koja stiže sa alternativnog izvorišta Sušička vrela.

"Rezultati jučerašnjeg uzorkovanja vode sa Sušsičkih vrela još nisu gotovi, tako da ne znamo da li ima algi i u Sušičkim vrelima, ili je reč o mešanju vode sa akumulacije Vrutci zbog tehničkog kvara na ventilu", rekao je Milošević.


On je rekao i da je u toku dana užički Vodovod ispraznio kompletan cevovod, koji vodi od Vrutaka do mesta gde se spaja sa cevovodom sa Sušičkih vrela.

Užičani od danas po podne pijaćom vodom mogu da se snabdevaju i sa pokretnih cisterni Vojske Srbije, a u toku večeri biće postavljene i stacionarne cisterne koje se trenutno hlorišu i pripremaju za upotrebu.

Izvor: Tanjug
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Vojska uputila 10 cisterni sa vodom u Užice


Beta pre 8 sati
cisterna-voda.jpg
UŽICE, 21. jula 2014. (Beta) - Vojska Srbije uputila je deset cisterni s pijaćom vodom u Užice, pošto je u tom gradu proglašena vanredna situacija zbog neispravnosti vode za piće, saopštilo je u ponedeljak Ministarstvo odbrane.

Cisterne VS biće na raspolaganju gradjanima Užica dok god to bude bilo potrebno, ističe se u saopštenju.

Zbog cvetanja algi i pojave cijanobakterija u užičkoj vodovodskoj mreži, krajem decembra prošle godine zabranjeno je korišćenje vode iz jezera Vrutci.

Vojska Srbije je potom, uz pomoć neimara užičkog "Jedinstva", za svega 18 dana izgradila novi vodovod za snabdevanje Užica, od Sušičkog vrela do sela Stapari, podseća Ministarstvo.

U Užicu je u nedelju proglašena vanredna situacija zbog neispravnosti vode za piće.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Užice: Na 32 stepena bez pijaće vode, zaraženo i Sušičko vrelo
Tanjug | 21. jul 2014. 09:43 > 19:29 |
Rezultati bioloških analiza vode sa izvorišta Sušička vrela odakle se Užičani snabdevaju vodom za piće, pokazala su prisustvo algi i nematoda i na ovom izvorištu



Cisterne sa vodom u Užicu

UŽICE - Rezultati bioloških analiza vode sa izvorišta Sušička vrela odakle se Užičani snabdevaju vodom za piće, pokazala su prisustvo algi i nematoda i na ovom izvorištu, saopštio je večeras Zavod za javno zdravlje Užice.

Analizom je ustanovljeno da je prisustvo algi 90 ćelija u mililitaru vode, dok je brojnost nematoda, valjkastih crva, 35 na pet litara vode.

Biološka ispitivanja vode iz gradskog vodovoda pokazala su značajno smanjenje broja ćelija algi i nematoda.

Toksikološka ispitivanja vode u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd su u toku, saopšteno je iz Zavoda za javno zdravlje Užice.

U najtoplijem danu ovog leta Užičani su se pijaćom vodom snabdevali iz 15 pokretnih cisterni u gradu, u kome je već treći dan na snazi zabrana korišćenja vode za piće i kuvanje zbog pojave algi i nematode.

“Za sada su na ulicama grada samo pokretne cisterne sa pijaćom vodom, jer još nisu gotove analize ispravnosti za 15 stacionarnih cisterni. Pekara Sreten Guduricsh ima svoju cisternu sa vodom i proizvodi hleb nesmetano i u količinama koje su potrebne gradu”, rekao je za Tanjug zamenik gradonačelnika Užica Vidoje Drndarević.

U Opštoj bolnici Užice osim hemodijalize, rade se sve vrste dijagnostike i operacije, izjavila je za Tanjug direktorka ove zdravstvene ustanove Jelena Raković Radivojević.

“Pacijente za hemodijalizu upućujemo u Prijepolje, Loznicu i Čačak dok ne obezbedimo dovoljan broj cisterni, koje bi priključili na dijalizu. Pacijenti i osoblje bolnice snabdeveni su dovoljnim količinama flaširane vode za piće, kao i za pripremanje hrane”, kaže Radivojevićeva.

Gradski bazen u Užicu ima svoj sistem za prečišćavanje vode i radi, tako da Užičani rashlađenje mogu potražiti na njemu, jer voda na Gradskoj plaži na Đetinji nije za kupanje.

Užičani koji se posle šest meseci ponovo pijaćom vodom snabdevaju sa cisterni ogorčeni su što se ponovo suočavaju sa ovim problemom.

Od nedelje je u Užicu zbog ponovne pojave algi i nematoda u vodi za piće proglašena vanredna situacija.

voda.jpg

*****
U DOVODNOM SISTEMU POPUSTIO VENTIL, VODA SE IZMEŠALA?

Načelnica Centra za higijenu Instituta Batut Zorica Jovanovski izjavila je danas da se u užičkom vodovodu analizira voda od izvora do potrošača kako bi se lokalizovalo gde je problem nastao i preduzele odgovarajuće mere.

Jovanovski je rekla Tanjugu da postoji sumnja da je u dovodnom sistemu popustio ventil zbog čega je u fabriku vode dospela voda iz akumulacije Vrutci, koja se inače od februara ne koristi zbog prisustva algi.

Umesto iz akumulacije Vrutci Užičani se u međuvremenu vodom za piće snabdevaju sa alternativnog vodovoda Sušička vrela.

"Situacija je slična kao što je bila zimus, isključen je vodovod zbog prisustva cijano bakterije koja je nepoželjna i može da ugrozi zdravlje ljudi. Osim alge pronađen je veliki broj valjkastih crva", podsetila je načelnica Centra za higijenu Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović - Batut.

Ona Užičanima savetuje da koriste samo vodu iz cisterni za kuvanje i piće i flaširanu vodu, a vodovod i gradska vlast, kako kaže, treba da preduzmu neophodne mere i uvedu možda jače metode prečišćavanja, poput ozoniranja vode kojim alge mogu da se unište.

"Ove metode su, na žalost, skupe i nisu ekonomski isplative, a vodovodi su uglavnom preduzeća koja nisu bogata. Takođe, kako voda kod nas nije skupa ove se metode teško primenjuju", naglašava Jovanovski.

Ona je podsetila da za kvalitet vode odgovara vodovod kao proizvođač po Zakonu o bezbednosti hrane, dok instituti i zavodi za javno zdravlje sprovode samo ispitivanje njene higijenske ispravnosti.

Naša sagovornica je dodala da je Zavod u Užicu non- stop u koordinaciji i kontaktu s Batutom i svaka mera koja se predlaže i preduzima zajednički se donosi.

Govoreći o kontroli vode ona je rekla da se voda u Srbiji redovno i savesno kontroliše i da "tu nema nikakvih mahinacija".

Osim u Užicu problemi sa vodom imaju i Vojvođani gde je zbog velike količine arsena vodovod u Zrenjaninu isključen još od 2004. godine, a zbog povećane koncentracije nitrata trajno je isključena voda za piće i u Chićevcu i Žabarima.

"U našoj zemlji godinama je voda konstantnog kvaliteta, ali su zato regionalne razlike velike. Vojvodina poseduje najlošiju vodu za piće dok Moravički okrug i Kolubarski okrug imaju odličnu vodu gde je potrebno vrlo malo prerade da bi mogla da se koristi", naglašava Jovanovski.

Ona pojašnjava da problemi sa vodom za piće u Vojvodini postoje zbog sastava zemljišta i da voda akumulira sastojke zemljišta koji nisu poželjni kao parametri u većoj koncentracij.

"I ovde je problem što nedostaje odgovarajući tretman. Kada bismo uveli odgovarajući treretman i ta bi voda mogla da bude zdravstveno ispravna i da se koristi za piće", kaže Jovanovski.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Prvo privođenje u Užicu zbog vode
Tanjug | utorak, 22.07.2014. | 18:42
Osnovni javni tužilac u Užicu Vukašin Vujičić izjavio je da je popodne Policijskoj upravi Užice izdao nalog da se privede, zadrži i sasluša D.S. iz Užica


"D.S. je priveden zbog postojanja osnovane sumnje da je učinio krivično delo izazivanja opšte opasnosti u pogledu neobezbeđivanja opreme i objekta, odnosno vodovodne infrastrukture, kojom se vrši dovod vode sa vodozahvata Sušička vrela do postrojenja za preradu vode Cerovića brdo", reako je Vujičć Tanjugu.

"Priveden je i u pogledu odluke da se kontrola pijaće vode u vodovodnoj mreži sa četiri puta mesečno, u periodu od februara do maja 2014.godine, od tada sprovodi dva puta mesečno od strane Zavoda za javno zdravlje Užice", rekao je osnovni javni tužilac Vukašin Vujičić.

On je naveo da je u toku saslušanje D.S. u užičkoj policiji.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Voda za piće u Užicu za tri-četiri dana

Beta pre 5 sati
UŽICE, 22. jula 2014. (Beta) - Užičani mogu za tri do četiri dana dobiti zdravu vodu za piće iz vodovoda, rekao je u utorak gradonačelnik Užica Saša Milošević.

On je posle sastanka Štaba za vanredne situacije rekao da po dobijenim rezultatima analiza, izvorište nije zagadjeno, a Javno komunalno preduzeće (JKP) Vodovod čisti sve cevovode i bazene u Fabrici vode.

"Projekat sanitarne zaštite Sušičkog vrela treba da uradi Opština Čajetina i odobri Ministarstvo zdravlja, i tada inspekcijske službe kreću u posao sanitarne zaštite", rekao je Milošević.

Gradsko veće Užica raspravljaće o poslovodstvu JKP "Vodovod" na sednici u četvrtak ili petak, i doneti odredjene odluke, najavio je gradonačelnik.

Na pitanje novinara da li smatra da je odgovoran za problem s vodom, Milošević je rekao da oseća odgovornost i da će izveštaj pokazati da li je uzrok ljudski faktor ili priroda.

Gradonacelnik Užica je rekao da se tek kada se dogodio problem, saznalo za neobezbedjen ventil kojem je mogao da pristupi bilo ko. "Naravno da će se takav propust kažnjavati", rekao je gradonačelnik Užica.

Napomenuo je da je potom glavni ventil na cevovodu u Staparima zaštićen, a voda je ispuštena iz cevovoda.

Ventil u crpnoj stanici Stapari sprečava dotok vode iz jezera Vrutci i "mešanje" sa vodom koja od februara stiže u Užice iz podzemnog izvorišta Sušičko vrelo novim cevovodom koji je napravila Vojska Srbije.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.549
Užice: Nema više algi u vodi
Izvor: Beta
Užice -- Zavod za javno zdravlje Užice saopštio da u gradskoj vodovodnoj mreži nema više algi, ali da je i dalje na snazi zabrana korišćenja vode koja važi od 19. jula.

184479462353cffb33d7ad8972712603_orig.jpg

Zavod je preporučio intenziviranje ispiranja gradske mreže u narednom periodu, uz napomenu da svi podaci i analiza vode ukazuju da se radilo o incidentu koji nema posledice po zdravlje građana.

U saopštenju se navodi da je značajno opao broj nematoda ili slobodno živućih organizama u vodi, poput parazita i crvića.

Dodaje se da su na sva tri uzorka vode sa izvorišta Sušičko vrelo, prečišćene i dezinfikovane vode u Fabrici vode i na jednom uzorku u Sevojnu, obavljena toksikološka ispitivanja u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd.

Kako se navodi u saopštenju, rezultati ispitivanja ukazuju na odsustvo mikrocistina LR, mikrocistina RR i mikrocistina YR.

U užičkoj lokalnoj samoupravi, novinarima je danas rečeno da će grad dobiti vodu za piće za nekoliko dana.
 
Natrag
Top